Okulary przeciwmgielne, kuliste szyby lub wymienne soczewki – gogle narciarskie mogą teraz zrobić znacznie więcej niż tylko chronić Cię przed wiatrem i słońcem. Poniższy artykuł wyjaśnia, jakie typy okularów narciarskich są dostępne, jakie funkcje mają różne soczewki i jak prawidłowo dbać o parę okularów narciarskich.
Więcej niż ozdoba: gogle narciarskie chronią nasze oczy.
Oprócz wszystkich dodatkowych funkcji, gogle narciarskie mają dwa główne zadania: zostały one zaprojektowane tak, aby chronić oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem i zapobiec łzawieniu oczu podczas jazdy na nartach. Oba są szczególnie ważne dla oczu podczas jazdy na nartach.
Ochrona przed niebezpiecznym promieniowaniem
Biały śnieg odbija światło słoneczne, a tym samym również niebezpieczne promieniowanie UV. Te promienie uszkadzają naszą rogówkę, co może prowadzić do ślepoty śnieżnej bez specjalnej ochrony oczu.
Ślepota śnieżna w kategoriach technicznych oznacza zapalenie rogówki i odnosi się do podrażnienia rogówki przez silne promieniowanie UV. W pierwszej fazie reakcja na zapalenie przede wszystkim podrażnia spojówkę. Powoduje to ból i zaczerwienienie oraz łzy w oku. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do ślepoty przez kilka dni.
Para okularów narciarskich chroni oczy. Istnieją pewne standardy gwarantujące najlepszą ochronę miłośnikom sportów zimowych. Oprócz ochrony przed promieniowaniem UV, obejmuje to również ochronę przed światłem niebieskim.
Ochrona przed wiatrem
Oprócz ochrony przed promieniowaniem okulary narciarskie pełnią jeszcze jedną ważną funkcję: chronią nasze oczy przed wiatrem. Przez to nasze oczy szybko łzawią podczas jazdy na nartach. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale także upośledza naszą zdolność widzenia. Gogle narciarskie zapobiegają takim sytuacjom, a także chronią miłośników sportów zimowych przed drobnymi cząsteczkami lodu lub małymi kamieniami, które mogą dostać się do oka w wyniku wirującego śniegu.
To samo dotyczy upadków: gogle narciarskie są testowane pod kątem wytrzymałości mechanicznej, aby nie zagrażać sportowcom zimowym w przypadku upadku spowodowanego uderzeniem – czy to poprzez zerwanie przedniej szyby, czy też poluzowanie z ramy. Ponadto powinny one oczywiście chronić przed urazami oczu spowodowanymi przez przedmioty zewnętrzne.
Ale w dzisiejszych czasach gogle narciarskie mogą zrobić o wiele więcej. Dostępne są specjalne gogle narciarskie dla osób noszących okulary, a także – w zależności od preferencji – różne dopasowania okularów i soczewek. Ponadto nowoczesne gogle narciarskie zapewniają lepszą widoczność przy złej pogodzie, np. w przypadku opadów śniegu lub mgły.
Z tak wieloma możliwościami wyboru, łatwo jest stracić orientację. Dlatego warto wiedzieć, co rynek ma do zaoferowania i do czego nadają się okulary.
Od przeciwmgielnych do kulistych: jakie gogle narciarskie wybrać?
Podobnie jak w przypadku całego sprzętu narciarskiego, gogle narciarskie oferują coraz więcej zaawansowanych technologii dla użytkownika.
Indywidualne dopasowanie
Na przykład, istnieją gogle narciarskie zaprojektowane specjalnie dla osób noszących okulary, a najnowsze modele są nawet zaprojektowane dla różnych kasków lub mogą być indywidualnie regulowane za pomocą elastycznych pasków. Producenci wbudowali również mini systemy wentylacyjne w gogle narciarskie, dzięki czemu są one zawsze doskonale wentylowane i zapewniają maksymalny komfort widzenia.
Ramy okularów mogą być również różne. Tendencja zmierza w kierunku bezramowych gogli narciarskich, które oferują użytkownikom lepszy widok na boki.
Istnieją również różne kształty szybek do gogli narciarskich:
Tarcza cylindryczna jest wygięta tylko poziomo i dlatego jest „płaska”. Szkła z tymi soczewkami są zazwyczaj nieco tańsze, ponieważ nie są w stanie tak dobrze pochłaniać światła.
Oprócz tych płaskich soczewek istnieją również tzw. soczewki sferyczne. Są one lekko zakrzywione zarówno w poziomie, jak i w pionie i zapewniają lepszą widoczność obwodową. Widzenie peryferyjne różni się od widzenia centralnego: to jest to, na czym się nie skupiamy i postrzegamy tylko zamazane w rogu oka. Gdy tylko oko lub mózg wykryje zagrożenie lub coś ciekawego, przełącza się na widzenie centralne i skupia się na nim. Soczewki sferyczne oferują zatem dobry widok dookoła, jak również bardziej realistyczny.
Największe różnice występują jednak w kolorystyce obiektywów. Każdy kolor oznacza inne warunki pogodowe.
Soczewki żółte
Szkła w jasnych kolorach, takich jak żółty, pomarańczowy lub całkowicie przezroczysty, przeznaczone są do stosowania w warunkach słabej widoczności, takich jak mgła lub opady śniegu.
Niebieskie okulary
Okulary, które zawierają więcej niebieskich i czerwonych tonów (niebieski, czerwony, fioletowy lub różowy) są najlepsze, gdy jest pochmurno.
Brązowe okulary
Ciemne okulary (brązowe, czarne lub szare) przepuszczają mniej światła i dlatego są preferowane podczas jazdy w jasnym świetle słonecznym.
Istnieją również soczewki polaryzacyjne, które redukują odblaski słońca i śniegu oraz poprawiają postrzeganie głębokości w celu wykrycia nierówności w śniegu. Zalecane są również dla narciarzy z wrażliwymi na światło oczami.
Oprócz kolorów, okulary narciarskie są również klasyfikowane według ich przepuszczalności światła. Stopień ten określa ilość światła przechodzącego przez obiektyw. Im niższy poziom, tym więcej światła przechodzi.
W pochmurne dni z małą ilością światła, okulary z większą przepuszczalnością światła mogą być bardziej odpowiednie, ale w bardzo słoneczne dni, mniejsza przepuszczalność światła jest przyjemniejsza podczas jazdy.
Wiele gogli narciarskich oferuje zmienne soczewki ze względu na szybko zmieniającą się pogodę w górach, dzięki czemu można zmienić odpowiednie soczewki zgodnie z własnymi potrzebami. Obiektywy samobarwiące, znane również jako soczewki fotochromatyczne, mogą niemal automatycznie dostosowywać się do różnych warunków widzenia.
Specjalne okulary przeciwmgielne są teraz również dostępne, aby zapobiec zamgleniu okularów. Ze względu na chemiczną obróbkę wewnętrznej soczewki, okulary te rzadziej ulegają zamgleniu.
Jak znaleźć idealne gogle narciarskie?
Wybór jest ogromny: skąd wiadomo, które okulary są nas odpowiednie?
Nie ma czegoś takiego jak właściwa para okularów narciarskich. Każdy narciarz ma inne potrzeby i priorytety, jeśli chodzi o najlepszą wizję. Jedni chcą doskonałego widzenia we mgle, inni chcą mieć dobre okulary narciarskie do jazdy o zachodzie słońca, a jeszcze inni chcą, aby ich okulary były jak najbardziej elastyczne.
Jeśli chcesz kupić parę gogli narciarskich, powinieneś również zabrać ze sobą kask, abyś mógł dokładnie przetestować dopasowanie. W przeciwnym razie może się okazać, że okulary bardzo dobrze pasują w sklepie, ale w połączeniu z kaskiem już niekoniecznie.
Przy zakupie obowiązują następujące zasady: najlepsze gogle narciarskie to te, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć dobrą parę gogli narciarskich, nie spiesz się i porównaj różne modele.
Oprócz wyboru odpowiedniej pary gogli narciarskich, należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację po zakupie. Najlepsze gogle narciarskie nie przetrwają długo, jeśli nie są dobrze pielęgnowane.
Czyszczenie gogli narciarskich: Dos and Don’ts
Podczas czyszczenia najważniejszą zasadą jest: mniej znaczy więcej. Nie należy stosować agresywnych środków lub materiałów, które mogą porysować wrażliwą powierzchnię.
Zalecane w przypadku czyszczenia gogli narciarskich:
- Ostrożnie usunąć resztki śniegu.
- Wypłukać szyby ciepłą wodą (tylko z zewnątrz).
- Pozostawić do wysuszenia
- Tylko wtedy, gdy okulary są całkowicie suche, ostrożnie wypolerować je ściereczką do czyszczenia okularów.
Tego należy unikać:
- Nie należy używać żadnych materiałów o szorstkiej powierzchni (ręczniki kuchenne, chusteczki do nosa, sweter itp.).
- Nie należy używać alkoholu ani środków czyszczących.
- Nigdy nie wycieraj wewnętrznej powierzchni.
Oprócz podstawowych funkcji ochrony przed wiatrem i słońcem, nowoczesne gogle narciarskie oferują wiele innych wspaniałych dodatków. Są one dostosowane do różnych warunków pogodowych i widoczności, mają indywidualne dopasowania i oferują dalszą widoczność ze wszystkich stron. Ale to do każdego narciarza należy decyzja, które okulary są najlepsze. Najważniejsze jest to, by były odpowiednio dopasowane i towarzyszyły nam jak najdłużej, dzięki właściwej pielęgnacji.
Najważniejsze pytania dotyczące gogli narciarskich
Dlaczego gogle narciarskie są niezbędne?
Gogle narciarskie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i zapobiegają łzawieniu. Chronią one również przed drobnymi cząstkami, takimi jak deszcz, kryształki lodu lub kamienie, które mogłyby dostać się do oka i spowodować obrażenia.
Czy normalne okulary przeciwsłoneczne nie wystarczają, by chronić moje oczy?
Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają pełnej ochrony oczu i nie są stabilne w przypadku upadku. Prawdziwe gogle narciarskie oferuje taką ochronę.
Czym jest ślepota śnieżna?
Ponieważ światło słoneczne odbija się silniej w śniegu, wyższy poziom szkodliwego promieniowania UV może również dostać się do naszych oczu, uszkadzając nasze rogówki i spojówki. Prowadzi to do zaczerwienienia, łez i bólu w oku, a w skrajnych przypadkach do ślepoty, tzw. ślepoty śnieżnej.
Co oznaczają różne kolory okularów narciarskich?
Różne kolory są przeznaczone dla różnych warunków pogodowych i widoczności. Kolory jaśniejsze są odpowiednie, gdy jest pochmurno, kolory niebieski i czerwony są dobre, gdy widoczność jest słaba z powodu mgły lub opadów śniegu. Ciemne soczewki zapewniają lepsze widzenie w słońcu i jasnym świetle.
Jak pielęgnować okulary?
Ze względu na wrażliwe materiały, okulary narciarskie wymagają delikatnej pielęgnacji. Najlepiej jest myć je tylko wodą z zewnątrz, osuszać je na wolnym powietrzu i ostrożnie myć ściereczką do czyszczenia okularów. Niekorzystne są materiały takie jak chusteczki do nosa lub swetry, które mogą porysować soczewki lub agresywne środki czyszczące.
Ważne jest również, aby okulary narciarskie były zawsze przechowywane w odpowiednim futerale – to również chroni je przed zadrapaniami.
Jak zapobiec zaparowaniu gogli narciarskich?
Na stoku, zamglone okulary mogą szybko stać się niebezpieczne. Najlepiej, jeśli wilgotne powietrze jest automatycznie wyprowadzane przez szczeliny wentylacyjne. Jeśli jednak te szczeliny są zakryte, wilgotne powietrze gromadzi się we wnętrzu. Rezultat: okulary są zamglone. Przydatna może być natomiast powłoka przeciwmgielna.
Miłośnicy sportów zimowych również powinni zwrócić na to uwagę:
- Nie nosić okularów narciarskich zbyt ciasno na głowie.
- Jeśli to możliwe, nie zakrywaj szczelin wentylacyjnych (czapkami lub chustami). Można tego uniknąć nosząc kask. Chroni on również głowę przed urazami.
- Gogle narciarskie powinny schnąć na powietrzu, a nie na ciele czy głowie, ponieważ oddają one ciepło.
- Nie wycierać okularów lub wycierać je tylko specjalną ściereczką, w przeciwnym razie powłoka może ulec uszkodzeniu.
- Gogle narciarskie powinny być podwójnie oszklone (przeciwmgielne i chroniące przed wypadkami).