Potrawy prosto z gospody: 10 klasyków kulinarnych

30/08/2022 - SnowTrex

Jest to po prostu część dnia na nartach – mała przerwa w gospodzie. Ten kto, wykorzystał całą swoją energię przed południem, zasłużył w południe na sycący posiłek. SnowTrex prezentuje 10 klasyków kulinarnych w gospodach, dających siłę na dalszą część dnia na nartach:

Posiłek w przerwie na stoku dodaje sił.

1. Kaiserschmarren (pl. Omlet cesarki)

Pokrojony na kawałki słodki naleśnik, rodzynki, cukier puder, duszone śliwki – to słodka klasyka wśród chałupniczych przysmaków. Wokół pochodzenia Kaiserschmarren, który występuje w różnych wariantach, krążą liczne legendy. Jedna z legend mówi, iż cesarz Franciszek Józef zgubił się podczas jednego ze swoich polowań i wstąpił do małej karczmy, którą prowadził „Kaser” (alpejski pasterz). Mógł on zaoferować jego wysokości tylko prymitywnego „Schmarren”, którego cesarz uznał jednak za tak smacznego, iż na koniec pochwalił dzielnego pasterza: „Ten Kaserschmarren (pasterski omlet) byłby naprawdę godny bycia nazwanym Kaiserschmarren (cesarski omlet)”. Skądkolwiek pochodzi – przynajmniej w Austrii Kaiserschmarren to niezmienna część urlopu narciarskiego.”

Kaiserschmarren to słodki klasyk.

2. Käsespätzle (pl. Serowe kluski)

Który miłośnik sera nie staje się głodny na myśl o ciepłych Käsespätzle, nabieranych na widelec z talerza z ciągnącymi się nitkami sera? Käsespätzle to prawdziwy przysmak w każdej gospodzie. Jeśli jednak po jedzeniu szybko robimy się zmęczeni, powinniśmy zastanowić się, jak bardzo chcielibyśmy być aktywni po południu na stokach narciarskich – wtedy lepiej zjeść tylko małą porcję pysznych Käsespätzle udekorowanych smażoną cebulą.

Sycące: Käsespätzle z podsmażaną cebulką.

3. Zupa gulaszowa

Również klasyk wśród górskich dań chałpniczych – zupa gulaszowa. Zwłaszcza w szczególnie zimne dni na nartach, zupa przyjemnie rozgrzewa organizm, a dzięki wysokiej zawartości mięsa i warzyw, daje również siłę na popołudnie na stoku. Do zupy często serwowany jest chleb – najlepiej domowego wypieku – pyszny i aromatyczny! Z tym posiłkiem można nawet najniższe temperatury nie będą nam straszne!

4. Germknödel (pl. Kluski na parze)

Germknödel, nazywany również w niektórych miejscach Dampfnudel, jest szczególnie lubiany przez dzieci. Knödel w formie półkola wykonany z ciasta drożdżowego, serwowany jest z roztopionym masłem lub ciepłym sosem waniliowym. Posypuje się go mieszanką maku i cukru pudru – i tak oto ta słodka klasyka gotowa jest do spożycia. Często Germknödel jest także nadziewany słodkim powidłem śliwkowym, które wspaniale łączy się z masłem lub sosem waniliowym, gdy tylko przekroimy go łyżką. Mhhhhh!

5. Kaspressknödelsuppe

Kolejne danie prosto z górskiej chaty na zimne dni narciarskie – zupa Kaspressknödelsuppe. Pierogi wykonane są z chleba pierogowego oraz regionalnego sera i podawane są w bulionie warzywnym. Podobnie jak zupa gulaszowa, danie z górskiej chaty ogrzewa organizm i wzmacnia ciało przed dalszym szusowaniem na stokach narciarskich.

6. Apfelstrudel (pl. Strudel jabłkowy)

W górskiej kuchni nie brakuje także deserów! Oprócz klasycznych Kaiserschmarren i Germknödel, kawałek ciepłego strudla jabłkowego jest również idealny do zaspokojenia małego głodu w trakcie dnia na stoku. W zależności od gustu, najlepiej smakuje serwowany z bitą śmietaną lub ciepłym sosem waniliowym. Alternatywnie, szczególnie w Austrii, oferowany jest również Topfenstrudel. Ten strudel twarogowy sprawia, że serca miłośników deserów biją szybciej.

Miłośnicy słodkich przysmaków powinni spróbować Apfelstudel.

7. Wiener Schnitzel (pl. Sznycel wiedeński)

Nigdy dość Wiener Schnitzel! Tradycyjny, usmażony w cienkiej panierce kawałek cielęciny często nie do końca mieści się na talerzu smakoszy, zwłaszcza jeśli obok niego serwowane są frytki lub sałatka ziemniaczana. Dodatkowo można go podać ze szczyptą żurawiny, co czyni go prawdziwym smakołykiem! Uwaga: Podczas gdy sznycel wiedeński (Wiener Schnitzel) jest kawałkiem cielęciny, to sznycel po wiedeńsku (Schnitzel Wiener Art) wykonany jest z wieprzowiny.

Kulinarny klasyk: z frytkami i żurawiną – Wiener Schnitzel

8. Brettljause

Wspaniałą alternatywą dla ciepłych dań jest właśnie Brettljause! Ta obfita przekąska ma wszystko, czego pragnie serce miłośnika chleba: połączenie mięsa, kiełbasy i różnych rodzajów sera podawane jest często z różnymi rodzajami chleba. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego też Brettljause pozwala łatwo dzielić się z innymi.

9. Tiroler Gröstl (pl. Zapiekanka tyrolska)

Pochodząca z Tyrolu, ale znana w całej Austrii Tiroler Gröstl. To tradycyjne danie smażone na patelni urzeka połączeniem smażonych ziemniaków i mięsa pokrojonego na kawałki, a także dodatkiem pokrojonej cebuli oraz różnymi przyprawami i ziołami. W większości przypadków do tego dania serwowane jest również smażone jajko. W skrócie: regionalny, sycący i smaczny!

Uwielbiana nie tylko w Tyrolu: Tiroler Gröstl.

10. Frittatensuppe (pl. Zupa naleśnikowa)

Paski naleśnikowe w bulionie wołowym – nasz dziesiąty klasyk kulinarny wśród chałupniczych przysmaków. Fritattensuppe lub Flädlesuppe (Szwabia) to wspaniały posiłek serwowany w południe, który jest lekkostrawny, ale jednocześnie jest sycący i rozgrzewający. Dodatkowo można doprawić go szczypiorkiem dla nadania intensywniejszego smaku.

Extra: Ulubione danie prosto ze stoku Trexperta Felixa Neureuthera

Trexpert Felix Neureuther.

„To oczywiście Wiener Würschtel (wiedeńska kiełbasa) z bułką (Semmel)”. Zawsze przypomina mi dawne czasy. Kiedy byłem dzieckiem i brałem udział w wyścigach narciarskich, zawsze na mecie w dolinie był Wiener Würschtel z bułką. Dzisiaj smakuje tak samo dobrze i przywołuje wspomnienia.”

  • wtorek, 30. sierpnia 2022
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter