Powrót do jazdy na nartach: 7 powodów dla ponownego szusowania na nartach

31/05/2022 - SnowTrex

Długa przerwa od jazdy na nartach? To nie problem, wystarczy tylko trochę odwagi! Nowoczesne wyposażenie i wszechstronne tereny narciarskie sprawiają, że powrót na narty jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Ponadto, sporty zimowe pozwalają w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, oferując dodatkowo wyjątkowe przeżycia na łonie natury i po prostu świetną zabawę.

Powrót do jazdy na nartach. Musisz się tylko odważyć!

Jest wielu „byłych” miłośników sportów zimowych, którzy w młodości przemierzali na nartach liczne nartostrady, ale potem z różnych powodów przez lata nie wyjeżdżali w góry: rodzina, sytuacja finansowa, sprawność fizyczna, brak sprzętu i wreszcie wątpliwości co do własnych możliwości: Czy w ogóle mogę to jeszcze zrobić? Nie ma wątpliwości, to jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nowoczesne wyposażenie, które praktycznie samo się prowadzi, wiele ośrodków narciarskich jest niezwykle przyjaznych dla początkujących, a większość miejscowości oferuje specjalne kursy dla początkujących z podstawowymi umiejętnościami. Więc warto przyjrzeć się temu z bliska.

1. Jazda na nartach w każdym wieku

Na samym początku zacznijmy faktem na uspokojenie: Na ogół nie ma ograniczeń wiekowych, aby wrócić na narty po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie. Pod warunkiem, że nie cierpisz na poważne dolegliwości, nie ma żadnych przeciwwskazań przeciwko (ponownej) nauce jazdy na nartach w starszym wieku. Niezależnie od tego, czy masz 20, 40 czy 60 lat – dzięki odpowiedniemu instruktażowi profesjonalnego instruktora narciarskiego możesz (ponownie) nauczyć się właściwej techniki jazdy na śniegu w przeciągu kilku godzin. Decydującym punktem dla nieograniczonej przyjemności z jazdy na nartach jest utrata strachu przed zjazdem. Głowa odgrywa główną rolę w narciarstwie, związany z nią strach przed urazem hamuje i dodatkowo zwiększa ryzyko urazu. Ale nawet tę przeszkodę można pokonać dzięki profesjonalnemu wsparciu.

Zimowe sporty są dobre w każdym wieku.

2. Nowoczesny materiał ułatwia ponowny powrót na stok

Prawdopodobnie najlepszym argumentem przemawiającym za powrotem na stoki jest zaawansowany technicznie materiał. Odkąd pojawiły się narty carvingowe i narty z technologią Rocker, pierwszy zakręt jest szybko opanowany przez wszystkich. Narty z technologią Rocker są lekko wygięte z przodu i z tyłu, co powoduje ujemne naprężenie wstępne. Dużo łatwiej jest skręcić i jeździć na nartach przy mniejszym użyciu siły. Ponadto, narty nie krzyżują się tak szybko. W skrócie: nowoczesne narty typu Rocker znacznie ułatwiają jazdę na nartach. Każdy, kto jeszcze uczył się na wąskich listwach, przeżyje krótki moment „wow” na nartach dla początkujących. Na dodatek, jazda sama w sobie sprawia jeszcze większą frajdę.

3. Wypożyczyć czy kupić narty?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań wśród miłośników sportów zimowych jest: czy powinienem kupić indywidualnie narty czy raczej za każdym razem wypożyczać? Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wypożyczenie nart, aby je wypróbować. W każdym ośrodku narciarskim znajduje się co najmniej jedna wypożyczalnia sprzętu, która oferuje różne modele, różnych producentów. Jeśli wypożyczone narty nie pasują do naszego stylu jazdy, w większości przypadków można je łatwo wymienić na inny model. Jeżeli już na dobre nabraliśmy ochoty na powrót do jazdy na nartach i planujemy kolejne wyjazdy narciarskie, można rozważyć zakup sprzętu narciarskiego.

Przejrzyste, płaskie stoki treningowe zachęcają do bezpiecznego rozpoczęcia jazdy na nartach.

4. Tereny narciarskie przyjazne dla początkujących

Jeśli chcesz powoli przyzwyczaić się do sprzętu sportowego i odświeżyć nabyte już umiejętności, nie potrzebujesz wielu kilometrów stoków. Wystarczy mały lub średni teren narciarski, który jest przejrzysty i oferuje wystarczająco dużo płaskich stoków. Takie ośrodki narciarskie można znaleźć praktycznie w każdym regionie alpejskim, od Niemiec po Włochy. Oddzielna strefa dla początkujących minimalizuje strach i daje wystarczająco dużo miejsca, aby spokojnie podejść do zjeżdżania i ślizgania. Wiele ośrodków narciarskich oferuje również duże powierzchnie ćwiczeniowe ze specjalnymi wyciągami i przeszkodami do jazdy na nartach. Urlop z dziećmi również nie jest przeszkodą. Praktycznie wszystkie ośrodki narciarskie oferują opiekę nad małymi dziećmi – czy to jako całodzienną opiekę nad dziećmi w parku dla dzieci, w ramach kursów narciarskich, czy też jako pakiet usług hotelowych.

5. Sprawność fizyczna

Dobre przygotowanie jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Oznacza to, że koordynacja, kondycja i mięśnie powinny być rozgrzane z wyprzedzeniem, a w najlepszym przypadku stale trenowane, aby zachować zwinność. Im sprawniejsi są miłośnicy sportów zimowych, tym łatwiej będzie wykonać wysiłek na stoku. W każdym przypadku zalecana jest profesjonalna pomoc w postaci doświadczonego instruktora narciarskiego i odpowiedniego poziomu kursów narciarskich.

6. Jazda na nartach w ciągu 3 dni

Dzięki nowemu materiałowi możliwy jest ponowny „powrót” do jazdy na nartach w czasie krótszym niż tydzień urlopu. Różne ośrodki narciarskie na życzenie oferują dla osób dorosłych przyspieszony kurs jazdy na nartach.

Na przykład program „Learn2Ski w 3 dni” w Schladming-Dachstein jest skierowany do początkujących narciarzy powyżej 18 roku życia i wykorzystuje tzw. Fish-metodę. Metoda ta mówi: Kto motywuje siebie i innych, będzie miał więcej radości z nauki, a tym samym szybciej osiągnie sukces. Bez obaw i przy wsparciu ze strony innych uczestników, każdy powinien być w stanie wykonać płynny zjazd na koniec – a jeśli tego nie zrobi, organizator zapewnia, iż opłata za kurs zostanie zwrócona.

Tereny narciarskie z wieloma płaskimi stokami – jak tu w Serfaus-Fiss-Ladis – są idealne dla początkujących.

7. Doświadczenia poza stokiem

Ogólnie rzecz biorąc, obok stoków narciarskich oferowana jest szeroka gama możliwości spędzania wolnego czasu. Nie tylko przejechane kilometry tras narciarskich, ale także czynnik relaksujący, jakim jest wellness, wędrówki lub jazda na sankach w okolicy, czy też możliwości zabawy podczas après-ski już od dawna są częścią udanego urlopu. Urlop narciarski może zaoferować to wszystko. Nowoczesne, komfortowe kolejki linowe z siecią Wi-Fi i krótkim czasem oczekiwania, jak również naśnieżanie całego obszaru są standardem na wielu terenach narciarskich, nawet tych mniejszych. Dotyczy to w szczególności ośrodków narciarskich w Austrii, ale coraz częściej również we Francji i Włoszech. Podczas przerwy goście mogą cieszyć się stylową atmosferą tradycyjnej gospody, czy to lounge, czy w rustykalnym drewnianym wnętrzu z porożami jelenia. Przyjemność i dobre samopoczucie stały się w ten sposób istotną częścią urlopu narciarskiego. Odnosi się to również do programu rekreacyjnego dnia narciarskiego. Oprócz klasycznych après-ski odbywają się tu także saneczkarstwo, koncerty, wystawy, wędrówki z pochodniami czy przejażdżki bryczką. Lista może się ciągnąć i ciągnąć. Jest więc coś dla każdego, kto chce zrobić coś innego po ekscytującym doświadczeniu nauki jazdy na nartach.

Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył urlopu zimowego i wyjechał na narty, zna magię, która płynie z tego wyjątkowego doświadczenia sportowego i przyrodniczego. Dla tych, którzy nie byli na nartach od dłuższego czasu, teraz jest odpowiedni czas, aby to zmienić i wrócić do jazdy.

Więc na co czekamy?

  • wtorek, 31. maja 2022
  • autor: SnowTrex
  • kategorie: Top 10
Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter