Jazda na nartach po 30stce? Wskazówki dla początkujących i powracających na stoki

16/01/2024 - SnowTrex

Masz ponad 30 lat i chcesz nauczyć się jeździć na nartach? A może zrobiłeś sobie dłuższą przerwę i postanowiłeś wrócić jako dorosły? Mamy dobre wieści: dzisiaj jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej! SnowTrex zebrał kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci szybko i bezpiecznie rozpocząć przygodę z nartami.

Narciarstwa można nauczyć się w każdym wieku!

* ważny do 31.05.2025 | od 2.400 zł/rezerwacja | jeden bon na rezerwację | brak możliwości wypłaty w gotówce i użycia bonu w już istniejącej rezerwacji

Jazda na nartach to czysta przyjemność – w każdym wieku

Jazda na nartach jest możliwa w każdym wieku, jeśli pozwala na to sprawność fizyczna lub lekarz nie odradza tego typu aktywności. Lekarze zalecają nawet sporty zimowe dla starszych pokoleń, ponieważ zapobiegają osteoporozie, wzmacniają mięśnie, ćwiczą koordynację i równowagę. Jazda na nartach to również przyjemność – i to dotyczy wszystkich grup wiekowych.

Nauka jazdy na nartach nie jest trudniejsza dla dorosłych niż dla dzieci. Jednakże, podczas gdy mali nie martwią się na stoku, większość dorosłych jest bardziej ostrożna i obawia się wypadków. Nieuwaga jest najczęstszą przyczyną wypadków i urazów w sportach zimowych. Kto jeździ bezpiecznie i przewidywalnie, może temu jednak zapobiec.

Warto zachować należytą uwagę podczas jazdy, panika na stoku jest jednak niewskazana. W dziedzinie sportów zimowych zaszły w ostatnim czasie znaczne zmiany, zarówno pod względem odzieży funkcjonalnej, jak i odpowiedniego sprzętu, dzięki czemu jazda na nartach jest jeszcze większą przyjemnością dla początkujących i powracających na stoki.

Odzież funkcjonalna: co warto mieć w szafie

Dlatego pierwsza wskazówka brzmi: warto zaopatrzyć się w nową odzież na zimę! Jeżeli ponownie uczysz się jazdy na nartach, koniecznie zainwestuj w odzież funkcjonalną. Stare ubrania pochodzące sprzed kilkunastu sezonów narciarskich mogą wymagać wymiany – przede wszystkim, jeżeli odzież nie leży tak jak powinna lub jest po prostu niewygodna.

Spojrzenie na obecną odzież funkcjonalną pokazuje, że minęły już dni grubych, niewygodnych warstw. Od bielizny narciarskiej z wełny merynosów, która się nie poci i nie zamarza, po „oddychające” kurtki i spodnie – zmian jest naprawdę wiele. Odzież dla narciarzy jest przyjemna, oddychająca, dostosowuje się do narciarza i utrzymuje ciepło nawet w niskich temperaturach. Oznacza to, że można się całkowicie skoncentrować na jeździe na nartach i nie rozprasza nas już  nieporęczna kurtka czy uczucie zimna. Spwadza się powiedzenie: nie ma czegoś takiego jak zła pogoda – są tylko złe ubrania.

Odpowiedni sprzęt narciarski w skrócie.

Sprzęt: bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej

Wiele wydarzyło się również w dziedzinie sprzętu narciarskiego. Na przykład sprzęt jest wykonany z lżejszych materiałów, dzięki czemu nie trzeba już jeździć na stokach z ciężkimi, nieporęcznymi nartami i butami. Ponadto buty i wiązania zapewniają bardziej precyzyjne dopasowanie i większą elastyczność ruchu, dzięki czemu jazda na nartach oznacza mniejszy opór dla własnego sprzętu. Sprzęt wspiera teraz znacznie bardziej własne ruchy.

Tendencja w kierunku szerszych, bardziej wytaliowanych nart ułatwia jazdę również początkującym i powracającym na stoki. Ponieważ narty są krótsze i niemal automatycznie wchodzą w zakręt, narciarze zużywają mniej energii. Nie musisz już wykonywać tak skomplikowanych ruchów, co znacznie ułatwia bezpieczną jazdę na nartach – niezależnie od tego, czy stoisz na nartach po raz pierwszy, czy powoli wracasz do popularnego sportu po długiej przerwie.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie należy oczywiście zapominać o kasku – bez względu na wiek. Nawet jeśli nie wszystkie tereny narciarskie mają obowiązkowy kask, dla własnego bezpieczeństwa warto w niego zainwestować.

Narty carvingowe są teraz szersze i bardziej taliowane. Ułatwia to naukę jazdy na nartach.

Nowoczesny sprzęt sprawia, że jazda na nartach jest łatwiejsza i przyjemniejsza, nie oznacza to jednak, że nie trzeba być sprawnym fizycznie. Kto zatem wybiera się na urlop narciarski po raz pierwszy lub ponownie po długim czasie, odnosi korzyści z wcześniejszego nabrania formy. Nie oznacza to, że musisz trenować jak zawodowy sportowiec, ale warto przygotować się do urlopu narciarskiego już kilka miesięcy wcześniej.

Może to być na siłowni, ale jazda na rowerze, nordic walking lub pływanie to także dobre sposoby treningu do jazdy na nartach. Joga pomaga również trenować wiele grup mięśniowych i poprawia elastyczność. Aplikacje narciarskie ze specjalnymi ćwiczeniami mogą pomóc w fizycznym przygotowaniu się do urlopu. Najważniejszą rzeczą w każdym przypadku jest regularne ćwiczenie.

Cardio latem pozwala zachować formę na stoki.

Kurs narciarski czy samodzielna jazda?

Kurs narciarski nie jest obowiązkowy zarówno dla początkujących, jak i powracających do sportu, ale jest naprawdę godny polecenia. Z doświadczonym instruktorem, możesz opanować pierwsze zjazdy w mgnieniu oka. Nawet jeśli potrafisz jeździć na nartach, ale miałeś bardzo długą przerwę, możesz skorzystać z kursu grupowego lub indywidualnego w szkole narciarskiej. Z jednej strony, techniki narciarskie zmieniły się wraz z nowymi nartami. Z drugiej strony, profesjonalny nauczyciel pomaga dorosłym narciarzom przezwyciężyć ich pierwsze obawy i dokładnie wie, jak wspierać i rzucać wyzwanie każdemu narciarzowi indywidualnie.

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie jest kurs narciarski.

Jeśli nie stać Cię na instruktora narciarstwa lub nie chcesz robić kursu, powinieneś przynajmniej poćwiczyć z doświadczonym narciarzem. Ponieważ wyjście na nartostradę samemu jest lekkomyślne i ryzykowne, nawet dla osób powracających do sportu.

Ważne jest również, aby na początku nie oczekiwać od siebie zbyt wiele. Po pierwsze, rozczarowanie i frustracja są nieuniknione, a po drugie, ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do wysokości, warunków pogodowych i wysiłku, szczególnie w pierwszych dniach. W związku z tym należy raczej podchodzić do niej powoli i cieszyć się z ciągłego postępu. Daje to o wiele więcej radości, niż przeciążanie się od samego początku.

Więcej komfortu, lepszy serwis, więcej zabawy

Jeśli obawiasz się, że ośrodki narciarskie i obiekty noclegowe oczekują tylko młodych entuzjastów sportów zimowych, naprawdę nie musisz się o nic martwić – oferta jest naprawdę dopasowana do każdego gościa. Na przykład istnieją ośrodki narciarskie przyjazne dla rodzin, które oferują kursy i opiekę nad dziećmi. W ten sposób rodzice mogą również wykorzystać trochę czasu dla siebie (i na ćwiczenie).

Jeśli chodzi o rozrywkę poza stokami, ośrodki narciarskie oferują tutaj bardzo zróżnicowany program, począwszy od spacerów po śniegu i jazdy na sankach, aż po urozmaicony program après-ski, a nawet dni wellness.

Jako początkujący lub powracający na stok, zdecydowanie powinieneś z tego skorzystać. Zwłaszcza, gdy organizm nie jest już przyzwyczajony do jazdy na nartach, można oszczędzić mięśnie z kilkoma dniami urlopu i dobrze się zregenerować na następny dzień na stokach. Ponadto jest to wspaniała odmiana dla wszystkich narciarzy i daje wiele radości, nawet poza trasą.

Nikt nie musi się też martwić o komfort na stoku. Prawie każdy teren narciarski posiada wygodne wyciągi narciarskie, często ogrzewane gondole, dzięki czemu nawet starsi narciarze mogą wygodnie wjechać na górę.

Nawet jeśli nie można jeździć na nartach z powodu ograniczonego budżetu, to są dobre wieści: sztuczny śnieg sprawia, że jazda na nartach jest przyjemnością nawet poza szczytem sezonu, poza tym koszt jest znacznie mniejszy. Ktoś, kto nigdy wcześniej lub od dawna nie jeździł na nartach, nie potrzebuje od samego początku ogromnego wyboru różnych tras zjazdowych. W szczególności mniejsze, mniej znane ośrodki narciarskie oferują dobre trasy dla początkujących i niższe ceny, niż ośrodki narciarskie z wieloma trasami zjazdowymi.

Narciarstwo dla dorosłych nie stanowi już problemu dzięki lepszemu sprzętowi, większemu bezpieczeństwu i komfortowi w ośrodkach narciarskich – zarówno dla początkujących, jak i powracających do sportu.

Bez względu na wiek: nauka jazdy na nartach jest o wiele przyjemniejsza w grupie lub, w najlepszym przypadku, z przyjaciółmi.

Najważniejsze pytania odnośnie jazdy na nartach dla dorosłych:

Czy jazda na nartach jest niebezpieczna?

Nie! Narciarstwo samo w sobie nie jest bardziej niebezpieczne niż inne sporty. Każdy, kto jest sprawny fizycznie, uważny i rozważny oraz przestrzega pewnych zasad, jest bezpieczny na stokach.

Czy można w wieku (powyżej) 30 lat nauczyć się jazdy na nartach?

Oczywiście, że tak! Dorośli mogą nauczyć się jeździć na nartach teoretycznie tak samo szybko jak dzieci, jeśli są w dobrej kondycji fizycznej. Ale dorośli często mają więcej obaw, co utrudnia pierwsze kroki na śniegu. Niemniej jednak: dzięki bezpieczniejszemu i wygodniejszemu sprzętowi oraz indywidualnym kursom narciarskim, nauka jazdy na nartach nie stanowi problemu dla dorosłych.

O czym muszą pamiętać dorośli powracający na stoki?

Wskazane jest, aby początkujący wzięli kurs, zanim sami wyjdą na stok. Zmienił się zarówno sprzęt, jak i technika, dzięki czemu kurs w pierwszych dniach pomaga szybko i bezpiecznie wrócić na narty.

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, aby jako dorosły jeździć na nartach?

Nikt nie musi być bardzo wysportowany, aby móc jeździć na nartach. Ale pewien poziom sprawności fizycznej jest wymagany w przypadku sportów zimowych. Najlepiej jest rozpocząć trening na kilka miesięcy przed urlopem narciarskim, aby dopasować ciało do warunków panujących na stoku. Dlatego zaleca się regularne i odpowiednie ćwiczenia poza sezonem narciarskim.

Dlaczego warto robić regularne przerwy?

Ciało musi najpierw przyzwyczaić się do warunków panujących w górach i do nowego wysiłku – większość wypadków zdarza się późnym popołudniem, kiedy jest się zmęczonym i nieostrożnym. Dzień wolny od nart podczas urlopu nie tylko przynosi radość i urozmaicenie, ale także relaks i regenerację organizmu.

Czy tereny narciarskie są przystosowane dla narciarzy po 30. roku życia?

Tak! Nowoczesne ośrodki narciarskie mają urozmaiconą ofertę dla młodych i starszych. Nawet opieka nad dziećmi jest teraz oferowana w wielu ośrodkach narciarskich. W zależności od osobistych preferencji, każdy może znaleźć odpowiednią ofertę.

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter