16 słynnych gór w Alpach

30/01/2023 - SnowTrex

Kiedy trzeba wybrać odpowiedni ośrodek na nadchodzący urlop narciarski, dla większości entuzjastów sportów zimowych ważne są takie czynniki, jak pewność śniegu, odległość oraz wielkość i przyjazność terenu narciarskiego dla rodzin. Ale oprócz tych czynników, częścią idealnego urlopu narciarskiego są oczywiście także okoliczne góry i wspaniałe widoki. Ale która góra jest najwyższa w Alpach i jakie są inne słynne góry? SnowTrex przedstawia najbardziej znane góry w Alpach.

Prawdopodobnie najbardziej znaną górą w Szwajcarii jest Matterhorn (4478 m). Jednak w Alpach znajduje się wiele innych słynnych, zapierających dech w piersiach formacji górskich.

Przegląd najbardziej znanych gór w Alpach

GóraWysokośćKraj
Mont Blanc4 810 mFrancja
Dufourspitze4 634 mSzwajcaria
Matterhorn4 478 mSzwajcaria
Triumwirat Eiger-Mönch-Jungfrau4 158 mSzwajcaria
Ortler3 905 mWłochy
Großglockner3 798 mAustria
Wildspitze3 768 mAustria
Großvenediger3 657 mAustria
Dolomity3 343 mWłochy
Kitzsteinhorn3 203 mAustria
Masyw Sella3 125 mWłochy
Dachstein2 995 mAustria
Zugspitze2 962 mNiemcy
Hochkönig2 941 mAustria
Watzmann2 713 mNiemcy

Mont Blanc we Francji (4810 m)

Oczywiście na tej liście nie może zabraknąć francuskiego giganta Mont Blanc. Ta majestatyczna góra o wysokości 4810 m jest najwyższą górą w Alpach, a także najwyższą górą w Europie. Mont Blanc znajduje się w grupie Mont Blanc w Alpach Zachodnich i na granicy Francji z Włochami. Jego potężny wygląd stanowi wyjątkowe tło dla regionu narciarskiego Chamonix-Mont Blanc. Region narciarski skupia się wokół francuskiej góry Collos, zwanej też „Dachem Alp”, i zachwyca 870 kilometrami tras i około 260 wyciągami. Na tej znanej na całym świecie górze nie da się jeździć na nartach, ale jest tu więcej tras z widokiem na zapierającą dech w piersiach górską scenerię. Nawiasem mówiąc, masyw Mont Blanc od 2000 roku znajduje się na francuskiej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Mont Blanc, widoczny tutaj z Les 2 Alpes, jest najwyższą górą w Alpach o wysokości 4810 m.

Dufourspitze w Szwajcarii (4634 m)

Najwyższą górą w Szwajcarii nie jest Matterhorn, jak wielu uważa, ale Dufourspitze. To kwestia sporna, która ciągle się powtarza. Mimo że szczyt o wysokości 4634 m góruje nad wszystkimi czterotysięcznikami w Szwajcarii, od granicy z Włoch dzieli go tylko około 160 m w linii prostej. Ponieważ góra znajduje się w znacznym stopniu na terytorium Włoch, wielokrotnie kwestionuje się szwajcarskie pochodzenie Dufourspitze. Bezsprzecznie jednak Doufourspitze jest drugim co do wysokości szczytem Alp po Mont Blanc. Jest częścią masywu Monte Rosa w Alpach Pennińskich. Imponująca formacja skalna została nazwana na cześć szwajcarskiego generała i kartografa Guillaume-Henri Dufoura, który w połowie XIX wieku opublikował pierwszą dokładną mapę Szwajcarii. Dufour jest nadal uważany za jedną z najbardziej znanych i wpływowych osób w historii Szwajcarii.

Na Dufourspitze nie ma żadnego terenu narciarskiego, ale co roku odważni turyści zdobywają drugą najwyższą górę Alp. Punktem wyjścia jest legendarna Chata Monte Rosa, która leży na wysokości 2883 m i można do niej dotrzeć po 2-3 godzinach ze stacji kolejowej Gornergrath w Totenboden. Z tego miejsca turyści rozpoczynają wspaniałą wycieczkę narciarską na Dufourspitze. Ta trasa jest odpowiednia tylko dla doświadczonych narciarzy, którzy nie mają problemów z zawrotami głowy. Po ciężkiej wspinaczce na poszukiwaczy przygód czeka zapierający dech w piersiach widok na doliny Włoch i wiele czterotysięcznych szczytów Alp Pennińskich.

Matterhorn w Szwajcarii (4478 m)

Matterhorn – jeden z, jeśli nie najważniejszy (!) punkt orientacyjny Szwajcarii, jest z pewnością jedną z najsłynniejszych gór w Alpach i cieszy się wielką sławą i popularnością na całym świecie. Mając wysokość 4478 m, Matterhorn jest jedną z najwyższych gór w Szwajcarii i dziewiątą najwyższą górą w Alpach. Góra znajduje się w Alpach Pennińskich, między Breuil-Cervinia a popularnym terenem narciarskim Zermatt. Szczególną cechą Matterhornu, oprócz jego imponującego kształtu, jest to, że jego wschodnia, północna i zachodnia ściana znajdują się na terytorium Szwajcarii, a południowa na terytorium Włoch. Teren narciarski Zermatt znajduje się bezpośrednio na Matterhornie, a dzięki karnetowi Zermatt miłośnicy sportów zimowych mają dostęp do 200 kilometrów tras w całym regionie narciarskim Zermatt-Matterhorn.

Sam Matterhorn nie jest dostępny dla miłośników sportów zimowych, ale teren narciarski szczyci się najwyższą na świecie kolejką linową 3S. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 3821 m na Klein-Matterhorn. Stąd narciarze i snowboardziści mogą zjeżdżać po niesamowitej trasie o długości 14,9 km, która kończy się w miejscowości Zermatt. Trasa jest jedną z najdłuższych w Europie i nie wymaga żadnych wyciągów. Jedno jest pewne: Matterhorn i sąsiedni region narciarski mają zdecydowanie wiele do zaoferowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o legendarnym Matterhornie, powinieneś zaplanować wizytę w Muzeum Matterhorn w Zermatt.

Matterhorn (4478 m) jest prawdopodobnie najbardziej znaną górą w Szwajcarii, ale dopiero drugą co do wielkości zaraz po Dufourspitze (4634 m).

Triumwirat Eiger-Mönch-Jungfrau w Szwajcarii (do 4158 m)

W Alpach Berneńskich znajduje się słynne trio złożone z gór Jungfrau (4158 m), Mönch (4107 m) i Eiger (3970 m). Te trzy czterotysięczne szczyty leżą na granicy szwajcarskich kantonów Berno i Valais. Jungfrau, mierzący 4158 m, jest najwyższym szczytem triumwiratu i częścią obszaru Jungfrau-Aletsch w Alpach Szwajcarskich, który zajmuje około 820 km² i znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Narciarze i snowboardziści z pewnością będą zadowoleni z pobytu w regionie, w którym znajduje się ten imponujący triumwirat. Region Jungfrau zachwyca około 200 kilometrami tras narciarskich na wysokościach od 796 do 2970 m. Miłośnicy sportów zimowych mają doskonały widok na te trzy góry z licznych stoków, których imponujące ukształtowanie można dostrzec także z daleka.

Triumwirat Eiger-Mönch-Jungfrau i okolice są bardzo popularne wśród miłośników sportów zimowych i alpinistów.

Ortler we Włoszech (3905 m)

Najwyższą górą w Południowym Tyrolu jest Ortler o wysokości 3905 m. Ta silnie zlodowacona góra znajduje się w zachodniej części Południowego Tyrolu i jest głównym szczytem Alp Ortler. Wokół włoskiego giganta narosło wiele legend i mitów. W tych często ponurych opowieściach Ortler nie jest opisywany jako miejsce na przyjemną wycieczkę i kojarzy się między innymi z nadprzyrodzonymi łowcami, którzy polują po niebie, oraz z królestwem zmarłych. Ortler nie jest dostępny dla miłośników alpejskich sportów zimowych, ale cieszy się sławą wśród ambitnych alpinistów. Pierwsze wejście na szczyt, zarządzone przez arcyksięcia Jana Habsburga w 1804 roku, jest uważane za najważniejsze wydarzenie alpejskie tamtych czasów i nawet dzisiaj tylko najodważniejsi alpiniści mają odwagę co roku dokonywać niebezpiecznego wejścia na szczyt Ortler.

Miłośnicy sportów zimowych mogą skorzystać z pobliskiego terenu narciarskiego Sulden am Ortler. Znajdują się tam 44 km tras zjazdowych, a oprócz zróżnicowanych stoków, popularnego snowparku i wielu innych atrakcji, widok na prawdopodobnie najsłynniejszą włoską górę Ortler jest również atrakcją urlopu narciarskiego w tym regionie.

Teren narciarski Sulden zachwyca łącznie 44 km tras. Z tego miejsca narciarze mają prawie zawsze w zasięgu wzroku szczyt Ortler.

Großglockner w Austrii (3798 m)

Legendarny Grossglockner znajduje się w górach Wysokie Taury w Austrii i jest najwyższym szczytem w kraju na wysokości 3798 m. Góra i region wokół Wysokich Taurów, uważane za kolebkę alpinizmu, są znane nie tylko ze względu na doskonałe warunki do uprawiania alpejskich sportów zimowych. Na samym Großglocknerze nie można jeździć na nartach ani na snowboardzie, ale miłośnicy białego szaleństwa z karnetem „Großglockner” mają możliwość poznania zróżnicowanego terenu narciarskiego Großglockner-Heiligenblut z 55 km tras i 13 możliwościami wspinaczki. Teren narciarski znajduje się na wysokości 2989 m i zachwyca zróżnicowanymi trasami, głównie o średniej trudności. Ponadto widok na austriackiego giganta sprawia, że jazda na tym terenie jest wyjątkowym przeżyciem.

Górna stacja terenu narciarskiego Großglockner-Heiligenblut znajduje się na wysokości 2989 m.

Wildspitze w Austrii (ok. 3768 m)

Najwyższa góra w Północnym Tyrolu i Alpach Ötztalskich jest również drugą najwyższą górą w Austrii: Wildspitze. Zachodnie i północne boki trzytysięcznika tworzą dolinę Pitztal, która jest uważana za jedną z najdzikszych i najpiękniejszych dolin w Austrii. Południowa i wschodnia strona trzytysięcznika kończy się w dolinie Venter. Oczywiście szczyt Wildspitze od 1933 roku jest oznaczony krzyżem szczytowym. Kiedy w 2000 roku stary krzyż został zastąpiony nowym, stary, zwietrzały krzyż szczytowy został sprowadzony do doliny, gdzie został oczyszczony i odnowiony. Następnie umieszczono go na południowym wysokim brzegu Rofenache, pomiędzy wioską Vern a Rofenhöfe. Wynika to z faktu, że szczyt Wildspitze widać tylko z tego miejsca. Dlatego też szczytowi Wildspitze poświęcono dwa krzyże szczytowe.

Stoki Wildspitze nie są dostępne dla narciarzy i snowboardzistów, mimo że są bardzo popularne wśród ambitnych alpinistów. Narciarze i snowboardziści muszą zadowolić się widokiem austriackiego giganta w ośrodku narciarskim Vent. „Mały, ale piękny” to motto tego terenu narciarskiego, który zachwyca 5 niebieskimi i 10 czerwonymi trasami, a dzięki swojemu położeniu na wysokości od 1900 do 2446 m n.p.m. zapewnia dużą pewność śniegu. Teren narciarski jest więc szczególnie odpowiedni dla rodzin, ponieważ nawet dzieci mogą łatwo odnaleźć się na tym łatwym do opanowania obszarze. A kiedy patrzy się na rodzinne zdjęcie ze słynnym Wildspitze w tle, powracają wspomnienia idylicznego urlopu.

Café 3.440 na lodowcu Pitztal jest najwyżej położoną kawiarnią w Austrii. Z tego miejsca goście mają zapierający dech w piersiach widok na Wildspitze (3770 m) i okoliczne góry.

Großvenediger w Austrii (3657 m)

Großvenediger o wysokości 3657 m jest najwyższą górą w grupie Venediger w austriackiej prowincji Salzburg oraz w Wysokich Taurach. Góra jest silnie zlodowacona, a jej imponujący wygląd i cztery charakterystyczne grzbiety zapewniły jej międzynarodową sławę. „Światowy majestat”, jak nazywana jest góra od pierwszego wejścia na nią w 1841 roku, musiał w ostatnich latach stracić część swojej wysokości w wyniku cofania się lodowca. W latach 80. najwyższy szczyt zmierzono na wysokości 3674 m, co wprowadziło pewne zmiany i zamieszanie. Topnienie lodowca przy krzyżu szczytowym spowodowało, że trzeba było go przesunąć. Badania wykazały, że po przeniesieniu krzyża szczytowego szczyt nie znajdował się już w Salzburgu, ale we Wschodnim Tyrolu. Großvenediger dosłownie się przesunął, co jest niewątpliwie dość niezwykłe dla góry.

Kamień milowy został ustanowiony przez alpinistę Günthera Freiherra von Saara, który w 1902 roku zdobył szczyt austriackiego giganta na nartach. Jazda na nartach na lodowcu jest jednak nadal zarezerwowana dla absolutnej elity sceny freeridowej. Zwykły narciarz lub snowboardzista musi się zadowolić widokiem na Großvenediger, który jednak również jest imponujący. W Wildkogel Arena narciarze i snowboardziści mogą podziwiać wyjątkową scenerię Wysokich Taurów z fantastycznym widokiem na tysiącletni majestat na 75 kilometrach tras.

Sam Großvenediger nie jest dostępny dla narciarzy i snowboardzistów, ale widok na uderzającą górę robi ogromne wrażenie.

Dolomity we Włoszech (do 3343 m)

To pasmo górskie jest bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych i znanych regionów górskich w Alpach, jeśli nie na całym świecie, i z pewnością nie powinno go zabraknąć na tej liście. Dolomity znajdują się w Alpach Południowych i są zaliczane do Południowych Alp Wapiennych. Te imponujące formacje skalne znajdują się w regionach Veneto i Trentino-Alto Adige. W sumie w regionie znajduje się ponad 60 trzytysięczników. Najwyższą grupą górską w Dolomitach jest Marmolada, zwana też Królową Dolomitów, o wysokości do 3343 m. Imponujące szczyty wznoszą się między Trydentem-Górną Adygą a Wenecją Euganejską i są otoczone od wschodu rzeką Cordvole, a od zachodu doliną Val di Fassa. Punta Penia o wysokości 3343 m n.p.m. jest najwyższym szczytem w całych Dolomitach. Szary wapień na jasnych skałach przypomina marmur, od którego pochodzi nazwa imponującej Marmolady. W świetle zachodzącego słońca na tej wyjątkowej formacji skalnej pojawia się fascynująca gra kolorów w odcieniach czerwieni i fioletu. Jedno jest pewne: każdy, kto miał okazję podziwiać wyjątkową przyrodę Marmolady i Dolomitów, zrozumie, dlaczego Dolomity zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Włoska grupa górska Marmolada znajduje się w Dolomitach i jest również znana jako Królowa Dolomitów.

Dolomity są popularnym celem podróży zwłaszcza wśród miłośników sportów zimowych, ponieważ można tu spędzić wyjątkowy urlop narciarski. W tym regionie narciarze i snowboardziści mogą korzystać z karnetu „Dolomiti Superski”, który ma wiele do zaoferowania: 1200 km tras z pewnością śniegu na wysokościach od 1500 do 3200 m, 450 wyciągów, 400 gospód na obrzeżach tras, 24 snowparki i wreszcie wyjątkowa panorama gwarantują niezapomniany urlop narciarski. Przy okazji, z terenu narciarskiego Drei Zinnen Dolomiten można podziwiać najsłynniejszą formację skalną Dolomitów „Die Drei Zinnen”.

Die Drei Zinnen mają wysokość 2999 m i można je podziwiać na terenie narciarskim Drei Zinnen Dolomiten.

Kitzsteinhorn w Austrii (3203 m)

Kitzsteinhorn o wyjątkowym wyglądzie znajduje się w pobliżu Kaprun w Salzburgu. Szczyt znajduje się na wysokości 3203 m, a zaledwie 200 m poniżej znajduje się górna stacja kolejki górskiej, która jest częścią terenu narciarskiego Kitzsteinhorn/Maiskogel-Kaprun. Teren narciarski Kitzsteinhorn/Maiskogel-Kaprun obejmuje trzy tereny narciarskie i gwarantuje zabawę na 138 kilometrach tras, do których prowadzi 47 wyciągów. Oprócz terenu narciarskiego z lodowcem Kitzsteinhorn, który może pochwalić się wyjątkowo wysoką pewnością śniegu, miłośnicy sportów zimowych mogą skorzystać z terenów narciarskich Maiskogel i Schmittenhöhe.

Te trzy tereny narciarskie oferują wszystko, czego może sobie życzyć miłośnik sportów zimowych. Początkujący mogą doskonale ćwiczyć swoje pierwsze zjazdy na szerokich, płaskich stokach, podczas gdy zaawansowani narciarze i ambitni carverzy mogą pozjeżdżać na czerwonych i czarnych trasach. Dla miłośników freestyle’u każdy z trzech terenów narciarskich ma swój własny funpark z różnymi przeszkodami, takimi jak raile, tuby i boxy, a także kickery w różnych rozmiarach.

Szczyt Kitzsteinhorn znajduje się na wysokości 3203 m i od czasu do czasu znika w chmurach.

Masyw Sella we Włoszech (3125 m)

Masyw Sella, płaskowyż we włoskich Dolomitach, to nazwa znana wielu entuzjastom sportów zimowych. Leży on częściowo w Południowym Tyrolu, Trydencie i Wenecji Euganejskiej, a najwyższą górą w masywie Sella jest Piz Boè o wysokości 3125 m. Imponująca formacja górska znana jest między innymi z „najpiękniejszego ronda we Włoszech” – prawdopodobnie lepiej znanego większości jako „Sellaronda”.

Sellaronda jest prawdopodobnie najsłynniejszą trasą narciarską na świecie i wymaga dobrej kondycji. Narciarze potrzebują co najmniej sześciu godzin na pokonanie łącznie 40 km tras. Trasa Sellaronda okrąża masyw Sella, a miłośnicy sportów zimowych mogą wybrać, czy chcą ją pokonać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy przeciwnie. Na światowej sławy trasie narciarze i snowboardziści pokonują cztery doliny w trzech prowincjach. Ponieważ wszystkie stoki Sellarondy są niebieskimi lub czerwonymi trasami, trasa ta nie jest zarezerwowana tylko dla profesjonalistów. Jednak narciarze, którzy chcą przekroczyć swoje osobiste granice, mogą rozszerzyć trasę narciarską o wymagające stoki, takie jak trasa Porta Vescovo w Arabba.

Sellaronda to prawdopodobnie najbardziej znana na świecie trasa narciarska.

Dachstein w Austrii (2995 m)

Dachstein to najwyższy szczyt masywu Dachstein, grupy górskiej północnych Alp Wapiennych, a także najwyższy szczyt Górnej Austrii i Styrii. Masyw Dachstein jest bardzo rozpoznawalny dzięki tak zwanemu podwójnemu szczytowi i jest znany daleko poza granicami kraju. Wyższy szczyt nosi nazwę Dachstein i znajduje się na wysokości 2995 m. Zaledwie 400 m na północ znajduje się Niedere Dachstein, który wznosi się na wysokość 2934 m. Teren narciarski Rittisberg/Dachsteingletscher na zboczach masywu Dachstein jest bardzo popularny wśród miłośników sportów zimowych. Teren narciarski zachwyca 30 km tras i 22 wyciągami na wysokościach od 728 do 2700 m. Szczególnie miłośnicy freeride’u mają tu co robić, bo oprócz 30 km przygotowanych tras zjazdowych, ośrodek oferuje 43 km szlaków narciarskich. Znaczna wysokość lodowca zapewnia także wysoki poziom pewności śniegowej i świeżego śniegu.

Most wiszący Dachstein znajduje się na wysokości 400 m i nie jest przeznaczony dla osób o słabych nerwach.

Zugspitze w Niemczech (2962 m)

Niemcy to kraj, który niekoniecznie kojarzy się z zimowymi krajobrazami i spektakularnymi górskimi panoramami. A jednak na liście najsłynniejszych gór w Alpach nie może zabraknąć jednej szczególnej niemieckiej góry: Zugspitze. Ta najwyższa góra Niemiec znajduje się na południe od znanego ośrodka sportów zimowych Garmisch-Partenkirchen. Szczyt Zugspitze, znajdujący się w Wettersteingebirge w Alpach, leży na wysokości 2962 m.

Na popularnym terenie narciarskim Zugspitze, który znajduje się w regionie narciarskim Tiroler Zugspitz Arena & Garmisch (213 km tras), narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji około 20 km tras. Górna stacja nowoczesnej kolejki Zugspitzbahn, z której okien rozciąga się zapierający dech w piersiach widok, znajduje się na wysokości 2943 m, a więc zaledwie około 20 m poniżej szczytu niemieckiego giganta. Stąd można zjechać na nartach po ośnieżonych stokach Zugspitze.

Z kolejek linowych miłośnicy sportów zimowych mają zapierający dech w piersiach widok na otaczający górski świat Zugspitze.

Hochkönig w Austrii (2941 m)

Ta majestatyczna i imponująca góra nosi nazwę, która idealnie do niej pasuje: Hochkönig. Znajduje się w austriackiej prowincji Salzburg i jest najwyższym pasmem górskim w Alpach Berchtesgadeńskich. Główny szczyt góry o tej samej nazwie znajduje się na wysokości 2941 m. Jak pokazuje nasza lista, w Alpach jest wiele gór, które górują nad Hochkönig. Jednak to, co czyni ten majestat wyjątkowym, to fakt, że szczyt góruje nad wszystkimi szczytami w promieniu około 35 km. Dzięki temu saldzburski masyw nie ginie pośród gór o tej samej wysokości, ale góruje stosunkowo samotnie i imponująco wysoko. Nawiasem mówiąc, u stóp Hochkönig, w rejonie Mühlbach, od 3000 lat p.n.e. (epoka neolitu) do 1977 roku wydobywano miedź.

Region wokół imponującego masywu Hochkönig jest szczególnie popularny wśród miłośników alpejskich sportów zimowych. Wszechstronne i supernowoczesne tereny narciarskie oraz tradycyjne i romantyczne wioski oferują optymalne warunki do spędzenia wspaniałego urlopu narciarskiego. Teren narciarski Hochkönig zachwyca 120 km tras i 36 możliwościami wjazdu i jest szczególnie odpowiedni dla rodzin i początkujących ze względu na szeroki wybór płaskich, szerokich tras. Salzburski gigant oferuje wyjątkowy krajobraz i wymarzony widok z płytko bujających się, supernowoczesnych wyciągów krzesełkowych. Ci, którzy chcieliby pojeździć jeszcze dalej w dolinie, są w odpowiednim miejscu, ponieważ teren narciarski Hochkönig jest częścią regionu Ski Amadé. Dzięki karnetowi narciarskiemu o tej samej nazwie miłośnicy sportów zimowych mają okazję odkryć aż 760 km tras w Ziemi Salzburskiej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Hochkönig (2941 m) znajduje się w Alpach Berchtesgadeńskich i góruje nad wszystkimi szczytami w promieniu około 35 km.

Watzmann w Niemczech (2713 m)

W południowych Niemczech, a dokładniej w Bawarii, leży imponujący Watzmann. Góra jest centralnym pasmem górskim w Alpach Berchtesgadeńskich, a jej najwyższy punkt, Watzmann Mittelspitze, znajduje się na wysokości 2713 m. Góra jest znana nie tylko z powodu swojej znacznej wysokości. Jej niezwykły, majestatyczny kształt jest również wyjątkowy i zapewnia popularność nawet poza granicami kraju. Według badań przeprowadzonych przez magazyn BERGSTEIGER, Watzmann, nazywany także „górą przeznaczenia regionu Berchtesgaden”, jest przy okazji najpiękniejszą górą świata, pozostawiając w tyle takich międzynarodowych gigantów jak Matterhorn czy Eiger. Wschodnia ściana góry rozciąga się na wysokości ponad 1800 m, co czyni ją najdłuższą ścianą skalną w Alpach Wschodnich. Miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać z 60 km tras na 6 terenach narciarskich w regionie Berchtesgaden. Urozmaiconą ofertę na stokach dopełnia wyjątkowa panorama górska masywu Watzmann. Zdecydowanie warto wybrać się tam na narty!

Watzmann (2713 m) góruje majestatycznie nad jeziorem Königssee.

Masz ochotę na narty na najsłynniejszej górze Szwajcarii – Matterhornie? Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszymi ofertami wyjazdów narciarskich do popularnego ośrodka sportów zimowych Zermatt.

FAQ o słynnych górach w Alpach

Jakie są najbardziej znane góry w Alpach?

Do najbardziej znanych gór i grup górskich w Alpach należą Mont Blanc (4810 m) we Francji oraz Doufourspitze (4634 m) i Matterhorn (4478 m) w Szwajcarii. Ponadto we Włoszech znajdują się Ortler (3905 m) i Dolomity (do 3343 m), a w Niemczech Zugspitze (2962 m).

Która góra w Szwajcarii jest najwyższa?

Najwyższą górą Szwajcarii nie jest, jak wielu przypuszcza, Matterhorn, ale Doufourspitze. Dufourspitze ma 4634 m wysokości i znajduje się na granicy szwajcarsko-włoskiej. Szczyt góry znajduje się na terytorium Szwajcarii, choć tylko około 160 m od granicy z Włochami. Dufourspitze jest drugą po Mont Blanc (4810 m) najwyższą górą Alp.

Która góra w Alpach jest najwyższa?

Mont Blanc, położony we Francji, jest najwyższą górą Alp, liczącą 4810 m. Jest to również najwyższa góra Europy, choć jest to sporne. W górach Kaukazu znajduje się osiem gór wyższych od Mont Blanc. Pierwszą i najważniejszą jest góra Elbrus o wysokości 5642 m. W przypadku tych gór sporne jest jednak to, czy dany szczyt znajduje się na ziemi europejskiej, czy należy już do Azji.

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter