Jak można spędzić udany urlop narciarski? W 10 poniższych wskazówkach przedstawiamy ciekawe pomysły na kolejny wyjazd, począwszy od planowania, aż po śniadanie na kaca, po zabawę après-ski.
1. Optymalny teren narciarski
Niezdecydowani miłośnicy sportów zimowych, którzy w dalszym ciągu szukają idealnego terenu narciarskiego lub chcą spróbować czegoś nowego, do tej pory musieli się zmierzyć z czasochłonnym poszukiwaniem w internecie. Znalezienie terenu narciarskiego, który odpowiada indywidualnym potrzebom i umiejętnościom jest nierzadko trudnym zadaniem.
Organizator wyjazdów zimowych SnowTrex, chcąc sprostać oczekiwaniom wszystkich poszukujących, udostępnił na stronie wyszukiwarkę terenu narciarskiego (dostępna na stronie www.snowtrex.pl/znajdz-teren-narciarski.html). Ta jedyna w swoim rodzaju wyszukiwarka umożliwia, dzięki szczegółowym filtrom, wybór optymalnej zimowej destynacji spośród ogromnej liczby dostępnych terenów narciarskich.
2. Najlepsza dieta podczas dnia na stoku
Nawet jeżeli na co dzień ściśle przestrzegamy złotej zasady naszych babć: „Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”, podczas urlopu narciarskiego warto z niej zrezygnować.
Aby w pełni sił wyruszyć na stok, należy rozpocząć dzień śniadaniem bogatym w węglowodany. Idealne na początek dnia będzie pełnoziarniste musli ze świeżymi owocami i (niskotłuszczowym) jogurtem lub pieczywo pełnoziarniste z serem lub chudą wędliną.
W szczególności podczas urlopu narciarskiego w malowniczej Austrii nie można oprzeć się pokusie, by podczas krótkiej przerwy na stoku nie spróbować któregoś z lokalnych przysmaków. Należy jednak pamiętać, że po obfitym posiłku z reguły czujemy się zmęczeni, co znacznie utrudnia dalszą jazdę. Kolacja po aktywnym dniu na stoku ma przede wszystkim służyć uzupełnieniu zapasu węglowodanów.
Bardzo istotna jest również właściwa gospodarka wodna. Regularne uzupełnianie płynów jest podstawą udanego dnia na stoku. Podczas zabawy après-ski, kiedy na pierwszy plan wysuwa się grzane wino i herbata z wkładką, nie można również zapomnieć o piciu wody. Jeżeli mimo wszystko przesadzimy z napojami alkoholowymi, nie ma problemu. W punkcie 10. przedstawiamy najlepsze metody na kaca.
3. Przerwa z malowniczym widokiem
Odżywianie jest niezwykle ważne, jeżeli chcemy w pełni cieszyć się aktywnym dniem na stoku. Prędzej czy później większość narciarzy i snowboardzistów udaje się na zasłużoną przerwę, więc górskie chatki zapełniają się w mgnieniu oka. Ważne jest zatem, by zaplanować krótki odpoczynek poza „godzinami szczytu”. Wówczas czas oczekiwania na posiłek znacznie się skróci, natomiast szansa na stolik z malowniczym widokiem na góry znacznie zwiększy.
4. Koniec z kolejkami przy wyciągu
Każdego roku powstają na terenach narciarskich nowe wyciągi, mimo tego nie zawsze da się niestety uniknąć uciążliwych kolejek. Aby zminimalizować czas oczekiwania, a tym samym wydłużyć czas spędzony na stoku, warto skorzystać z kilku praktycznych wskazówek.
Ważne jest, by na samym początku ocenić sytuację przy wyciągu i zdecydować się na prawą lub lewą stronę kolejki. Niewskazane jest ustawianie się w środku kolejki, zdecydowanie warto natomiast unikać dużych grup, które chcą zjeżdżać razem, blokując tym samym kolejkę. Na rozmowy z naszymi współtowarzyszami przyjdzie czas podczas przerwy na stoku, w kolejce do wyciągu zalecana jest natomiast koncentracja, aby w porę wykorzystać powstające co jakiś czas luki i ewentualne niezdecydowanie innych narciarzy.
Wskazówka: kolejka w jednym rzędzie! Nawet jeżeli poruszamy się na terenie narciarskim w grupie, możemy ustawić się w kolejce w jednej linii – w ten sposób na pewno szybciej dotrzemy na górę.
5. Stylowo i bezpiecznie – nawet w kasku!
Kask – obecnie nieodłączny element narciarskiego wyposażenia! Właściwy dobór kasku może jednak stanowić prawdziwe wyzwanie, w szczególności dla pań. Czy włosy, które do tej pory bez problemu mieściły się pod czapką, na pewno zmieszczą się pod ciasno przylegającym kaskiem?
Godne polecenia są w szczególności dobrze przylegające do głowy warkocze, które są nie tylko praktyczne, ale dodają całości niepowtarzalnego uroku. Równie przydatnym rozwiązaniem jest tradycyjny kucyk lub kok, które w prosty sposób ujarzmią niesforną fryzurę. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe gumki do włosów lub klamry (niewskazane są uciskające wsuwki), tak by każdy niesforny kosmyk pozostał na swoim miejscu.
6. Konieczna ochrona na stoku
Ochrona przed słońcem to w górach absolutna konieczność! Krem przeciwsłoneczny nie tylko chroni przed promieniowaniem – skóra sprawia wrażenie bardziej zadbanej, jeżeli przed wyjściem na stok nasmarujemy ją tłustym mleczkiem. Dzięki temu unikniemy również tak uciążliwego po urlopie zimowym śladu po okularach przeciwsłonecznych lub goglach narciarskich.
Nawet w pochmurne dni działanie promieniowania UV jest silne, więc ochrona z faktorem minimum 20 to podstawa. W przypadku skóry wrażliwej zalecany jest nawet faktor 50. Szczególnie wrażliwe są usta, które często pękają na skutek obciążenia słońcem, potem i zimnem. Pomocne może być wówczas połączenie kremu przeciwsłonecznego i pomadki ochronnej.
7. Rękawice do obsługi telefonu
Wystarczy krótka kontrola aplikacji pogodowej, przesłanie kilku zdjęć znajomym prosto ze stoku i już mamy zimne dłonie, które potem ciężko rozgrzać. Obsługa smartfona w rękawicach narciarskich była od dawna nie lada wyzwaniem dla miłośników białego szaleństwa, od jakiegoś czasu nie stanowi jednak problemu. Zarówno w internecie, jak i w sklepach sportowych dostępne są specjalne rękawice narciarskie, umożliwiające korzystanie ze smartfona.
Narciarze i snowboardziści, którzy w ostatnim czasie zainwestowali w nowe rękawice lub którym specjalne modele wydają się zbyt drogie, znajdą w internecie wiele praktycznych wskazówek. Liczne instrukcje pokazują krok po kroku, jak w prosty sposób dostosować własne rękawice, przykładowo przy użyciu nitki przewodzącej elektryczność lub specjalnych naklejek na opuszki palców.
8. Technika noszenia nart
Droga pomiędzy hotelem a terenem narciarskim może się wydawać wyjątkowo długa, w szczególności po aktywnym dniu na stoku. Przekładamy wówczas narty z jednego ramienia na drugie, zastanawiając się przy tym, czy jest jakaś mniej uciążliwa alternatywa. Aby uchronić się przed utratą nart w drodze na stok, warto już przed urlopem poszukać informacji odnośnie technik noszenia nart.
Narty można przykładowo transportować niczym torbę podróżną, używając kijków jako uchwytów. Wystarczy przełożyć końcówkę nart przez uchwyt kijków, natomiast ostrza kijków umocować kolejnym uchwytem po przeciwległej stronie. Gotowe!
9. Regeneracja po jeździe na nartach
Czas spędzony na stoku jest z reguły zbyt krótki, więc miłośnicy białego szaleństwa starają się aktywnie wykorzystać niemal każdą minutę. Aby nasz organizm bez problemu poradził sobie ze sporym obciążeniem, zalecana jest nie tylko odpowiednia rozgrzewka, ale także aktywna regeneracja wieczorem, która pomoże zapobiec urazom.
Już kilka ćwiczeń rozciągających, połączonych z 2-3 krótkimi seansami w saunie w temperaturze 60-70 stopni, może zdziałać cuda. Tego typu program regeneracyjny można stosować nawet codziennie, bez konieczności rezygnowania z zabawy après-ski. Każdy mięsień będzie nam wdzięczny!
10. Najlepsze metody na kaca po après-ski
Najlepszym sposobem na kaca jest ograniczenie spożycia alkoholu. Jeżeli jednak przesadzimy z ilością trunków, nie musimy następnego dnia rezygnować z białego szaleństwa. Aby zminimalizować ryzyko kaca, należy pamiętać o dwóch ważnych zasadach:
- Nigdy nie pić na pusty żołądek. Najpierw kolacja, potem après-ski!
- Do każdego napoju alkoholowego zamawiamy szklankę wody.
Jeżeli mimo wszystko obudzimy się następnego dnia z bólem głowy, musimy działać jak najszybciej. Jest wiele różnych metod na kaca, które można stosować pojedynczo lub jedna po drugiej.
- Słone i bogate w witaminy śniadanie skutecznie postawi nas na nogi i pomoże w odtruciu wątroby.
- Spacer lub bieg na świeżym powietrzu pobudzą krążenie i dostarczą nam niezbędnej ilości tlenu.
- Tabletki przeciwbólowe pomogą nam przetrwać dzień, warto jednak pomyśleć o roślinnych zamiennikach lub filiżance espresso z odrobiną soku z cytryny.