„Jazda na nartach jest niebezpieczna”, »narciarstwo nie jest dla seniorów« i »możesz nauczyć się jeździć na nartach na kursie do-it-yourself«. – Na temat jazdy na nartach krąży wiele półprawd. Nadszedł czas, aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii. Ekspert w dziedzinie sportów zimowych SnowTrex wyjaśnia, co jest prawdą, a co po prostu narciarskim mitem.
1. Dzieci mogą nauczyć się jazdy na nartach od rodziców
Warto towarzyszyć dziecku podczas stawiania pierwszych kroków na nartach i oswajania ich z nowym doświadczeniem narciarskim. Najlepszym sposobem, aby mama lub tata pozbyli się obaw o swoje dzieci, są profesjonalne kursy narciarskie, gwarantujące poczucie bezpieczeństwa również dorosłym. W certyfikowanych szkółkach narciarskich pracują wykwalifikowani instruktorzy, kórzy potrafią przy pomocy zabawy i różnorodnych ćwiczeń zachęcić dzieci do nauki, wpływając tym samym pozytywnie na szybkie efekty. Szkółki narciarskie oferują ponadto optymalny teren do ćwiczeń z przedszkolem narciarskim, wyciągami taśmowymi czy linowymi. Nauka pod okiem profesjonalistów jest równie korzystna w przypadku starszych dzieci.
2. Wiązania można bez problemu dopasować samemu
Niemal co piąty wypadek na nartach spowodowany jest niewłaściwym doborem sprzętu – większości z nich dałoby się natomiast uniknąć właściwym ustawieniem wiązań. Nigdy nie należy robić tego samodzielnie metodą prób i błędów, optymalne ustawienie wiązań zależy bowiem od wielu faktorów: wzrostu, wagi, umiejętności, wieku oraz długości podeszwy buta narciarskiego. Na podstawie tych wartości wiązanie powinno zostać ustawione już w sklepie sportowym czy wypożyczalni sprzętu. Tym samym niewskazana jest również spontaniczna zmiana nart.
3. Jedno, czy dwa piwa na stoku to żaden problem
Spożywanie alkoholu podczas urlopu narciarskiego zasadniczo powinno odbywać się wyłącznie po nartach. Alkohol wpływa bowiem negatywnie na zdolność koordynacji i szybkość reakcji. Jazda na nartach wymaga natomiast właśnie tych umiejętności: jednoczesnego wykonywanie określonych ruchów, zachowania równowagi i ostrożności podczas zjazdu. Narciarze pod wpływem alkoholu zagrażają tym samym nie tylko sobie, ale także innym osobom na stoku. Co więcej, późnym popołudniem, zwłaszcza wczesną wiosną, są nierzadko mokre, wymagając jeszcze większych umiejętności, siły mięśni i wyjątkowej koncentracji.
4. Jazda na nartach nie jest sportem dla seniorów
W żadnym wypadku! Jazda na nartach i narciarstwo biegowe są w zasadzie możliwe w każdym wieku. Kto chciałby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, powinien być jednak w dobrej kondycji i dopasować technikę do własnych umiejętności. W drugiej połowie życia zmniejsza się masa mięśniowa, spada ogólna wytrzymałość, a także zdolność utrzymania równowagi i szybkiej reakcji. Wraz z wiekiem powinna się w związku z tym zmieniać również technika jazdy. Dzięki nartom carvingowym jazda na nartach stała się prostsza i wymaga mniejszego wysiłku. Wiele ośrodków i szkółek narciarskich dopasowało swoją ofertę właśnie do potrzeb osób w podeszłym wieku. Zniżki dla seniorów na karnety oraz różnorodne kursy narciarskie to tylko niektóre ułatwienia dla nowicjuszy z generacji 50+, stawiających pierwsze kroki na nartach.
5. Dziesięcioletnie buty narciarskie nadal spełniają swoją funkcję
Kilkuletnie buty narciarskie są wyjątkowo wygodne i nadal w dobrym stanie. Po co więc kupować nowe? Wygoda na stoku to jednak nie wszystko i w niektórych przypadkach może okazać się niebezpieczna! Materiał traci z biegiem czasu swoją formę, zewnętrzna skorupa staje się podatna na uszkodzenia i jest krucha. W rezultacie prowadzi to do utraty właściwego oparcia dla stopy. Także podeszwa, a tym samym element łączący but z wiązaniem, zużywa się w miarę upływu czasu. Bezpieczna jazda na nartach nie jest już tym samym zagwarantowana. Buty narciarskie, które służyły nam 10 lat lub dłużej, należy jak najszybciej wymienić na nowe.
6. Na krótkich nartach jeździ się łatwiej
Chociaż krótkie narty stawiają mniejszy opór podczas skrętu, to wymagają większej siły na krawędzi. Oznacza to, że narciarz na krótszej narcie potrzebuje więcej siły mięśni, aby utrzymać promień skrętu. Oznacza to mniej siły do zainicjowania skrętu, ale ogólnie więcej pracy dla mięśni. Całodzienna jazda na nartach może szybko dać się we znaki nogom. Dzięki taliowaniu nart można generalnie jeździć dłużej na dłuższych nartach, ponieważ są łatwiejsze w prowadzeniu, bardziej wybaczają błędy i oszczędzają energię.
7. Sztuczny śnieg jest twardy i niebezpieczny
W zasadzie śnieg naturalny oraz „sztuczny” czy „techniczny” to nic innego jak zamarznięta woda. Różnica polega na tym, że naturalny śnieg pokonuje znacznie większą odległość od chmur do ziemi. Kryształki śniegu, które powstają w kontakcie z najdrobniejszymi cząsteczkami powietrza, lepiej się formują. Ponieważ nie ma to miejsca w przypadku śniegu wytworzonego przez człowieka, zawsze ma on inną konsystencję. Z reguły armatki śnieżne wytwarzają drobny, gęsty śnieg. Jednak sztuczny śnieg może być również wyjątkowo puszysty, jeśli pozwalają na to warunki zewnętrzne. Im niższa temperatura panuje podczas produkcji śniegu, tym silniejsze tworzą się kryształy – powstaje sypki śnieg.
8. Stoki poza trasami z licznymi śladami są bezpieczne
Miłośnicy sportów zimowych w żadnym wypadku nie powinni bagatelizować zagrożenia lawinowego, bowiem nawet na uczęszczanych trasach nie można wykluczyć zejścia lawiny. Wpływa na to wiele czynników, jak przykładowo grubość pokrywy śnieżnej, położenie zbocza i jego ekspozycja na promienie słoneczne. Nawet w przypadku licznych śladów w głębokim śniegu nie można określić, kiedy zostały one pozostawione, ani też jak ukształtowany jest stok. Sama pokrywa śnieżna podlega ciągłym zmianom, zarówno pod wpływem nowych opadów, kierunku wiatru, jak i zmian temperatury. Już kilkukrotny zjazd w głębokim śniegu może znacznie naruszyć strukturę pokrywy śnieżnej, wywołując zagrożenie lawinowe. Kto w niewystarczającym stopniu zna dany teren i nie posiada aktualnych informacji na temat pokrywy śnieżnej, powinien koniecznie zrezygnować z jazdy poza wyznaczonymi trasami. Nasza wskazówka: jeżeli przy kasie wyciągu pojawi się pomarańczowe światełko ostrzegawcze, oznaczające 3. lub wyższy stopień zagrożenia lawinowego, jazda w głębokim śniegu jest absolutnym tabu!
9. Na urlopie narciarskim brakuje słońca
Wcale nie! Zwłaszcza, gdy wiosną wybierasz się na narty, dostajesz (w większości) obie te rzeczy. Błękitne niebo, słońce, błyszczący śnieg: bez nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych i mnóstwa kremu przeciwsłonecznego się nie obędzie. I często wracasz bardziej brązowy niż osoby, które odważyły się już wiosną wyruszyć nad morze.
10. Urlop narciarski jest zbyt kosztowny
Wakacje narciarskie z pewnością kosztują trochę więcej niż wakacje w namiocie na kempingu. Jednak ten rodzaj urlopu nie jest już zarezerwowany dla zamożnych. Tymczasem istnieje cała seria miejsc noclegowych – szczególnie w Austrii i Francji – które skierowane są do podróżnych o niezbyt wysokim budżecie. A jeśli rezerwujesz apartament lub zakwaterowanie bez wyżywienia zamiast hotelu, cena ponownie spada. Ważne jest również oszczędzanie pieniędzy: zarezerwuj jak najwcześniej i najlepiej od razu wraz ze sprzętem narciarskim.
11. Urlop narciarski jest wyczerpujący
Tak, jazda na nartach i snowboardzie jest określana jako „sport” i tak, urlopy narciarskie są „aktywnym urlopem”. Ale jeśli nie jesteś największym leniuchiem i lubisz uczucie, że czegoś w ciągu dnia dokonałeś, to zimowy wypoczynek jest zdecydowanie dla ciebie.
12. Urlop narciarski z dziećmi to koszmar
Urlop z dziećmi na śniegu jest równie ciekawy, co wypoczynek z pociechami nad morzem. Nawet hotelarze w górach od dawna chętnie korzystają z udogodnień dla dzieci i opieki nad nimi. A dla tych, którzy lubią przebywać na stokach bez dzieci, dobrym rozwiązaniem jest zarezerwowanie kursu narciarskiego dla dzieci lub opieka w przedszkolu narciarskim. Na plaży trzeba by budować zamki z piasku przez cały dzień…
13. Na urlopie narciarskim nie można się zrelaksować
Jeśli ktoś marzy o relaksie i leniuchowaniu 24 godziny na dobę, to urlop narciarski zdecydowanie nie jest dla niego. Dla wszystkich innych urlop narciarski jest idealnym sposobem na relaks: nie ma nic piękniejszego niż wyjście do sauny po dniu spędzonym na stoku, relaks w chacie z drinkiem i Kaiserschmarren, aby cieszyć się promieniami słońca lub wieczorny spacer po górach. Można też wspaniale zrelaksować się podczas jazdy na nartach: na przykład w wyciągu z fantastycznymi widokami na okoliczne góry.
14. Podczas urlopu narciarskiego można tylko jeździć na nartach
Na pewno? Podczas letnim wakacji nie tylko leży się na plaży. Większość ośrodków narciarskich oferuje mnóstwo innych zajęć: wędrówki w rakietach śnieżnych, łyżwiarstwo, jazda na sankach, paralotniarstwo i wiele innych. Jeśli wolisz odpoczywać po dniu spędzonym na nartach, poszukaj najbliższego spa lub udaj się do hotelowej sauny. Miłośnicy dobrej zabawy mogą natomiast liczyć na bogatą ofertę après-ski.