Za kulisami terenów narciarskich: utrzymanie stoków po zakończeniu sezonu

15/03/2023 - SnowTrex

Sezon się skończył, wyciągi stoją. Nadchodzi lato. Co właściwie dzieje się teraz ze stokami narciarskimi? SnowTrex zapytał kogoś, kto wie wszystko o utrzymaniu stoków. Friedl Eberl jest pełnomocnikiem i kierownikiem operacyjnym w Bergbahnen Hohe Salve/SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental. Jest odpowiedzialny za obsługę, konserwację i utrzymanie kolejek górskich i tras narciarskich w Hopfgarten-Itter-Kelchsau.

Ratraki są używane głównie w nocy.

Panie Eberl, co się dzieje po zakończeniu sezonu?

Pierwszego dnia po oficjalnym zakończeniu sezonu narciarskiego natychmiast rozpoczyna się demontaż na stokach. Każda kolej górska usuwa sprzęt zabezpieczający, oznaczenia stoków, taśmy odgradzające i maty przeciwuderzeniowe w swoim obszarze działania. Wszystko, co nie wygląda dobrze wizualnie na terenie narciarskim, musi zostać usunięte wiosną. Prace te wykonujemy, gdy jest jeszcze śnieg, dzięki czemu możemy łatwiej przetransportować sprzęt za pomocą maszyn stokowych. Sprzęt jest następnie składowany na stacjach w dolinie. Kolejnym krokiem jest sprzątanie po stopnieniu śniegu. Zaczynając od dołu, sprzątamy stoki. Każdy odpadek, każdy kawałek papieru pozostawiony przez ludzi musi zostać zebrany.

Czy goście zostawiają po sobie dużo śmieci?

Muszę powiedzieć, że w ciągu ostatnich kilku lat ilość śmieci zmalała. Od czasu do czasu para okularów, kijek, klucze lub portfel, to wszystko. Problemem wciąż są drobiazgi, takie jak chusteczki higieniczne czy niedopałki papierosów. Jest tego całkiem sporo.

Co było do tej pory najdziwniejszą rzeczą na stoku?

Raz wyruszyłem wraz z pracownikiem ratrakiem. Było wcześnie rano, padał lekki śnieg. Zobaczyliśmy coś czerwonego leżącego na środku pięknej trasy. Wysiedliśmy i przyjrzeliśmy się temu z bliska. Była to para skąpych majtek, a 20 metrów dalej leżał biustonosz. Można się zastanawiać, jak seksowna bielizna trafia do tego miejsca? Bardzo nas to rozbawiło. Przechowujemy znalezione wartościowe przedmioty, takie jak paszporty, kluczyki do samochodu czy portfele i prowadzimy ich listę.

Gdzie właściwie parkują gondole latem?

Czy wszystkie obiekty muszą zostać usunięte ze stoków?

Tak. Jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie całego terenu narciarskiego w czystości, tak aby latem ziemia mogła być wykorzystywana do celów rolniczych. Operatorzy wyciągów dbają o to, aby absolutnie żadne nieczystości nie zalegały wokół, aby rolnicy mogli kosić i uprawiać te tereny.

99 procent naszych stoków jest wykorzystywanych do celów rolniczych. Pod koniec maja wszystkie stoki są koszone, a wszystkie obszary są całkowicie wypasane. Bydło jest zaganiane i przyprowadzane na te tereny. Okazało się, że rolnicy mają wielką korzyść z naśnieżania stoków, ponieważ wiosną topnienie śniegu trwa dłużej, a obszar wypasu pozostaje bardziej wilgotny.

Dlaczego naśnieżanie stoków jest korzystne?

Trawa dłużej pozostaje bujna i zielona. To naprawdę praktyczne rozwiązanie zarówno dla nas, jak i dla rolników. W końcu zarządzanie pastwiskami alpejskimi przewiduje stopniowy wypas. Bydło powinno najpierw zjadać trawę przy zboczach, ponieważ jest ona mniej wilgotna i dlatego szybciej więdnie. Następnie przychodzi kolej na dłuższą, bujną trawę na zboczach. Zaletą jest to, że bydło zawsze otrzymuje świeżą trawę. Obie strony czerpią korzyści z takiego podejścia. Dochodzi nawet do tego, że niektórzy rolnicy przychodzą do nas i proszą: „Naśnieżcie trochę więcej, abyśmy mieli świeżą trawę dla bydła jeszcze dłużej w lecie”

W przeszłości rolnicy najpierw udawali się na niskie pastwiska, a następnie na wysokie, ponieważ tam trawa była świeża jeszcze później. Tutaj osiągamy ten efekt dzięki naśnieżaniu. Roślinność jest praktycznie przesunięta w czasie. Ta forma zarządzania krajobrazem jest dla nas bardzo ważna. Ponieważ dobra trawa ze zdrową roślinnością sprawia, że potrzebujemy mniej śniegu jesienią, aby uzyskać optymalną nawierzchnię. Nie ma też na przykład kamieni.

Perfekcyjne przygotowanie stoku wymaga wielu godzin jazdy na ratrakach.

Ile czasu jest na utrzymanie stoku między sezonami?

Jazda na nartach jest możliwa do kwietnia. Do połowy maja cały teren narciarski musi być czysty. Wszystko musi być gotowe w ciągu miesiąca. Nigdy nie możemy wykluczyć możliwości, że maszyna na stoku coś uszkodzi, tj. spowoduje zniszczenie terenu. Oczywiście musimy również naprawić te szkody.

Co dzieje się przed rozpoczęciem sezonu zimowego?

Spęd bydła alpejskiego odbywa się pod koniec września. Jak tylko bydło odejdzie, możemy wszystko ustawić od nowa. Sezon letni kończy się w połowie października, a sezon zimowy rozpoczyna się na początku grudnia. Mamy więc na to tylko nieco ponad miesiąc. Oczywiście armatki śnieżne muszą również zostać ponownie ustawione.

Gdzie ratraki spędzają lato?

Ratraki są zaparkowane w garażach na stokach. Każda maszyna potrzebuje własnego miejsca parkingowego, więc nasze dwanaście maszyn potrzebuje dwunastu garaży. Zajmuje to dużo miejsca, ale nie można ich parkować na zewnątrz, nie tylko ze względów wizualnych, ale także technicznych.

Gdzie gondole i wyciągi krzesełkowe spędzają lato?

W nowoczesnych wyciągach poszczególne gondole są codziennie zdejmowane z liny i serwisowane w razie potrzeby. Na starszych wyciągach krzesełka pozostają na linie. W SkiWelt i tak nie pozostało wiele starszych wyciągów krzesełkowych. W przypadku starszych wyciągów rozważamy indywidualnie, czy krzesełka powinny pozostać na nich przez całe lato. W takich przypadkach jedyną rzeczą, która naprawdę się liczy, jest wygląd gór. Jeśli zakłóca to krajobraz, krzesełka znikają. Wiele z naszych gondoli działa również latem. Natychmiast po sezonie należy przeprowadzić podstawową konserwację. Kolejki linowe, które kursują również latem, są serwisowane pod koniec sezonu wiosną i ponownie przed rozpoczęciem sezonu jesienią. Istnieje wiele zasad, których należy przestrzegać, mimo że mamy na to tylko miesiąc. Wyciągi, które działają tylko zimą, są następnie stopniowo konserwowane w okresie letnim.

Gondole pozostają na linie, ponieważ są używane również latem.

Czym zajmują się pracownicy wyciągów i kierowcy ratraków latem?

Zimą mamy około 100 pracowników w Hopfgarten. Spośród nich 80 osób jest z nami tylko w trzech głównych miesiącach. Większość z nich to rolnicy i pracownicy budowlani, którzy zimą nie mogą pracować na budowie. Wszyscy są dobrze wykwalifikowanymi pracownikami. Kierowcy ciężarówek kierują maszynami na stokach, ponieważ potrafią prowadzić ciężki sprzęt. Jak już wspomniałem, tylko na naszym terenie mamy dwanaście ratraków.

Czy kierowcy potrzebują dużej wiedzy, aby przygotować stoki?

Kierowcy ratraków mają ciężką pracę, to praca wyłącznie w nocy. Wyjazdy trwają od ośmiu do dziewięciu godzin. W ciągu ostatnich pięciu lat technika wyciągarkowa stała się najpopularniejszą metodą przygotowywania stoków, ponieważ daje najlepsze rezultaty. Śnieg jest przepychany w górę stoku, czyli zawsze od dołu do góry. W tym celu ratrak jest przymocowany do liny, która jest zakotwiczona na szczycie góry. Lina jest następnie napinana do 1000 metrów w dół, a gąsienica jest ciągnięta w górę na linie. Pozwala to zaoszczędzić maszynie dużo energii. W ten sposób możemy również doskonale przygotować bardzo strome zbocza. Jest to jak dotąd najbardziej energooszczędny wariant przygotowywania stoków.

Czy jest jakieś niebezpieczeństwo podczas przygotowywania stoków techniką linową?

Lina jest napięta około 1,70 m nad ziemią. Jeśli koledzy w nią wjadą, może to zagrażać życiu. Nie napinamy liny zaraz po wyłączeniu wyciągów o 16:30, ale jeśli ktoś chce zjechać później o zmierzchu, to bezwzględnie musi przestrzegać zasad. W tym celu umieściliśmy obrotowe światła i znaki ostrzegawcze. Mimo to niektórzy ludzie przeoczają lub ignorują nasze ostrzeżenia i zdarzają się wypadki. Musimy naprawdę być ostrożni. Podczas pracy wyciągów oczywiście nie działają żadne maszyny na stoku.

FAQ dotyczące utrzymania stoków

Co dzieje się ze stokami po zakończeniu sezonu?

Natychmiast po zakończeniu sezonu rozpoczyna się demontaż na stokach: oznaczenia stoków, maty, taśmy odgradzające itp. – wszystko jest usuwane. Gdy tylko śnieg stopnieje, teren narciarski jest również sprzątany: wszystkie śmieci są zbierane, aby łąki mogły być koszone i pielęgnowane latem.

Co można znaleźć na terenie narciarskim po stopnieniu śniegu?

Oprócz zwykłych śmieci, takich jak papierki i niedopałki papierosów, operatorzy kolejek górskich raz po raz znajdują również okulary, kijki, klucze czy portfele.

Co dzieje się ze stokami przed rozpoczęciem sezonu?

Po uprzątnięciu pastwiska alpejskiego teren jest przygotowywany do jazdy na nartach. Wszystkie maszyny i sprzęty, takie jak armatki śnieżne, maty uderzeniowe, oznaczenia stoków itp. są ponownie ustawiane.

Gdzie ratraki spędzają lato?

Latem ratraki są parkowane we własnych garażach.

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter