Szwajcaria, często nazywana jest „krainą czterotysięczników”, urzeka białymi stokami i zapierającymi dech w piersiach widokami na niezliczone pokryte śniegiem szczyty, takie jak słynny na całym świecie Matterhorn. Każdy miłośnik sportów zimowych powinien chociaż raz zobaczyć te widoki! SnowTrex przygotował kilka świetnych ofert na spędzenie zimowego urlopu szusując po szwajcarskich stokach i przedstawia 10 powodów, dla których warto wybrać się zimą w szwajcarskie Aply.
1. Kraj alpejski z największą liczbą czterotysięczników
Łącznie 70 % terytorium Szwajcarii stanowią góry. A co jeszcze bardziej imponujące: 48 szwajcarskich gór ma ponad 4000 m wysokości, przede wszystkim Dufourspitze o imponującej wysokości 4634 m. Inne znane giganty to słynny Matterhorn o wysokości 4478 m, jeden z punktów rozpoznawczych Szwajcarii, oraz Jungfrau o wysokości 4158 m. Bez wątpienia jazda na nartach jest tutaj czymś wyjątkowym!
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
2. Tereny narciarskie najwyższej klasy
W Alpach Szwajcarskich na miłośników sportów zimowych czeka ponad 200 dobrze wyposażonych terenów narciarskich (na lodowcach). Jeden z nich nie tylko przewyższa zdecydowanie znaki czasu innych szwajcarskich ośrodków narciarskich, ale również oferuje nieporównywalne widoki: region narciarski Matterhorn ski paradise w Zermatt. Tutaj na lodowcu Theodulgletscher, przed imponującym Matterhornem, gwarancja śniegu znajduje się na bardzo dużej wysokości. Z 21 kilometrami nartostrad jest to również największy letni teren narciarski w Europie. Tak więc, 365 dni w roku, miłośnicy sportów mogą szusować na trasach narciarskich mając w tle imponujący Matterhorn.
Do innych terenów narciarskich na lodowcu należy teren narciarski Saas-Fee z 20 kilometrami nartostrad oraz teren narciarski Les Diablerets – Gletscher 3000 z 31 kilometrami nartostrad. Szczególną popularnością cieszy się również teren narciarski Engelberg-Titlis z lodowcem Titlis (3238 m) i łącznie 82 kilometrami nartostrad o średnim stopniu trudności.
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
Poza terenami narciarskimi na lodowcu, w Szwajcarii znajdują się również jedne z największych ośrodków narciarskich na świecie: Szwajcaria stoi z dumą na czele wśród światowych rekordzistów, ponieważ region narciarski Les Portes du Soleil, z ponad 580 kilometrami nartostrad, przyćmiewa wszystkie inne ośrodki narciarskie. Szwajcarzy muszą jednak w tym przypadku dzielić koronę z Francuzami, gdyż to transgraniczny ośrodek narciarski znajdującu się w obu tych krajach. W odległości ok. 170 km kolejny na liście znajduje się region narciarski Les 4 Valleès z prawie 412 km nartostrad, następnie 325 km nartostrad w luksusowym St. Moritz i 322 km nartostrad w Zermatt. Davos-Klosters dołącza do gigantów również z 300 kilometrami nartostrad.
3. Bezkresne trasy zjazdowe
Szwajcaria oprócz białych gigantów, które przekracają wysokość 4000 m oferuje również ekstremalnie długie trasy zjazdowe. To tutaj powstała najdłuższa trasa zjazdowa świata: o długości ok. 17 km trasa na terenie narciarskim Matterhorn Gletscher Paradise, która rozpoczyna się w Klein Matterhorn na wysokości 3820 m i prowadzi w dół do Zermatt. Zjazd z minimalną różnicą wysokości kończy się na terenie narciarskim Saas-Fee. Z 3450 m przy szczycie Mittelallalini, 14-kilometrowy zjazd prowadzi do Saas-Fee.
W Davos miłośnicy sportów zimowych znajdą słynny zjazd Parsenn. Ponad 12 km od szczytu Weissfluh (2844 m) w dół do doliny do Küblis na wysokości 814 m. W Crans-Montana na lodowcu Plaine Morte, na trasie zjazdowej o długości 12 km, pokonuje się około 1370 metrów różnicy wysokości. Kolejnym słynnym zjazdem jest trasa wyścigu Inferno-Rennen w regionie narciarskim Jungfrau, na której narciarze-amatorzy pokonują, w zależności od danych pomiarowych, 13,5 – 14,9 km.
4. Najnowocześniejsze wyciągi
Szwajcaria jest również w czołówce pod względem technologii wyciągów, zwłaszcza pod względem innowacyjności i nowoczesności. Większość gondoli należy nie tylko do tych technologicznie najnowocześniejszych, ale również prowadzi przez spektakularne trasy. Przykładem jest lodowiec Glacier Ride w ośrodku narciarskim Matterhorn Gletscher Paradise, który od 2018 roku transportuje narciarzy z Trockener Steg (2932 m) do Klein Matterhorn (3821 m), czyli do najwyższej stacji górskiej w Europie, ale również i dalej przez Cervinię do stacji w dolinie Testa Grigia (3458 m) we Włoszech. Do 1300 osób na godzinę może być komfortowo transportowanych w górę i przez góry, ciesząc się wyjątkowym panoramicznym widokiem na Matterhorn:
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
Kolejne zapierające dech w piersiach przeżycie gwarantuje Titlis-Rotair: okrągła gondola obraca się podczas jazdy wokół własnej osi i robi pełny okrąg w czasie jazdy, zapewniając w ten sposób wyjątkową, wszechstronną panoramę, a jednocześnie przewożąc pasażerów bezpiecznie i wygodnie ze stacji górnej na wysokości 2436 m przez imponujący teren lodowca do końcowej stacji górnej przy Kleiner Titlis (3020 m). Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu również inną spektakularną atrakcję: najwyższy wiszący most w Europie, Titlis Cliff Walk.
Podsumowując, wszystkie tereny narciarskie w Szwajcarii reprezentują najwyższy możliwy poziom techniczny, dzięki nowoczesnym wyciągom trasportują bezpiecznie zimowych urlopowiczów wysoko w góry i na stoki.
5. Wspaniałe snowparki
Zapaleni snowboardziści i freestylerzy prawdopodobnie kiedy słyszą słowo „snowpark” od razu myślą Snowpark Laax. Ten snowpark słusznie zasłynął na scenie freesytlerów w Alpach i od kilku lat znajduje się na szczycie listy ośrodków freestylowych. Na terenie narciarskim Flims-Laax-Falera znajdują się cztery miejsca o różnym poziomie trudności, najdłuższa halfpipe na świecie, ponad 90 przeszkód i linia prokicker’owa wielkości olimpijskiej – by wymienić tylko kilka faktów z parku, które zdecydowanie przyspieszają bicie serca freestylera.
Szwajcaria nie osiada na laurach i przez to, że jest pełna pierwszorzędnych snowparków oferuje prawdziwy freestylowy raj: przede wszystkim snowparków Arosa-Lenzerheide, Zermatt i Scuol, a także Corviglia Snowpark „Crowland” w St. Moritz i Saas-Fee Freestyle Park. Wszystkie one oferują szeroki wachlarz różnych przeszkód i wielkich wydarzeń otwierających sezon.
6. Rodziny mile widziane
Szwajcaria jest również bardzo przyjazna dla rodzin. Szczególną popularnością cieszy się na przykład teren narciarski Grächen w szwajcarskim kantonie Valais z 44 kilometrami nartostrad, które spełniają wszystkie wymagania, ale jednocześnie są przejrzyste, dzięki czemu zawsze można mieć oko na swoje dzieci. Rodziny z dziećmi mogą tutaj liczyć kompleksowe świadczenia, które sprawiają, że urlop narciarski jest szczególnym przeżyciem dla każdego. Począwszy od bezpłatnej opieki w klubie Schnöös dla dzieci od drugiego roku życia i 4 parków rodzinnych, które obiecują przygodę, zabawę i naukę, rodzinną restaurację na wspólne przerwy obiadowe oraz bajkową kolejkę gondolową, gdzie można posłuchać ekscytujących bajek Grimm – rodziny nigdy nie będą się tu nudzić.
Teren narciarski Arosa-Lenzerheide oferuje również ciepłe powitanie dla małych narciarzy, przykładowo w trzech darmowych, parkach dla dzieci oraz profesjonalnych szkółkach narciarskich, które w formie zabawy zapoznają dzieci ze sportami zimowymi. Kolejną atrakcją są specjalne stoki rodzinne, na których zarówno dorośli jak i dzieci mogą bez przeszkód wspólnie szusować na śniegu. Jeśli pogoda nie pozwala na jeden dzień jazdy na nartach, rodziny w Arosa znajdą również kryty plac zabaw, aby dzieci się nie nudziły.
Wiele przyjaznych dla rodziny ośrodków narciarskich jest wspieranych przez przyjazne dla rodzin zakwaterowanie w pobliżu stoków, co sprawia, że jazda na nartach w Szwajcarii jest szczególnie komfortowa, ponieważ rano, szczególnie w przypadku małych dzieci, można łatwo dostać się do autobusu narciarskiego. Dzięki możliwości zakwaterowania w pobliżu stoków, nie ma potrzeby długich podróży autobusowych, co pozwala zaoszczędzić stres i nerwy.
7. Strefy wolne od ruchu samochodowego
Kto szuka spokoju i relaksu, to jest we właściwym miejscu, gdy wybiera Szwajcarię jako miejsce swojego następnego zimowego urlopu. Nie tylko dzięki licznym uzdrowiskom i kąpieliskom termalnym urlopowicze mogą tu wspaniale wypocząć, w wielu miejscach nie ma też hałasu ulicznego, ponieważ niektóre ośrodki narciarskie są strefami wolnymi od samochodów. Oznacza to: brak hałasu, brak spalin, brak miejskiego zgiełku – czysty relaks. Do ośrodka można dojechać samochodem, a następnie podróż zwykle kontynuowana jest w formie różnego rodzaju transferów – czy to pociągiem, dorożką, czy też e-taxi. Albo na narty do Szwajcarii można po prostu pojechać pociągiem, ponieważ sieć kolejowa w kraju jest szczególnie dobrze rozwinięta, nawet w najmniejszych miastach. Do spokojnych, wolnych od ruchu samochodowego terenów narciarskich należą szwajcarskie miasta Zermatt, Saas-Fee, Grächen, Wengen i Mürren.
8. Ekskluzywne miejscowości narciarskie
Nie jest tajemnicą, że piękni i bogaci kochają spędzać swój urlop w ekskluzywnych miejscach Szwajcarii. A do takich należą Moritz, Davos i Zermatt. Luksusowe zakwaterowanie, doskonale utrzymane stoki i ekstrawaganckie après-ski są tutaj normą. Jednak najlepsze ośrodki narciarskie już dawno przestały być zarezerwowane dla wybranych. Tutaj każdy może poczuć się jak gwiazda i cieszyć się pełnią życia – czy to na stoku, czy poza nim.
9. Tradycyjna kuchnia szwajcarska
Po wyczerpującym dniu spędzonym na nartach, nie ma chyba nic lepszego, niż poczuć się komfortowo w jednej z tradycyjnych i rustykalnych szwajcarskich bacówek i być rozpieszczanym przez gospodarzy sytymi, lokalnymi szwajcarskimi specjałami. Szczególnie tradycyjne dania, których nie można pominąć na szwajcarskim urlopie narciarskim, to liczne dania z serami, takie jak szwajcarskie serowe Fondue i oryginalny szwajcarski Raclette. Kolejnym smakołykiem jest oczywiście szwajcarska czekolada. Naturalnie, nie trzeba się martwić o kalorie, ponieważ są one intensywnie spalane na stoku.
10. Zapierające dech w piersiach wycieczki
Jeśli podczas urlopu zimowego szukają Państwo atrakcji poza stokiem, na pewno znaleźć je w Szwajcarii. Czy to wycieczki skuterem śnieżnym, jazda na rowerze śnieżnym, jazda ratrakiem, wędkarstwo lodowe, heliskiing, wspinaczka lodowa czy paralotniarstwo – każdy miłośnik adrenaliny znajdzie coś dla siebie.
Please also note that by using our services and integrating the YouTube API Services, the YouTube Terms of Service and the YouTube API Services Terms apply and your use of our website is deemed to be acceptance of these terms.
Dla tych, którzy szukają bardziej relaksujących rozrywek są równie ciekawe miejsca np. liczne, niekiedy krystalicznie przejrzyste jeziora lub wycieczki do miasta, ponieważ wiele pięknych i dużych miast i jezior często znajduje się w pobliżu ośrodków narciarskich. Należą do nich Genewa i jezioro genewskie, Zurych z jeziorem zuryskim oraz stolica Berno z jeziorem Blausee, a także jezioro Brienz w pobliżu miasta Grindelwald i związany z nim region narciarski Jungfrau. Inne fascynujące jeziora to Rifflsee w Zermatt, Oeschinensee w Kandersteg i Caumasee w Flims.
Czy wystarczająco zachęciliśmy Państwa do wyprawy na narty do Szwajcarii? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą SnowTrex!