Doskonała zabawa na nartach – ochrona dzięki ochraniaczom pleców

11/03/2023 - SnowTrex

Dla dużej liczby osób jazda na nartach lub snowboardzie jest najpiękniejszą formą spędzania wolnego czasu. W trakcie jazdy rozwija się jednak duże prędkości. Podczas zjeżdżania ze stoków mogą wystąpić prędkości odpowiadające prędkościom samochodu. Konsekwencje upadku mogą być w związku z tym poważne. Ochraniacze, szczególnie na plecy, pomagają chronić ten wrażliwy obszarciała. SnowTrex rozmawiał z Thomasem Gabrielem na temat ochraniaczy pleców. Jako zapalony narciarz i snowboardzista przekształcił swoje hobby w zawód i jest odpowiedzialny za dział prasowy i redakcyjny w helmexpress.com, dostawcy odzieży do sportów zimowych.

Ochraniacz pleców powinien zapewniać optymalną ochronę, a jednocześnie musi być wygodnie dopasowany.

Czy ochraniacze pleców nie ograniczają swobody ruchów?

Jeszcze nie tak dawno temu ochraniacze pleców były raczej niepopularne wśród entuzjastów sportów zimowych ze względu na ich wagę i nieporęczny kształt, ponieważ w rzeczywistości głównie ograniczały swobodę ruchów. Nowoczesne ochraniacze na plecy nadal mają swoje właściwości ochronne, ale dziś są wykonane ze znacznie bardziej elastycznych i lżejszych materiałów, które zapewniają pełną swobodę ruchów i są prawie niezauważalne pod względem wagi. Ochraniacze pleców dla snowboardzistów, narciarzy i biegaczy to sprzęt nie tylko godny polecenia, ale i niedrogi. Proste modele dostępne są już od około 130 zł.

Nowoczesne ochraniacze pleców praktycznie nie ograniczają swobody ruchów i dlatego są również doskonałe dla freestylowców.

Czym różnią się ochraniacze twarde od miękkich?

Dodatkowe oznaczenia twarde i miękkie już dostarczają informacji o decydujących cechach dwóch różnych grup ochraniaczy. Miękkie ochraniacze są zwykle projektowane jako kamizelki z zamkami błyskawicznymi, które mają dodatkową wyściółkę w tylnej części. W zależności od modelu, wyściółka ta może rozciągać się od szyi w dół do kości ogonowej. Miękkie ochraniacze powinny być noszone bezpośrednio na bieliźnie narciarskiej, aby mieć jak najbliższy kontakt z ciałem. Jest to jedyny sposób na optymalne pochłonięcie energii uderzenia podczas upadku.

Z kolei twarde ochraniacze składają się z solidnych plastikowych płyt, które działają jak tarcza ochronna. Ta forma ochraniacza pleców składa się z kilku połączonych ze sobą elementów. Są one wyposażone w paski na klatce piersiowej, ramionach i biodrach, a także mogą być noszone na kombinezonie narciarskim lub kurtce narciarskiej. Twarde ochraniacze są odpowiednie głównie dla narciarzy i snowboardzistów, którzy osiągają duże prędkości podczas zjazdów. Dzięki twardym materiałom, w razie upadku nie wbiją się w nie ostre gałęzie ani kijki narciarskie, a jednocześnie tworzywo sztuczne skutecznie pochłania energię upadku i zapobiega otarciom na dużych powierzchniach.

Dla entuzjastów sportów zimowych, którzy osiągają duże prędkości na stokach lub poza nimi, zalecany jest twardy ochraniacz pleców.

Na co powinni zwracać uwagę kupujący ochraniacze pleców?

Dokładne dopasowanie ochraniacza pleców jest niezbędne dla skutecznej ochrony. Zsuwanie się ochraniaczy może nie tylko pogorszyć ochronę pleców, ale także swobodę ruchów sportowca. Niebezpieczeństwo to zazwyczaj nie występuje w przypadku miękkich ochraniaczy. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku twardych ochraniaczy, należy je przymierzyć przed zakupem. Nie powinny być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. W przypadku twardych ochraniaczy można to oczywiście regulować za pomocą regulowanych pasków.

Ponadto komfort noszenia jest najwyższym priorytetem obok efektu ochronnego. W przypadku twardych ochraniaczy możesz na przykład zwrócić uwagę na to, czy poszczególne elementy mają pewną elastyczność, dzięki czemu dopasowują się do konturów ciała. Wentylacja jest również koniecznością. W przypadku miękkich ochraniaczy, oddychające materiały w pokrowcu i wyściółce zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Czy istnieją przepisy, których muszą przestrzegać producenci?

Podobnie jak w przypadku kasków narciarskich, istnieje również norma UE dotycząca ochraniaczy pleców, która dzięki swoim specyfikacjom gwarantuje, że produkty spełniają wymagania. W przypadku kasków narciarskich jest to norma EN 1621-1 (2). Najważniejszym punktem normy EN 1621-1 (2) jest pochłanianie energii uderzenia. Norma określa kilka testów zderzeniowych, które dany model musi przejść, aby spełnić standardowe specyfikacje. Podstawą normy EN 1621-1 (2) jest doświadczenie z wyścigów motocyklowych, dla których norma ta została pierwotnie stworzona. Dopiero później rozszerzono ją na sporty zimowe. Podobnie jak w przypadku kasków narciarskich, ochraniacze pleców są również podzielone na dwie klasy ochrony, które odpowiadają odpowiedniemu potencjałowi zagrożenia.

Podczas upadku na stoku lub poza nim ochraniacz pleców silnie amortyzuje uderzenie.

Jak długo wytrzymuje ochraniacz pleców?

Podobnie jak prawie wszystkie popularne tworzywa sztuczne, niektóre elementy ochraniaczy pleców są również narażone na działanie promieniowania UV i zimna. Dwie rzeczy, które są nieodłączne w ośrodkach sportów zimowych. Zaleca się wymianę ochraniacza pleców po około 5-7 latach. Jeśli ochraniacz pleców nie jest potrzebny, należy go przechowywać w miejscu chroniącym przed światłem i zimnem, na przykład w torbie sportowej.

Głęboki śnieg jest miękki. Niemniej jednak zaleca się noszenie ochraniacza pleców. W ten sposób entuzjaści sportów zimowych są lepiej chronieni przed kamieniami i gałęziami w razie upadku.

FAQ dotyczące ochraniaczy pleców

Czym są ochraniacze pleców?

Ochraniacze pleców pomagają ustabilizować plecy podczas jazdy na nartach lub snowboardzie i chronią je, szczególnie w przypadku upadku. Rozróżnia się ochraniacze miękkie i twarde. Miękkie ochraniacze to zapinane na zamek kamizelki z wyściółką z tyłu. Twarde ochraniacze składają się z solidnych plastikowych płyt.

Czy potrzebujesz ochraniacza pleców?

Ochraniacze pleców nie są obowiązkowe na stokach. Jednak ze względu na ich funkcję stabilizującą i ochronną, mogą zapewnić entuzjastom sportów zimowych bezpieczniejsze uczucie na stoku i chronić ich w razie upadku. Szczególnie entuzjaści sportów zimowych, którzy lubią szybko jeździć na nartach, powinni rozważyć zakup ochraniacza pleców.

Czy potrzebuję miękkiego czy twardego ochraniacza?

Twarde ochraniacze są odpowiednie głównie dla narciarzy i snowboardzistów, którzy lubią szybką jazdę. Miękkie ochraniacze są odpowiednie dla każdego, kto chce dodatkowej ochrony pleców.

Czy ochraniacze pleców ograniczają swobodę ruchów?

Obecnie ochraniacze pleców są wykonane z bardziej elastycznych i lżejszych materiałów niż w przeszłości, dzięki czemu zapewniają pełną swobodę ruchów.

Ile kosztuje ochraniacz pleców?

Proste modele są już dostępne od ok. 150 zł.

Gdzie można kupić ochraniacz pleców?

Najlepszym miejscem na zakup ochraniacza pleców jest sklep sportowy.

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter