Z dala od lodowców i ośnieżonych górskich szczytów, jazda na nartach poniżej górnej granicy lasu również ma swój urok. W końcu nawet najlepsze trasy w europejskich ośrodkach narciarskich mają swój własny charakter – niezależnie od tego, czy są strome, oblodzone, gładkie jak masło czy płaskie. Fani głębokiego śniegu, profesjonaliści carvingu i narciarze rekreacyjni czują się w tym zróżnicowanym terenie jak w domu. SnowTrex wyśledził najlepsze trasy prowadzące przez las.
Schwarze Pfanne – Teren narciarski Ski- und Gletscherwelt Zillertal 3000 (Austria)
Długość: 7 km
Trasa przebiegająca wśród drzew i prowadząca do doliny na terenie Teren narciarski Ski- und Gletscherwelt Zillertal 3000 ma 7 km długości. To jedna z najdłuższych tras narciarskich w Zillertal, która prowadzi ze stacji górskiej Tuxer Joch (2 394 m n.p.m.) obok schroniska Tuxerjochhaus poprzez trasę prowadzącą do doliny „Schwarze Pfanne”. Wbrew nazwie jest czerwoną trasą o średnim stopniu trudności prowadzącą do Hintertux na wysokości 1 500 m n.p.m., doskonale łącząc leśne krajobrazy i jazdę na nartach.
Jeu – Teren narciarski Valfréjus (Francja)
Długość: 12 km
Trasa „Jeu” biegnie częściowo serpentynami od szczytu Pas du Roc (2 323 m n.p.m) w dół do Valfréjus. Ze swoimi 12 kilometrami jest to nie tylko najdłuższa trasa zjazdowa na terenie narciarskim Valfréjus, ale także jedna z najdłuższych tras prowadzących przez las we Francji. Na dłuższych odcinkach „Jeu” jest oznaczona jako niebieska, a zatem łatwa trasa, dzięki czemu jnadaje się nawet dla początkujących. Entuzjaści sportów zimowych mogą szusować i jednocześnie cieszyć się zaśnieżoną idyllą w jednym z najlepszych terenów narciarskich z leśnymi trasami.
Trasa Götzner – Teren narciarski Muttereralmpark – Mutters/Götzens (Austria)
Długość: 4 km
Zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów prawdziwą atrakcją będzie jazda wśród zalesionych wzgórz przy Mutterer Alm na terenie narciarskim Muttereralmpark – Mutters / Götzens. Czerwona, ale wymagająca trasa prowadzi z Nockspitze (1 804 m n.p.m.) w dół do Götzens i jest jedną z najpiękniejszych w Austrii, przede wszystkim ze względu na długi odcinek leśny w dolnej części i panoramiczny widok na tyrolską stolicę Innsbruck. Nic dziwnego, że trasa Götzner zaliczała się do tras zastępczych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w latach 1964 i 1976.
Nartostrada 24 Rondo – Teren narciarski InterSkiregion Fichtelberg/Klínovec (Czechy)
Długość: 5 km
Kto wybrał się na stoki w Rudawach, może także wypróbować trasy w Czechach na terenie narciarskim InterSkiregion Fichtelberg/Klínovec. Typowe dla wschodnioeuropejskich ośrodków narciarskich są stoki całkowicie zalesione. W Klínovcu, po północno-wschodniej stronie góry znajduje się sześć pięknych tras prowadzących przez las, z których średnio trudna „Piste 24 Rondo” jest najdłuższą z całej szóstki i ma ponad 5 kilometrów długości.
Blaue Piste Nr. 10 – Teren narciarski Sölden (Austria)
Długość: 1,8 km
Ośrodek narciarski Sölden jest jednym z najpopularniejszych terenów narciarskich w Austrii, nie tylko ze względu na dwa lodowce, słynną scenę après-ski czy na odbywający się tam co roku Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Oprócz całej gamy żywiołowej jazdy na nartach, Sölden przemawia również do miłośników przyrody wśród entuzjastów sportów zimowych. Na przykład przy Gaislachkogel znajdują się liczne trasy prowadzące przez las. Najdłuższa z nich, o długości 1,8 km, to wieczorem oświetlona „Blaue Piste Nr. 10”, która prowadzi idyllicznie od dolnej stacji 6-osobowego wyciągu krzesełkowego Wasserkar (1 854 m n.p.m.) do wyciągu Innerwald.
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
Emile Allais – Teren narciarski La Plagne (Francja)
Długość: 1,6 km
Na terenie narciarskim La Plagne na narciarzy i snowboardzistów czeka conajmniej 225 km tras. Repertuar obejmuje zarówno nartostrady na lodowcu na wysokości ponad 3000 metrów, jak i spokojne leśne zjazdy w drodze do ośrodka narciarskiego. Jedną z najpopularniejszych tras jest „Emile Allais” o długości 1,6 km. Prowadzi bezpośrednio do centrum La Plagne do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego La Roche (1 523 m n.p.m.) w pobliżu „Piste olympique de bobsleigh”, olimpijskiego toru bobslejowego z 1992 roku. Dodatkowo ta jedna z najpopularniejszych w La Plagne tras położonych w lesie nosi imię byłego dyrektora technicznego ośrodka narciarskiego i założyciela francuskiej szkoły narciarskiej „École de Ski Français”.
Czerwona trasa nr 71 – Teren narciarski Via Lattea (Włochy)
Długość: 7 km
Teren narciarski Via Lattea znajduje się w pobliżu granicy z Francją i jest oddalony o około 100 km od Turynu. Z 400 kilometrami tras jest to największy teren narciarski we Włoszech sięgający wysokości 2 789 m n.p.m. Przy tak dużym wyborze, fani leśnych zjazdów wyjdą tutaj na swoje. Średnio trudna „Czerwona trasa nr 71” prowadzi przez 7 km od Monte Fraiteve (2 701 m n.p.m.) do Pariol, środkowej stacji kolejki „Cesana Ski Lodge”. Po przejechaniu po bezdrzewnych stokach alpejskich w górnej części trasy, wije się w dół przez lasy modrzewiowe i wiecznie zielone lasy iglaste.
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
Trasa prowadząca do doliny Brandstadl – Teren narciarski SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental (Austria)
Długośc: 3,5 km
Na terenie narciarskim Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental z łącznie 270 km tras, do miejscowości Hopfgarten, Itter, Söll, Scheffau, Ellmau, Going, Brixen im Thale czy Westendorf można dotrzeć trasami prowadzącymi do doliny. Jedna z najsłynniejszych leśnych tras, „Brandstadl Talabfahrt”, kończy się po prawie 3,5 km odcinku przy dolnej stacji w Scheffau (752 m n.p.m.). Szczególną cechą tej trasy jest to, że wszyscy narciarze i snowboardziści, którzy chcą się jej stawić, muszą najpierw pokonać 1,6 km trasę oznaczoną jako czarną trasę na górnym odcinku. Dziękijedną z najlepszych tras prowadzących przez las dla zaawansowanych narciarzy. Pozostały odcinek jest znacznie płastszy i prezentuje się jako niebieska, łatwa nartostrada.
Trametsch i Plose – Teren narciarski Gitschberg Jochtal-Brixen (Włochy)
Długość: 9 km
Kiedy mówimy o leśnych zjazdach na terenie narciarskim Gitschberg Jochtal-Brixen, magicznie przyciągają nazwy Trametsch i Plose. Te dwie trasy tworzą razem najdłuższą trasę zjazdową w Południowym Tyrolu o długości 9 km, z czego większość prowadzi przez las. Na wysokości 2 457 m narciarze i snowboardziści mogą najpierw podziwiać fascynujący widok na Dolomity. Reszta zjazdu ma bardziej sportowy charakter z szerokimi sekcjami carvingowymi w górnej części, a także kilkoma trudnymi, stromymi odcinkami w dolnej, zalesionej części bezpośrednio przy dolnej stacji (1 067 m n.p.m).
Prasüra – Teren narciarski Piz Corvatsch (Szwajcaria)
Długość: 5 km
W zasięgu wzroku wspaniałego St. Moritz, entuzjaści sportów zimowych na terenie narciarskim Piz Corvatsch mogą również wybrać się na jedną z najpiękniejszych leśnych tras w Engadynie. „Prasüra” stanowi 5 km ze 120 kilometrów tras zjazdowych. Czerwona, a tym samym średnio trudna trasa prowadzi ze środkowej stacji Corvatsch Murtèl (2 702 m n.p.m.) przez niezalesiony teren, aby krótko po dojechaniu do dolnej części trasy stacji Corvatsch Surlej natrafić na bajkowy zalesiony krajobraz.
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
FAQ do tras prowadzących przez las
Co sprawia, że leśne trasy są szczególnie atrakcyjne dla narciarzy?
Trasy prowadzące przez las to wyjątkowe połączenie sportowego wyzwania i doświadczenia natury. Dzięki osłoniętej lokalizacji między drzewami, śnieg często pozostaje w optymalnym stanie przez dłuższy czas – niezależnie od tego, czy jest sypki, przyczepny czy zbity. Drzewa zapewniają również lepszą widoczność podczas mgły lub opadów śniegu. Wiele leśnych zjazdów prowadzi przez malownicze krajobrazy i oferuje spokojniejszą jazdę niż otwarte stoki np. lodowca. Czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla koneserów, fanów carvingu i narciarzy jeżdżących w głębokim śniegu.
Które trasy prowadzące przez las należą do najpiękniejszych w Europie?
Jedną z najbardziej imponujących tras leśnych w Europie jest Schwarze Pfanne w dolinie Zillertal, która stanowi urozmaiconą mieszankę sportowych wyzwań i przyjemności z jazdy na łonie natury na odcinku 7 kilometrów. Trasa zjazdowa Götzner w pobliżu Innsbrucka zachwyca długim odcinkiem leśnym i panoramicznymi widokami. W Czechach trasa zjazdowa 24 Rondo w miejscowości Klínovec przyciąga narciarzy 5-kilometrową trasą prowadzącą przez gęsto zalesiony teren. Jedną z najdłuższych leśnych tras we Francji jest Jeu w Valfréjus, która prowadzi łagodnie przez pokryty śniegiem krajobraz o długości 12 kilometrów. Ta i wiele innych tras narciarskich oferuje entuzjastom sportów zimowych wyjątkowe wrażenia przyrodnicze z dala od otwartych stoków lodowcowych.
Czy leśne nartostrady są również odpowiednie dla początkujących?
Tak, wiele tras prowadzących prze las jest również odpowiednich dla początkujących i rodzin, ponieważ często są one oznaczone jako niebieskie lub łatwe czerwone trasy. Dobrym przykładem jest Jeu w Valfréjus (Francja), 12-kilometrowa, głównie niebieska trasa z łagodnymi leśnymi przejściami. Niebieska trasa nr 10 w Sölden (Austria) jest również idealna dla początkujących. Jest nie tylko łatwa do jazdy na nartach, ale także oświetlona wieczorem. Zaawansowani narciarze mogą spróbować swoich sił na bardziej wymagających leśnych trasach, takich jak nartostrada w dolinie Brandstadl w SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, która zaczyna się jako czarna trasa w jej górnej części.
O jakich aspektach bezpieczeństwa powinni pamiętać entuzjaści sportów zimowych podczas jazdy w lesie?
Leśne zjazdy wymagają dostosowanego stylu jazdy, ponieważ wąskie sekcje i zmiany kierunku wymagają szybkich reakcji. Zacienione obszary mogą być oblodzone, dlatego ostre krawędzie zapewniają lepszą przyczepność. Istnieje również ryzyko lawin, dlatego nie należy opuszczać oznakowanych tras narciarskich. Ważna jest również ochrona przyrody – na chronionych obszarach leśnych nie wolno jeździć na nartach. Jeżdżąc na nartach ostrożnie, można bezpiecznie cieszyć się obcowaniem z naturą.