Przygotowania do urlopu narciarskiego: co spakować do walizki & co

04/06/2019 - SnowTrex

Wraz z rezerwacją wyjazdu na narty, rosną oczekiwania, ale także poziom stresu. Aby urlop okazał się strzałem w dziesiątkę warto się do niego dobrze przygotować. Począwszy od listy rzeczy na wyjazd do sprawdzenia ochrony ubezpieczeniowej. SnowTrex zebrał kilka pomocnych rad dotyczących przygotowania się do podróży.

O czym należy pomyśleć przygotowując się do wyjazdu na narty?

Spakujmy walizkę

Przygotowując się do wyjazdu na narty, ważne jest, aby zabrać przede wszystkim grubą odzież zimową oraz sprzęt narciarski. Jednak każdy, kto wybiera się na urlop zimowy ma ze sobą sporo dodatkowego bagażu. Szczególnie rodzice muszą myśleć wielu dodatkowych rzeczach, gdy w podróż z nimi zabierają dzieci. SnowTrex przygotował entuzjastom sportów zimowych pomocną listę rzeczy do spakowania. Najważniejsze w skrócie:

Dokumenty

  •     dokumenty podróży i vouchery
  •     karta EC lub karta kredytowa
  •     środki pieniężne (w walucie lokalnej)
  •     dowód osobisty
  •     dokumenty międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego

Odzież

  •     kurtka narciarska/snowboardowa
  •     spodnie narciarskie/snowboardowe
  •     czapka
  •     opaska na głowę
  •     skarpety narciarskie
  •     okulary przeciwsłoneczne
  •     rękawice narciarskie
  •     szal
  •     maska narciarska, jeśli to konieczne
  •     kurtka polarowa
  •     termoaktywna bielizna narciarska
  •     długa bielizna

Na stoku

  •     krem przeciwsłoneczny o wysokim filtrem SPF
  •     sztyft do pielęgnacji ust z SPF
  •     chusteczki do nosa
  •     telefon komórkowy
  •     apteczka pierwszej pomocy
  •     mały plecak

Pełna lista rzeczy do wydrukowania i odhaczenia pomaga w uporządkowany sposób spakować wszystkie niezbędne rzeczy.

Aplikacje z listą pakowania

Listy rzeczy do spakowania zapisane na smartfonie mogą być przydatnym narzędziem w przypadku spakowania bagażu. Aplikacje takie jak „TripList” czy „Pack the Bag” mają wiele funkcji, takich jak listy rzeczy do zrobienia, które można odhaczać na ekranie, kategorie bagażu i funkcje przypomnień. Zaletą cyfrowych list jest to, że są one zawsze dostępne. Tworzymy je raz, możemy je zapisać i edytować później. Istnieją gotowe listy, które można podzielić na grupy docelowe, takie jak rodziny, pary lub osoby podróżujące służbowo.

Aplikacja sugeruje elementy, które mogą być odpowiednie na podstawie podanych danych, takich jak miejsce docelowe, temperatura itp., grupuje elementy w kategorie i przypomina o zamknięciu okna lub wyłączeniu piekarnika przed wyjściem. Dzięki takim aplikacjom nie musimy myśleć o niczym. Zdrowy trening mózgu może wyglądać inaczej, ale wielu podróżnych z pewnością będzie wdzięcznych, za taką wirtualną pomoc.

Kontrola sprzętu

Jeśli materiał jest w porządku, profesjonalny serwis narciarski zajmie się wykończeniem woskowania i ostrzenia sprzętu. Ważne jest jednak również prawidłowe ustawienie wiązań. Tylko prawidłowo wyregulowane wiązanie wypnie się w odpowiednim momencie. Wiązanie z prawidłową wartością Z może zostać ustawione przez specjalistę w zaledwie kilka sekund. Rodzice powinni sprawdzić sprzęt i odzież swoich dzieci. Czy narty są wystarczająco długie, buty narciarskie i śniegowce nadal pasują? Czy odzież narciarska nie stała się za mała?

Dobrze utrzymany sprzęt, będzie też długo służył – kontrola jest częścią przygotowań do wyjazdu na narty.

Kontrola ubezpieczenia

Zalecamy rezerwację ubezpieczenia bezpośrednio z rezerwacją wycieczki. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i skreślić ten punkt z listy rzeczy do zrobienia. Ważne jest, aby podczas wykupywania ubezpieczenia zwracać szczególną uwagę na zawarte w nim świadczenia i wystarczająco wysoki poziom ochrony.

Ważne rodzaje ubezpieczenia

  • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży: pokrywa ono koszty rezygnacji w przypadku krótkoterminowej rezygnacji, na przykład w przypadku choroby
  • ubezpieczenie na wypadek przerwy w podróży: obejmuje ono koszty poniesione w przypadku przerwy w podróży, np. wcześniejsze opuszczenie miejsca docelowego wyjazdu
  • ubezpieczenie zdrowotne za granicą: nagłe leczenie jest objęte tym ubezpieczeniem
  • prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków: w przypadku trwałego inwalidztwa po wypadku
  • ubezpieczenie samochodu: obejmuje to koszty w przypadku awarii, wypadku, kradzieży lub repatriacji w razie awarii samochodu
  • ubezpieczenie bagażu
  • ubezpieczenie od uszkodzenia sprzętu
  • ubezpieczenie od kradzieży sprzętu

Czytaj więcej na temat ubezpieczenia podczas podróży.

W nagłych przypadkach

Każdy z miłośników zimowego szaleństwa powinien być przygotowany na sytuacje awaryjną. Na przykład numery telefonów do służb ratownictwa górskiego powinny być zapisane w telefonie komórkowym. W Europie jest to znany numer 112, ale każdy kraj ma również swój własny numer alarmowy.

Równie ważne znaczenie ma krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem. Powinien mieć co najmniej wartość SPF 20 (30 lub 50 dla dzieci) i chronić skórę przed wysychaniem. Wskazane jest również posiadanie przy sobie małej apteczki pierwszej pomocy. Do codziennego użytku ważne są klasyczne leki na przeziębienie, takie jak spray do nosa, syrop na kaszel i pastylki do ssania na gardło. Termometr, tabletki na ból głowy, leki na nudności, ból brzucha, biegunkę i zaparcia również mogą okazać się zbawienne. Czopki na gorączkę i ból, a także krople do uszu są przydatne dla dzieci. Wskazane są również plastry na pęcherze, bandaże, maść na rany i gojenie oraz płyn dezynfekujący.

Kontrola samochodu

Kto podróżuje własnym samochodem na urlop zimowy, powinien koniecznie skontrolować jego stan przed wyjazdem. Opony zimowe są niezbędne w pokrytych śniegiem górach. Płyn chłodzący wycieraczki musi zawierać środek zapobiegający zamarzaniu, a w bagażniku powinien znajdować się zestaw łańcuchów śniegowych. Również trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów i apteczka pierwszej pomocy są obowiązkowe w samochodzie. Zimą przydatne są również skrobaczki do lodu, miotły, odmrażacze w sprayu i mocna latarka. Kierowcy powinni spróbować założyć łańcuchy śniegowe przed wyruszeniem w drogę. Kabel rozruchowy i lina holownicza należą do standardowego wyposażonego samochodu. SnowTrex przygotował kilka wskazówek do jazdy samochodem zimą.

Miotełka pomoże w usunięciu nadmiaru śniegu.

Prawidłowe załadowanie samochodu

Podczas załadunku samochodu należy przestrzegać następujących podstawowych zasad. Najcięższy bagaż powinien zawsze trafiać na spód, najlepiej bezpośrednio za oparcie siedzenia. Bagaż nie powinien być ułożony wyżej niż górna krawędź oparcia tylnego siedzenia. Jeśli narty są przechowywane wewnątrz samochodu, muszą być bezpiecznie zamocowane. Najlepiej przewozić je na bagażniku na narty lub w boxie dachowym. Właściciele samochodów powinni zasięgnąć porady przy dokonywaniu wyboru, ponieważ nie każdy box jest odpowiedni dla każdego modelu pojazdu. Narty nie mogą również swobodnie przesuwać się.

Narty najlepiej transportować na dachu samochodu.

Szczególnie w przypadku dzieci należy być dobrze przygotowanym na dłuższy korek. Zalecane są gry karciane, kolorowanki, gry audio i inne opcje rozrywki. W rzadkich przypadkach, gdy korek trwa zbyt długo, w samochodzie powinniśmy mieć zapasowy 5-litrowy kanister benzyny, wystarczającą ilość koców, ciepłe napoje i w pełni naładowany smartfon.

Gdzie jest naliczana opłata za przejazd?

Do niektórych zimowych destynacji w Alpach można dotrzeć wyłącznie płatnymi drogami. Za kontynuowanie jazdy na odcinkach autostrad i dróg dwujezdniowych należy uiścić opłatę drogową. W Austrii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji naklejkę lub winietkę należy wykupić z wyprzedzeniem i umieścić na przedniej szybie. We Francji, Hiszpanii, Włoszech i Polsce opłaty są pobierane bezpośrednio w punktach poboru opłat. SnowTrex zna szczegóły dotyczące opłat drogowych w krajach alpejskich.

Wskazówka od Treksperta, Feliksa Neureuthera

„Najważniejszą rzeczą, jaką należy mieć przy sobie na stoku jest plecak, w którym można włożyć wszystko: ciepłe ubrania, zapasowe okulary, napoje, itp. Warto wybrać plecak z wbudowanym ochraniaczem pleców, aby mieć pewność, że bezpiecznie przetrwamy dzień”.

Po sprawdzeniu sprzętu narciarskiego i samochodu, odhaczeniu listy pakowania i bezpiecznym umieszczeniu bagażu w samochodzie można ruszać w drogę. SnowTrex życzy udanego urlopu!

Praca w ośrodku narciarskim – ci ludzie pracują na stoku i poza nim

Praca na śniegu jest nie tylko pożądana, ale także absolutnie niezbędna. ...

10 najwyższych terenów narciarskich w Szwajcarii

Szwajcaria jest bez wątpienia jednym z krajów alpejskich z najwspanialszymi widokami ...

$stickyFooter