Dla Norwegów nie ma nic lepszego niż jazda na nartach i poznawanie w ten sposób tamtejszych górzystych krajobrazów. W Norwegii narciarstwo nie jest uprawiane co prawda na skalę międzynarodową tak jak np. w Austrii czy w Szwajcarii, natomiast bez wątpienia jest to sport narodowy i pieczołowicie pielęgnowana tradycja w krajach skandynawskich. Europejczycy często dziwią się ilością i jakością śniegu, nawet w niższych partiach górskich półwyspu. Sezon narciarski w Norwegii rozpoczyna się z reguły w listopadzie i trwa aż do maja.
W Norwegii, na terenie całego kraju na turystów czekają liczne tereny narciarskie. Norweski odpowiednik izby turystycznej na portalu internetowym visitnorway.com zamieścił ranking dziesięciu najpopularniejszych terenów narciarskich.
1. Trysil
Z krajobrazu Trysil wyróżnia się tylko jedno wzniesienie – Trysilfell. Z trzech stron na zalesionych zboczach tej góry przebiega 71 km nartostrad połączonych 31 wyciągami. Teren narciarski polecamy głównie dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi mogą korzystać z dostosowanych do ich potrzeb nartostrad i wyciągów. Pozostała część terenu narciarskiego ma również sporo do zaoferowania doświadczonym narciarzom. Na zwolenników podniebnych akrobacji czekają funparki, a poza stokami można skorzystać z takich atrakcji jak np. indoor-surfing, spa, a także odwiedzić lokalne centra handlowe, niemal 20 restauracji i wiele barów.
2. Hemsedal
Hemsedal to miejscowość położona pomiędzy Oslo i Bergen. Norwegowie chętnie nazywają ten rejon „Alpami Skandynawii”. Spotkać tam można gwiazdy norweskiego narciarstwa m.in. Lasse Kjus, księcia Haakon, a także księżną Mette-Marit. Na obu terenach narciarskich: Hemsedal Skisenter i Solheisen Skisenter łącznie do dyspozycji gości są 52 trasy narciarskie i 24 wyciągi. Region znany jest również jako perełka dla fanów freeride’u oraz atrakcyjna strefa narciarska dla dzieci – największa w całej Norwegii! Oczywiście nie można zapomnieć o uprawiających freestyle. Do wyboru jest kilka snowparków. Podczas weekendu życie toczy się w lokalnych barach, pełnych mieszkańców Oslo spragnionych krótkiego wypoczynku.
3. Hafjell
Tutaj, 15 km od miejscowości Lillehammer podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku były rozgrywane zawody w slalomie i slalomie gigancie. Hafjell to oferta narciarska obejmująca 35 km tras i 14 wyciągów narciarskich. Lasse Kjus prowadzi tutaj nawet własną szkółkę narciarską. Dużą atrakcją regionu jest również Hunderfossen Winterpark, bajkowy park ze śniegu i lodu z lodowym hotelem, katedrą, restauracją w jaskini oraz licznymi rozrywkami na śniegu. Snowrafting, wycieczki skuterem śnieżnym oraz kręgle to tylko część programu. Park jest otwierany dopiero po zachodzie słońca.
4. Geilo
Geilo jest najstarszym terenem narciarskim w Norwegii (czynny od 1909) o łącznej długości 39 km nartostrad. Miejscowość znana jest przede wszystkim ze względu na kite-skiing (jazdę na nartach z latawcem). Tutaj odbywały się również zawody Mistrzostw Świata i Pucharu Świata w tej dyscyplinie. W Hangastøl można korzystać z ok. 9000 km² powierzchni z idealnymi warunkami atmosferycznymi. Również w snowparkach w Gelio wielokrotnie odbywały się imprezy sportowe. Wieczorami można odpocząć w restauracji „Hallingstuene”, w której posiłki przyrządza znany z norweskiej telewizji kucharz Frode Aga.
5. Oslo Winter Park Tryvann
Teren narciarski obejmuje 18 nartostrad i 7 wyciągów i jest położony tylko 20 min drogi od centrum Oslo. Znajduje się na nim Varingskollen Park – jeden z największych funparków Norwegii, obejmującym 5 nartostrad i wyciąg krzesełkowy. Do dyspozycji są elementy takie jak skocznie, 2 rampy o długości 120 i 170 m.
6. Norefjell
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Oslo w roku 1952 w Norefjell odbywały się zawody w narciarstwie alpejskim. Ten rejon to najwyżej położony teren górzysty w pobliżu stolicy z największą w Skandynawii różnicą wysokości: nawet do 1000 m. Do dyspozycji sportowców jest 125 km nartostrad, m.in 6,5-kilometrowa najdłuższa połączona nartostrada Norwegii.
7. Oppdal
Do terenu narciarskiego należą 4 szczyty, a każdy z nich punktuje słonecznymi zboczami. Teren jest położony 130 km od Trondheim. Marc Girardelli, austriacki narciarz szybki przypisuje temu terenowi najlepsze tereny do uprawiania slalomu gigantu. Również fani freeride’u nie będą tutaj rozczarowani.
8. Hovden
W południowej części Norwegii leży miejscowość Hovden, która jest znana za sprawą doskonałych warunków atmosferycznych do uprawiania sportów zimowych. Zwolennicy freeride’u mogą korzystać tutaj z malowniczych nartostrad prowadzących częściowo przez zalesione tereny. Ci, którzy preferują freestyle mogą skorzystać z funparku o długości 1250 m. W punkcie serwisowym terenu narciarskiego można jednocześnie skorzystać z kawiarni, baru, szkółki narciarskiej. Mieści się tam także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz bar apres-ski.
9. Kvitfjell
Kvitfjell to nowoczesny teren narciarski, który został wybudowany na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 w Lillehammer. Tutaj dostępne są zarówno malownicze, niebieskie nartostrady, jak i strome olimpijskie stoki np „Czarny Diament” – z nachyleniem powierzchni do 64%. Teren jest dostępny dla gości jako jeden z pierwszych już w drugiej połowie października.
10. Kongsberg
Niewielki teren narciarski Kongsberg jest popularny przede wszystkim ze względu na korzystne położenie – ok. godz. drogi samochodem od Oslo. Do dyspozycji sportowców jest 10 km nartostrad, a także funpark z halfpipe i quaterpipe. Szczególną atrakcją będzie również stok do slalomu, na którym odbywają się również wyścigi.
Turyści bardzo chętnie podróżują do Lillehammer. Zaletą tego regionu jest bliskość miasta i jednocześnie dostęp do 5 terenów narciarskich: Skeikampen, Kvitfjell, Hatfjell, Gålå oraz Sjusjøen. Fani freeride’u z pewnością pokochają Norwegię za liczne tereny dostosowane go tego stylu jazdy: przykładowo przy Sognefjord, w Voss, Sumøralpen, przy Hardangervidda lub w Jotunheimen.
Biorąc pod uwagę tą różnorodność nie można się dziwić, że Norwegowie co roku punktują podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Warunki do ćwiczeń mają idealne…