Atrakcje poza stokiem – wskazówki na urlop narciarski

29/01/2018 - SnowTrex

Po aktywnym dniu na stoku przyszedł czas na zabawę – atrakcje w górach nie kończą się bowiem na nartach czy snowboardzie. Podczas urlopu zimowego warto zaplanować również inne formy aktywności w czasie wolnym, jak saneczkarstwo, wędrówki w rakietach śnieżnych lub wellness. Kilka z nich opisujemy poniżej.

Po aktywnym dniu na stoku czas na dalszą zabawę.

Klasyczne saneczkarstwo

Kto wręcz nie może nacieszyć się śniegiem, może bezpośrednio po nartach wybrać się na sanki. Tego typu atrakcja kosztuje niewiele, łącząc przyjemność z jazdy na sankach z zimową wędrówką i wizytą w bacówce na krótką przerwę. Wspaniale!

Podczas zjazdu na sankach można podziwiać malownicze górskie widoki.

W niemal każdym regionie wczasowym w górach dostępny jest jeden lub więcej torów saneczkowych, które są regularnie preparowane, a nierzadko również przystosowane do nocnej jazdy, dzięki sztucznemu oświetleniu. Dokładna liczba torów w całym rejonie alpejskim nie jest znana, są ich jednak z pewnością setki. Tylko w samym Tyrolu jest niemal 750 km* odcinków do jazdy na sankach. Niezależnie od tego, gdzie spędzamy urlop zimowy – w pobliżu z pewnością znajdzie się tor saneczkowy.

Najdłuższa w Europie trasa dla miłośników saneczkarstwa – „Big Pintenfritz“ – znajduje się w szwajcarskim miasteczku Grindelwald (Oberland Berneński). Mierzy ona imponujące 15 km, prowadząc od szczytu Faulhorn (2680 m), aż do Grindelwald i pokonując różnicę wzniesień 1650 m. Jedyna wada: brak oświetlenia. Warto zatem pomyśleć o latarce na czoło. Najdłuższy w pełni oświetlony tor saneczkowy położony jest w Bramberg na terenie Wildkogel Arena w Ziemi Salzburskiej. Przebiega on od środkowej stacji kolejki Smaragdbahn, aż do doliny na długości 14 km. Zjazd ze znaczną prędkością umożliwia pokonanie tej trasy w 30 minut, kto jednak preferuje nieco wolniejszą jazdę z przystankami po drodze powinien przeznaczyć na jej pokonanie ok. 50 minut. Po takiej atrakcji warto pokrzepić się kubkiem gorącej czekolady.

Skoki adrenaliny na bobslejach

Ochota na przeżycia jedyne w swoim rodzaju? Pora zatem na bobsleje! Przejażdżka tunelem lodowym może być ciekawym urozmaiceniem podczas urlopu narciarskiego. Z niemal 20 torów bobslejowych na świecie 4 znajdują się w sąsiednich Niemczech. Przykładowo w miasteczku Winterberg w regionie Hochsauerland możliwa jest przejażdżka 4-osobowym bobslejem (3 gości i pilot) z prędkością do 130 km/h w tunelu o długości 1,6 km. Na sztucznym torze lodowym w Innsbruck-Igls wybierać można spośród 4-osob. bobslejów wyścigowych (2 gości, kierowca, hamulcowy) oraz specjalnych bobslejów dla gości (5 gości i pilot). Do nieco droższych klasycznych torów należą olimpijski tunel w St. Moritz oraz tor w Cortina d’Ampezzo. W zależności od toru przejazd kosztuje od 30 do 85 euro na osobę.

Modne wędrówki w rakietach śnieżnych

Spokojną alternatywą dla zabawy na sankach mogą być zimowe wędrówki, które coraz częściej odbywają się w rakietach śnieżnych. Dzięki temu możliwe jest korzystanie ze ścieżek położonych bardziej na uboczu, a nawet obserwowanie dzikich zwierząt w naturalnym środowisku. W wielu ośrodkach organizowane są wędrówki z przewodnikiem, przede wszystkim na terenach zagrożonych lawinami lub w miejscach występowania zwierząt. Godne polecenia są przykładowo trasy panoramiczne na Seiser Alm w Tyrolu Południowym lub wokół Oberstdorf w Allgäu. Kto nie boi się wyzwań, może spróbować swoich sił w Alpach Francuskich. Tereny wokół Chamonix przy Mont Blanc lub ścieżki ponad Val Thorens w Trzech Dolinach są co prawda wymagające, wysiłek w pełni wynagradzają jednak oszałamiające widoki.

Wędrówki w rakietach śnieżnych w regionie 4 Vallées.

Relaks na zakończenie

Po aktywnym dniu na stoku zawsze przychodzi czas na odpoczynek i regenerację mięśni. W tym celu można skorzystać z basenu, sauny lub różnorodnych zabiegów wellness. Jeżeli hotel lub apartamenty, w których spędzamy urlop, nie posiadają strefy spa, warto rozejrzeć się w danym ośrodku narciarskim za basenem termalnym. W Austrii jest wiele atrakcyjnych regionów z dostępem do źródeł termalnych, przykładowo Dolina Gastein z dwoma dużymi kompleksami basenów. Przy Kitzsteinhorn skorzystać można ze stylowych Tauern Spa Kaprun, natomiast w Bad Kleinkirchheim są do dyspozycji łaźnie rzymskie.

Aqua Dome w Längenfeld ze spektakularnymi basenami zewnętrznymi.

Szczególną atrakcją w Dolinie Ötztal jest Aqua Dome w Längenfeld, który zwraca uwagę przede wszystkim oryginalną architekturą basenów zewnętrznych. Równie pomysłową konstrukcją wyróżniają się Termy Meran w Tyrolu Południowym. Budowla w kształcie sześcianu posiada szklane ściany, dzięki którym można w każdej chwili podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Także Francja słynie z dużych kompleksów wellness. Centre Aquasportif w Val d’Isère z licznymi strefami relaksu, czy też „Mille 8“ w sercu terenu narciarskiego Les Arc 1800 to tylko niektóre z nich. Pewne jest jedno: miłośnicy kąpieli, sauny i wellness nie będą się nudzić po aktywnym dniu na stoku.

Nasza wskazówka: przy tylu atrakcjach w czasie wolnym nie można zapomnieć o jeździe na nartach!

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter