Sporty zimowe na śniegu: narty czy snowboard?

01/10/2020 - SnowTrex

Niektórzy twierdzą, że łatwiej jest nauczyć się jeździć na nartach, ponieważ pozycja stóp jest bardziej naturalna, inni, że łatwiej jest jeździć na snowboardzie, ponieważ nie trzeba jednocześnie koordynować wielu aspektów. Niektórzy uważają, że jazda na nartach jest bardziej odprężająca, inni natomiast, że to właśnie jazda na snowboardzie. Czy to na nartach, czy na snowboardzie, każdy musi sam się o tym przekonać i spróbować. SnowTrex zebrał największe różnice pomiędzy nartami a snowboardem.

Zarówno narciarze jak i snowboardziści miło spędzą dzień na stoku.

Wyciągi

Pierwszy przejazd wyciągiem orczykowym jest wyzwaniem zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów. Jednak większość snowboardzistów ma większe trudności początkowe. Jednym z powodów jest to, że tylko jedna stopa jest zamocowana w wiązaniu i przyjmuje się pozycję boczną do drążka. Powoduje to większe obciążenie jednej nogi niż drugiej, co może być męczące i bolesne. Ale można to trenować i nauczyć się tego. A przy wyciągu krzesełkowym lub gondoli panuje równouprawnienie.

Nawet snowboardzistom jazda na wyciągach może sprawiać frajdę.

Zapinanie i rozpinanie

Narciarze zapinają pasek na nartach przed pierwszym wyciągiem, a jeśli wszystko idzie dobrze, odpinają go przed przerwą lub po ostatnim zjeździe. Snowboardziści zapinają natomiast pasek na jednej nodze przed wyciągiem, bez względu na to, czy jest to wyciąg orczykowy, czy krzesełkowy. Na górze, druga stopa jest wtedy również zapinana. I tak powtarza się to w ciągu całego dnia na snowboardzie. Dla większości snowboardzistów nie stanowi to problemu, ponieważ świadomie wybrali oni snowboard. W większości przypadków to właśnie oczekujący narciarze wolą jechać dalej od razu.

Dróżki łączące

Płaskie odcinki są uciążliwe dla wszystkich. Jednak narciarze mogą odpychać się kijkami lub ślizgać się na nartach, więc nie jest to aż tak męczące. Snowboardziści albo muszą odpiąć jedną stopę i odpychać się lub odpiąć deskę całkowicie i iść. Jednak najbardziej zręcznym sposobem jest znalezienie kilku miłych przyjaciół na nartach, którzy wygodnie przeciągną cię za pomocą kijka wzdłuż ścieżki.

Najlepiej gdy każdy pomaga sobie nawzajem.

Ubranie

Jeśli chodzi o komfort noszenia, jest tylko jedna znaczna różnica: buty. Wiele butów narciarskich jest twardych, unieruchomionych, nie można w nich dobrze chodzić i szybciej marzną stopy. Większość butów snowboardowych natomiast jest miękkich. Są bardzo wygodne, można z nimi pokonywać dłuższe dystanse i utrzymują bardziej ciepło. Dla wielu osób buty te są powodem do jazdy na snowboardzie. Po stylu innych elementów ubrania można łatwo rozpoznać, czy jesteś narciarzem czy snowboardzistą. Niezależnie od stylu, ubrania służą temu samemu celowi: utrzymują ciepło, są wygodne i chronią. Niektóre spodnie snowboardowe mają już zintegrowane ochraniacze na kość ogonową lub uda, ale oczywiście narciarze mogą je również nosić.

Sprzęt

Każdy nosi swój własny pakunek. I oczywiście swój własny sprzęt. W tym przypadku snowboardziści są w bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ muszą oni tylko zacisnąć deskę pod pachą i już mogą wyruszać. Narciarze często mają problem z rozjeżdżającymi się nartami i niesfornymi kijkami. Ponadto narty uciskają na ramiona. Szczególnie dla małych narciarzy noszenie sprzętu jest często trudne do skoordynowania. Ale są też inne, kreatywne możliwości, jak np. przepuszczenie nart przez pętle kijków i noszenie ich jako „torebki”.

Kto lubi jeździć na nartach czy snowboardzie, ten lubi także nosić swój sprzęt.

Ryzyko urazu

Ogólnie rzecz biorąc, we wszystkich sportach istnieje pewne ryzyko urazów. Nieważne, czy jesteś początkującym czy ekspertem, zawsze musisz liczyć się z błędami innych. Drobne wypadki zdarzają się oczywiście częściej, jeśli nie jesteś jeszcze do końca pewien swoich nart lub snowboardu. Narciarze są bardziej narażeni na zranienie kolana lub barku. Snowboardziści natomiast mają tendencję do uszkodzeń nadgarstka. Dlatego początkującym snowboardzistom zaleca się noszenie ochraniaczy na nadgarstki.

Wnioski

Czy to narty czy snowboard – oba mają swoje zalety i wady. A czas spędzony w górach i tak rekompensuje wady. Ale po co w ogóle decydować? Jeśli uprawiasz oba sporty, masz dwa razy więcej zabawy i dużo różnorodności!

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter