W Alpach znajduje się prawie tyle samo kilometrów tras biegowych, co kilometrów tras narciarskich. Nic dziwnego, przecież sporty nordyckie są bardzo popularne. Jeśli chciałbyś wypróbować ten trend sportowy, jest kilka rzeczy, które powinieneś uwzględnić. DSV udziela cennych wskazówek dla początkujących.
Techniki narciarstwa biegowego
Zasadniczo istnieją dwa różne style narciarstwa biegowego: klasyczny i technika łyżwiarska. Początkujący zaczynają od spokojnego stylu klasycznego. Tutaj narty ślizgają się po torze w rytmie chodzenia. W szybszej jeździe stylem łyżwiarskim stosuje się tzw. skating step, w którym narciarz popycha narty na boki do tyłu i tym samym podnosi prędkość. Łyżwiarz potrzebuje więcej miejsca i dlatego też jeździ na szerszym torze obok klasycznej trasy biegowej.
Właściwe narty biegowe
Właściwe narty powinny być starannie dobrane. Pomoże Ci w tym specjalista w sklepie sportowym lub wypożyczalni. Istnieją odpowiednie narty zarówno do techniki klasycznej jak i łyżwowej. Narty klasyczne posiadają strefę wspinaczki pod wiązaniem, aby zapewnić niezbędną przyczepność w śniegu do jazdy. Małe wgłębienia w podstawie lub wosku adhezyjnym służą w tym miejscu jako pomoc przy wspinaniu. Narty łyżwiarskie mają natomiast stałą powierzchnię ślizgową i są również nieco krótsze. Długość narty zależy od wzrostu i wagi zawodnika. Dla nart klasycznych obowiązuje formuła: wysokość ciała + 20 cm. Do tej wartości dodaje się 5 cm dla ciężkich sportowców, odejmowane jest 5 cm dla lekkich zawodników. Dla nart łyżwiarskich obowiązuje następujący wzór: wysokość ciała + 10 cm i + 5 cm (dla wagi ciężkiej) lub – 5 cm (dla wagi lekkiej).
Pasujące kijki
Podobnie jak w wycieczkach górskich, również w narciarstwie biegowym kijki mają duże znaczenie. Użycie kijków wspomaga równowagę i pozwala zaoszczędzić sporo energii. Im dłuższe są kijki, tym bardziej oszczędza się energię. W związku z tym długość kijków opiera się na konkretnej technice. Ponieważ w narciarstwie biegowym zasadniczą cechą ruchu jest wymach, w szczególności kijki łyżwiarskie są wybierane bardzo długo. Do obliczeń stosuje się następujące wzory: Dla klasycznej techniki biegania wysokość ciała x 0,85. Narciarze biegowi stosujący technikę łyżwiarską orientują się na wysokość ciała x 0,9. Aby w żadnym wypadku nie zgubić kijka, szczególnie ważna jest pętla na uchwycie, która powinna być zawsze indywidualnie regulowana.
Właściwe obuwie
Buty do biegów narciarskich są bardziej miękkie i elastyczne niż buty narciarskie. Przylegają do stopy i stabilizują strefę kostki. Buty te różnią się również pod względem stosowanej techniki. But łyżwiarski ma mocną podeszwę, która utrzymuje go w stabilności i zapewnia dobre przenoszenie energii. Obszar wokół stawu skokowego jest również wzmocniony w celu zapewnienia dodatkowej ochrony i stabilności. Klasyczny but jest miękki i elastyczny, co pozwala na jego zwijanie. W każdym razie, buty muszą być jak najlepiej dopasowane, zakup więc musi być dokonywany wyłącznie po fachowej konsultacji ze sprzedawcami sportowymi.
Odpowiednia odzież
Jeśli uprawiasz sport, szybko się pocisz. Tak więc dla narciarzy biegowych sprawdzona zasada ubrania „na cebulkę” jest idealna, pozwalając na dostosowanie się do wszystkich warunków pogodowych. Oddychająca, przewodząca wilgoć bielizna sportowa leży bezpośrednio na skórze. Do tego dochodzi długi rękaw wykonany z funkcjonalnego włókna, cienkie spodnie sportowe i kurtka wiatroodporna z ochroną przed wilgocią. Dla tych, którzy szybko się przeziębiają, dobrym wyborem jest dodatkowa kamizelka lub cienka kurtka puchowa. Jest bardzo lekka i można ją łatwo spakować do plecaka w przypadku łagodniejszych temperatur. Ponadto do stroju do biegów narciarskich niezbędne są następujące akcesoria: dopasowane, ułatwiające chwytanie rękawice, czapka lub opaska na głowę, okulary sportowe z ochroną UV oraz filtr przeciwsłoneczny z odpowiednim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej.
Przygotowanie sprzętu
Tak jak w przypadku nart alpejskich, tak i w przypadku nart biegowych należy odpowiednio o nie dbać. Prawidłowo dobrany wosk na powierzchni jezdnej zmniejsza tarcie ślizgowe pomiędzy nartą a śniegiem. Do tego celu profesjonalista używa specjalnego wosku ślizgowego. Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnia się woski gorące i zimne. Podczas gdy gorące woski są zazwyczaj nakładane za pomocą żeliwa, zimne woski mogą być natryskiwane lub wcierane. Oprócz wosku ślizgowego, w klasycznej dyscyplinie stosuje się również wosk wspinaczkowy.
Przepisy dotyczące tras biegowych
W celu zapewnienia bezpiecznej jazdy na nartach biegowych wszystkim sportowcom na trasie, FIS opublikował 10-punktową listę zasad postępowania, których musi przestrzegać każdy narciarz biegowy:
1. Wzgląd na innych zawodników.
2. Przestrzeganie oznaczeń i znaków, jak również kierunku jazdy.
3. Na trasach z podwójnymi i kilkoma ścieżkami biegowymi należy zawsze biec na prawym pasie. Narciarze biegowi w grupach biegają pojedynczo jeden za drugim.
4. Dozwolone jest wyprzedzanie z prawej lub lewej strony, przy czym osoba wyprzedzana powinna pozwolić się wyminąć, jeśli jest to możliwe bez zagrożenia.
5. W przypadku ruchu w przeciwną stronę obie strony skręcają w prawo.
6. Zwracać uwagę na prowadzenie kijków. Podczas wyprzedzania lub bycia wyprzedzonym, należy trzymać kijki blisko ciała.
7. Dostosować prędkość do warunków panujących na torze i osobistych możliwości. Na zboczach, przy słabej widoczności lub dużym natężeniu ruchu, należy jeździć powoli i z rozwagą oraz zachować odpowiednią odległość od osoby stojącej przed nami.
8. Trasa biegowa musi być przejezdna. W przypadku przerw lub upadków tor musi być natychmiast zwolniony.
9. Każdy biegacz jest zobowiązany do pomocy w razie wypadku.
10. Świadkowie i osoby uczestniczące w wypadkach są zobowiązani do podania swoich danych osobowych.
Wskazówki dotyczące jazdy na nartach biegowych
Do obowiązkowej oferty sportów zimowych należy obecnie zaliczyć sieć tras biegowych, a dla miłośników sportów nordyckich w prawie wszystkich regionach alpejskich dostępne są oznakowane tereny biegowe. Niektóre tereny są uważane za mekkę dla narciarzy biegowych, ponieważ sieć jest bardzo duża, trasy są dobrze rozwinięte, a krajobrazy są fantastyczne. Do najpopularniejszych ośrodków narciarstwa biegowego należy region Seefeld (279 km), Feldberg w Górnym Schwarzwaldzie (330 km) oraz Górna Engadine (220 km) w Szwajcarii, gdzie co roku odbywa się legendarny Maraton Narciarski Engadine. Największym regionem narciarstwa biegowego w Europie jest jednak Dolomiti NordicSki, który łączy w sobie dwanaście obszarów we Włoszech i Austrii, tworząc ogromną sieć około 1300 kilometrów tras. Należą do nich Alta Pusteria, Dolomity Lienz w Tyrolu Wschodnim i Alpe di Siusi.