Jazda na nartach to nie tylko zabawa, ale i wysiłek fizyczny. Sport ten wspiera kondycję fizyczną, krążenie, a także poprawia ogólne samopoczucie. Aby jednak w pełni wykorzystać te zalety i uniknąć ewentualnych urazów, należy się dobrze przygotować do wyjazdu na stok. Dlatego też Niemiecki Związek Narciarski (DSV) opracował dziesięć podstawowych zasad dotyczących zdrowia, które mogą pomóc miłośnikom sportów zimowych. Ci, którzy przestrzegają tych zasad, będą nie tylko bardziej cieszyć się jazdą na nartach, ale także będą zdrowi i bardziej odporni na wypadki.
Bycie w dobrej formie to konieczność
Jazda na nartach nie jest „tylko zjazdem z góry”. Wymaga ona koncentracji i podstawowego poziomu sprawności fizycznej. Dlatego Niemiecki Związek Narciarski zaleca, aby każdy narciarz regularnie trenował swój układ krążenia.
Nie oznacza to, że codziennie trzeba biegać pięć kilometrów, ale zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne. Może to być pływanie, joga, jazda na rowerze, a nawet po prostu spacer. Ważna jest nie intensywność sportu, a jedynie regularność ćwiczeń.
Wiek nie jest problemem podczas jazdy na nartach – zły stan zdrowia już tak
Błędnie, niektórzy uważają, że narciarstwo jest tylko dla młodych ludzi. To nie jest jednak prawdą. Wiek nie ma nic wspólnego z umiejętnością jazdy na nartach. Wręcz przeciwnie: zwłaszcza dla starszego pokolenia, jazda na nartach jest bardzo korzystna dla zdrowia. Zapobiega na przykład osteoporozie, wzmacnia masę mięśniową, poprawia koordynację i równowagę oraz ma pozytywny wpływ na psychikę.
Ale co dotyczy zarówno młodych jak i starszych: słaba kondycja i zdrowie są problemem podczas jazdy na nartach. Każdy, kto nie może nadążyć fizycznie lub z powodów zdrowotnych nie może jeździć na nartach, naraża przede wszystkim siebie, ale także innych użytkowników stoków.
Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej dotyczącej tych dolegliwości
Jazda na nartach wpływa korzystnie na układu sercowo-naczyniowy. Jednak w przypadku niektórych problemów zdrowotnych może to być również czynnik ryzyka: należą do nich wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, problemy z sercem i otyłość. Jazda na nartach może również stanowić ryzyko dla organizmu przy przyjmowaniu silnych leków, ale żaden z tych czynników nie oznacza automatycznie, że nie można lub nie wolno jeździć na nartach. Ponieważ jednak istnieje zagrożenie dla zdrowia, ważne jest, aby w takich przypadkach wcześniej zasięgnąć porady lekarza (specjalisty).
Nie można zapominać o przerwach
Większość wypadków i urazów jest spowodowana nieuwagą podczas jazdy na nartach. Szczególnie późnym popołudniem, gdy narciarze stają się zmęczeni, ich uwaga słabnie. Aby tego uniknąć, należy robić regularne przerwy, zwłaszcza po długim zjeździe.
Wskazane jest również, aby w ciągu pierwszych kilku dni zachować spokój. Czas na stoku nie powinien być zbyt długi, zwłaszcza na początku, raczej powinien być stale wydłużany.
A kto nie lubi zatrzymywać się w rustykalnej chacie, aby naładować baterie i rozkoszować się słońcem? Ważne: należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej!
Brak snu jest niebezpieczny
Jazda na nartach to sport pełen wyzwań. Dlatego ważne są nie tylko regularne przerwy, ale także wystarczający wypoczynek wieczorem i przede wszystkim odpowiednia ilość snu. Jeśli w nocy dasz swojemu ciału wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i regenerację sił, następnego dnia będziesz znowu sprawny.
Z drugiej strony, jazda na nartach, gdy jest się przemęczonym jest niebezpieczna. Ci, którzy nie mają wystarczająco dużo snu, mają zmniejszoną uwagę i koncentrację, są mniej zdolni do działania, a tym samym narażają siebie i innych.
W przypadku bólu: skonsultuj się z lekarzem
Każdy, kto mimo wszelkiej ostrożności zauważy, że przecenił swoje możliwości, powinien słuchać swojego ciała i nie ignorować sygnałów alarmowych. Nikomu nie pomoże, jeśli narciarze będą oczekiwać od siebie zbyt wiele lub przeceniać siebie i swoje ciało.
Szczególnie w przypadku bólu serca, zawrotów głowy, kołatania serca lub duszności nie należy kontynuować jazdy na nartach, lecz natychmiast zatrzymać się i skonsultować z lekarzem.
Wybór odpowiedniej odzieży
Odpowiednia odzież jest niezbędna do bezpiecznego uprawiania narciarstwa. Ponieważ narciarze naturalnie rozgrzewają się na stoku, wielu z nich nie ubiera się wystarczająco ciepło. To duży błąd. Mroźne temperatury zewnętrzne i częste przerwy, podczas których nie tylko się odpoczywa, ale także orzeźwia, mogą szybko doprowadzić do wychłodzenia.
Jeśli chodzi o odzież do sportów zimowych, eksperci zalecają „zasadę ubierania na cebulkę” – oprócz odzieży specjalnej, takiej jak bielizna termiczna lub koszulek z oddychających włókien funkcjonalnych i wodoodpornych warstw zewnętrznych. Przy tym nosi się kilka warstw, jedna na drugiej, co szczególnie dobrze magazynuje ciepło i tym samym zapobiega hipotermii. Oznacza to również, że można zdjąć ubranie, jak tylko zacznie się pocić.
Ważne jest również, aby unikać zbyt ciasnej odzieży, ponieważ może to ograniczyć krążenie krwi. Dotyczy to zwłaszcza butów.
Ponadto wyposażenie techniczne, zwłaszcza obuwie i wiązania, powinno zawsze odpowiadać najaktualniejszym normom bezpieczeństwa.
Ostrożność zamiast zbytniej pewności siebie
Szybkie zjazdy na stokach to oczywiście dużo zabawy. Ale ponieważ rzadko jest się samemu na stoku, taka żywiołowość może szybko doprowadzić do kolizji i niezamierzonych obrażeń. Jeśli jeździ się zbyt szybko, można łatwo przeoczyć innych narciarzy i nie zareagować w porę w niebezpiecznej sytuacji. Przewidująca, ostrożna i rozważna jazda pozwala uniknąć wypadków.
Narciarze powinni również zwracać uwagę na znaki i oznaczenia. Jest tak dlatego, że tzw. „freeriding” poza trasą wiąże się z nieoczekiwanymi zagrożeniami, takimi jak ukryte skały lub pnie drzew, które mogą prowadzić do poważnych upadków i urazów. Istnieje również zwiększone zagrożenie lawinowe w głębi obszaru. Jeśli coś się tu wydarzy, ekipy ratownicze będą potrzebowały więcej czasu, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Dodatkowo istnieje również możliwość wypadków narciarskich, upadków w szczelinach lub sztolniach.
Jazda poza trasą jest możliwa przy odpowiednim wyposażeniu, doświadczeniu i ostrożności, ale jazda na nartach na zamkniętych stokach lub przez obszary o z zagrożeniem lawinowym jest zabroniona.
Nie należy jeździć z pełnym żołądkiem
Nawet jeśli jazda na nartach wzmaga głód, należy unikać przejadania się przed i w trakcie jazdy. Obfite posiłki są również ciężkie dla żołądka, gdyż muszą być przez długi czas trawione. To sprawia, że jest się ospałym i uwaga jest osłabiona. Ponadto, aktywność sportowa może prowadzić do zgagi po ciężkim posiłku.
Nie zaleca się jednak jazdy na nartach na pusty żołądek. Jak to często bywa, ważne jest, aby utrzymać prawidłową równowagę. Podczas jazdy na nartach, małe przekąski ze zdrowymi węglowodanami są dobrym pomysłem. W bacówce można rozkoszować się świeżą zupą ziemniaczaną lub chrupiącą sałatką z kawałkami piersi z indyka zamiast sytej pieczeni z knedlami lub kluskami serowymi. Przekąski, takie jak chleby razowe, suszone owoce lub ciastka wielozbożowe, są odpowiednie pomiędzy posiłkami.
Alkohol jest tematem tabu
Zarówno przed, jak i podczas jazdy na nartach, nigdy nie należy spożywać alkoholu. Podobnie jak podczas jazdy samochodem, alkohol w sportach zimowych zakłóca naszą spostrzegawczość i koncentrację oraz zmniejsza naszą zdolność do reagowania. Wypadki są mogą się zdarzać.
Istnieją dwa dodatkowe czynniki, które utrudniają jazdę na nartach: wysokość i chłód.
Nie jest prawdą, że alkohol działa szybciej na wyższych wysokościach. Ale na dużych wysokościach zawartość tlenu jest mniejsza, co prowadzi do zmniejszenia czujności i szybszego zmęczenia. Alkohol nie zwiększa tego efektu znacząco, ale kombinacja ta nie jest wcale korzystna w sportach zimowych, ale stanowi poważne zagrożenie.
Alkohol i zimno również nie są dobrymi czynnikami warunkującymi: bo podczas gdy alkohol rozgrzewa, w rzeczywistości w organizmie dzieje się odwrotnie. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje, że organizm szybciej traci ciepło. Co więcej, pod wpływem alkoholu nie zauważa się bezpośrednio zimna i ma się odczucie, że jest cieplej niż jest w rzeczywistości. To z kolei może szybko doprowadzić do niebezpiecznej hipotermii.
Ci, którzy chcieliby wypić jedną lub dwie szklanki mocniejszych trunków wieczorem, oczywiście mogą to zrobić. Najlepiej w miłej atmosferze podczas après-ski – ale narty lepiej potem odpiąć.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zasad zdrowotnych podczas jazdy na nartach
Czy jazda na nartach jest niebezpieczna?
Nie! Sama w sobie jazda na nartach nie jest bardziej niebezpieczna niż inne sporty. Jeśli jesteś w dobrej kondycji fizycznej, jeździsz na nartach ostrożnie i z rozwagą oraz przestrzegasz określonych zasad zdrowotnych, to na stokach jesteś bezpieczny.
Jaka jest najczęstsza przyczyna wypadków w sportach zimowych?
Nieuwaga jest najczęstszą przyczyną wypadków i urazów podczas uprawiania sportów zimowych. Jeśli jesteś nieostrożny i jeździsz ryzykownie, narażasz na niebezpieczeństwo siebie i innych.
Czy starsi ludzie też mogą jeździć na nartach?
Tak, narciarstwo jest tak samo odpowiednie dla osób starszych jak i młodszych. Jest to nawet zalecane. Bo to nie wiek jest ważny dla jazdy na nartach, ale odpowiedni stan zdrowia i trening.
Czy muszę uprawiać sporty wyczynowe, żeby jeździć na nartach?
Nie. Narciarstwo wymaga jednak pewnej ogólnej sprawności fizycznej i kondycji. Dlatego też wskazane jest uprawianie umiarkowanych, ale regularnych sportów poza sezonem narciarskim.
Czy mogę jeździć na nartach, jeśli mam problemy z sercem i krążeniem?
Problemy z sercem i krążeniem mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia podczas jazdy na nartach. Chociaż większość osób może jeszcze jeździć na nartach, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Jaki jest odpowiedni strój do uprawiania sportów zimowych?
Oprócz specjalnej odzieży zimowej, eksperci zalecają wiele warstw zgodnie z „zasadą na cebulkę”, aby uniknąć hipotermii. Ważne jest, aby ubranie nie było zbyt ciasne i aby sprzęt narciarski spełniał aktualne normy bezpieczeństwa.
Jaki wpływ na jazdę na nartach ma brak snu?
Brak snu pogarsza własną wydajność, a także prowadzi do zmniejszenia uwagi na stoku. Zwiększa to ryzyko wypadków i urazów.
Dlaczego zabronione jest picie alkoholu podczas jazdy na nartach?
Alkohol obniża koncentrację, zdolność do postrzegania i reagowania. Wszystko to może prowadzić do zwiększonego ryzyka wypadków i urazów. Ponadto wpływ alkoholu powoduje, iż jest się mniej wrażliwy na zimno, a tym samym można szybciej wyziębić organizm.