Miłośnicy sportów zimowych rezerwując wyjazd na narty, nadal najczęściej decydują się na Austrię. Niemniej jednak pasma górskie w środkowych Niemczech i Alpach Bawarskich, szczególnie dla rodzin z dziećmi mają wiele do zaoferowania. Warto więc wziąć pod uwagę ofertę naszych zachodnich sąsiadów podczas planowania zimowego wypoczynku.
Patrząc na mapę Niemiec można zauważyć, że w środkowej i południowej części tego kraju znajdują się rozległe regiony, składające się z mniejszych i większych terenów narciarskich. Niemcy mają do zaoferowania ponad 180 terenów narciarskich! Regiony zimowe w Niemczech wyróżnia przede wszystkim ich duża różnorodność. Jeżeli dany teren narciarski nie należy do najwyższych i największych, tym atrakcyjniejsza jest jego oferta alternatywna, ukierunkowana na aktywne spędzanie wolnego czasu. W wielu miejscach teren jest rozległy i stosunkowo płaski, co umożliwiło rozwój sieci tras do narciarstwa biegowego.
Narciarstwo biegowe cieszy się w Niemczech ogromną popularnością, przede wszystkim w takich landach jak Turyngia czy Saksonia. Również miłośnicy innych sportów zimowych, takich jak łyżwiarstwo, saneczkarstwo czy wędrówki w rakietach śnieżnych znajdą w niemieckich ośrodkach bogatą ofertę.
Narty dla rodzin
Wiele małych i stosunkowo łatwych, ale nie mniej uroczych terenów narciarskich znajduje się w wyższych górach środkowych Niemiec. Dla rodzin z dziećmi oraz dla początkujących narciarzy godny polecenia jest teren narciarski u podnóża Großer Arber (1456 m) w Lesie Bawarskim, będący jednocześnie największym terenem tego regionu z dostępem do 10 km tras. Do jego licznych zalet należą m.in. cztery wyciągi taśmowe oraz park dla dzieci ArBär.
Do ulubionych terenów narciarskich w Sauerland należy położony w samym sercu tego regionu Winterberg. W ostatnich latach tamtejsza infrastruktura narciarska bardzo się rozwinęła, oferując obecnie dostęp do 10 terenów narciarskich z 50 km nartostrad. Do wyjątkowych atrakcji należy przede wszystkim sieć wyciągów narciarskich z możliwością jazdy na nartach nocą po oświetlonych trasach oraz bogata oferta aprés-ski.
Białe szaleństwo na wschodzie Niemiec
Teren narciarski Fichtelberg położony w saksońskich Rudawach to wymarzone miejsce na urlop zimowy dla wszystkich miłośników romantycznych, ośnieżonych krajobrazów. W tym regionie znajduje się ponad 20 tras zjazdowych na różnych terenach narciarskich. Najbardziej popularny i największy teren we wschodnich Niemczech, położony bezpośrednio przy granicy czeskiej, to Oberwiesenthal. 15 km tras narciarskich, park dla dzieci oraz snowboard-funpark zadbają tu o urozmaicenie. Turyngia natomiast oferuje mniejsze i spokojniejsze tereny narciarskie jak Oberhof (2 km). Ten region jest szczególnie polecany miłośnikom biegówek. Najwyższym i zarazem najbardziej popularnym masywem górskim w Harz w Saksonii-Anhalt jest Brocken (1141 m). Niedaleko tego masywu znajduje się wiele małych terenów, a z jednego z nich – Bocksberg – rozciąga się malowniczy widok na pasmo górskie Harz.
Im bardziej na południe Niemiec, tym lepsze warunki do uprawiania sportów zimowych. Wysokość terenu w Bawarskich Alpach sięga bowiem aż 2000 m! Także w Bawarii znajdą Państwo idealne regiony narciarskie dla rodzin, jak np. Berchtesgadener Land z majestatycznym masywem górskim Watzmann (2713 m). W pięciu tamtejszych ośrodkach narciarze na każdym poziomie zaawansowania znajdą coś dla siebie, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi będą czuły się tutaj dobrze.
Góry dla zaawansowanych narciarzy
Bliżej Alp znajdą Państwo obok tras dla rodzin, także bardziej zróżnicowane oraz trudniejsze zjazdy. Nie tylko narciarze rekreacyjni, ale także profesjonaliści oraz fani jazdy poza wyznaczonymi trasami znajdą tutaj coś dla siebie na licznych terenach narciarskich. Wymagające stoki oferuje np. teren narciarski „Liftverbund Feldberg” ze szczytem o tej samej nazwie (1493 m). Jest to największy połączony teren narciarski w Schwarzwaldzie z 15 wyciągami i 26 km nartostrad.
Dla wysportowanych narciarzy godny uwagi jest teren narciarski Brauneck-Lenggries-Wegscheid z 34 km tras oraz miejscowość Oberstdorf w Dolinie Kleinwalsertal, gdzie ze szczytów Fellhorn i Kanzelwand prowadzą w sumie 33 km tras. Pod względem powierzchni, największy teren narciarski w Niemczech znajduje się przy masywie Sudelfeld w Bayrischzell, ok. 70 km na południe od Monachium. Teren ten ze swoimi 31 km nartostrad nie dorównuje, co prawda wielkością terenom rozciągającym się po austriackiej stronie, ale jego wszechstronność i idylliczne alpejskie krajobrazy Górnej Bawarii rekompensują jednak mniejszą liczbę nartostrad. Początkujący skorzystać mogą z tras przy Sudelfeld, zaawansowani z czarnych tras, natomiast fanów freestyle czeka doskonale przygotowany funpark.
Najwyżej położony teren narciarski w Niemczech
Wśród najlepszych regionów narciarskich w Niemczech nie może oczywiście zabraknąć Zugspitze. Jest to jedyny teren narciarski Niemiec z lodowcem, który sięga wysokości 2720 m. Trasy narciarskie w górnej części Zugspitze zaliczają się w większości do łatwych i średnich. Amatorzy bardziej stromych zjazdów wybrać się mogą natomiast na teren narciarski Garmisch-Classic. 10 km czarnych tras zjazdowych przebiega wzdłuż szczytów Kreuzjoch, Kreuzeck i Hausberg. Najbardziej znaną trasą jest z pewnością Kandahar, będąca trasą Pucharu Świata o długości 3 km. Zugspitzplatt oraz Garmisch-Classic są niezależnymi od siebie terenami, nie ma wobec tego możliwości zjazdu z góry aż do doliny. Na płaskowyżu Zugspitze skorzystać można dodatkowo z doskonale przygotowanego funparku „Terrain Park”.
Lista atrakcyjnych terenów narciarskich w Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii jest naprawdę długa, warto jednak wspomnieć, że również w środkowej części Niemiec nie brakuje godnych polecenia zimowych destynacji.
Hala narciarska – ciekawa alternatywa
Niemcy są bez wątpienia narodem narciarzy, nie dziwi więc fakt, że szusować tu można nie tylko na naturalnych wzniesieniach. Ciekawą propozycją na spontaniczny wyjazd na narty jest z pewnością sztucznie naśnieżany stok w hali narciarskiej. Pierwsza tego typu hala została wybudowana w miejscowości Neuss, kolejne powstały natomiast w Bottrop, Senftenberg, Wittenburg, Oberhof oraz Bispingen. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość jazdy na nartach przez cały rok, warto jednak pamiętać, że długość tras jest tu znacznie ograniczona.