Dla wielu narciarzy wspinanie się na górę o własnych siłach, a następnie zjazd w dół ma szczególny urok. Z dala od stoków i tłumów można cieszyć się nie tylko przebywaniem w harmonii z naturą, ale także chronić środowisko. Jednak entuzjaści sportów zimowych, którzy nie mają wystarczającego doświadczenia, nie powinni wyruszać w trasę na własną rękę. SnowTrex zebrał kilka wskazówek dotyczących wycieczek narciarskich.
Moda na skitouring
Obecnie skitouring przeżywa rozkwit. Wywodzi się z tradycyjnego narciarstwa alpejskiego i stał się modny. Ten fascynujący sport górski uprawiany na stokach lub z dala od wyciągów narciarskich, zdobył w ostatnich latach niezwykłą popularność. Coraz więcej entuzjastów narciarstwa i miłośników przyrody podąża za tym trendem i zdobywa szczyty na własną rękę.
W 2013 r. w Niemieckim Związku Alpejskim (DAV) zarejestrowanych było około 280 000 narciarzy wysokogórskich, a tendencja ta stale rośnie. Jeśli uwzględnimy hobbystów skitourowych, liczba ta wzrasta wielokrotnie. Większość skitourowców nie wyrusza w góry z zamiarem zjechania przygotowaną trasą, ale raczej szuka naturalnych, nietkniętych zjazdów w głębokim śniegu.
Dla większości narciarzy skitourowych spokój na świeżym powietrzu, z dala od stoków i tłumów, jest największą zaletą. Zdobywanie gór i zjazd na własną rękę jest szczególnie atrakcyjnym i wyjątkowym doświadczeniem. Jednak takie wycieczki niosą ze sobą szereg niebezpieczeństw. Na nieoznakowanym terenie zagrożenie lawinowe jest wyższe niż na stokach, dlatego właściwe przygotowanie, sprawdzenie najnowszego raportu lawinowego, a także znajomość terenu i duża ostrożność są priorytetami. Jak każdy sport wysokogórski, skitouring jest ściśle związany z ryzykiem. Odpowiednie przeszkolenie, doświadczenie, właściwy sprzęt skitourowy i wyposażenie są zatem obowiązkowe.
Bezpieczeństwo podczas skitouringu
Miłośnicy śniegu, którzy chcą wybrać się na skitouring, nie powinni lekceważyć niebezpieczeństw. Pierwszymi krokami do bezpiecznej wspinaczki to zadbanie o odpowiedni sprzęt skitourowy oraz sprawdzenie wszystkich niezbędnych informacji. Ponadto należy poczynić pewne przygotowania i, jeśli to konieczne, zarezerwować przewodnika górskiego. Gdy wszystkie środki ostrożności zostaną podjęte, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbyć pełną wrażeń wycieczkę na górski szczyt.
Sprzęt do skitouringu
Oprócz planowania i przygotowania, odpowiedni sprzęt ma kluczowe znaczenie i jest niezbędny do przetrwania! Detektor lawinowy, łopata i sonda są przydatne podczas każdej wycieczki poza trasą nie tylko podczas zjazdu, ale także podczas podchodzenia. Wielu nowicjuszy nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje wysokie ryzyko lawin również podczas podchodzenia w terenie. Plecak z lawinową poduszką powietrzną może uratować życie i powinien być częścią sprzętu turystycznego wraz z naładowanym telefonem i apteczką pierwszej pomocy. Niezbędne są także odpowiednie skitourowe kijki i kask.
Detektor lawinowy, łopata i sonda
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest detektor lawinowy, który każdy powinien mieć przy sobie. Pomaga on zlokalizować zaginionych pod lawiną. Dzięki sygnałowi wysłanemu z nadajnika zasypanej osoby, współtowarzysze wycieczki mogą zlokalizować zaginionego za pomocą własnego detektora. To urządzenie powinno być przymocowane do ciała lub bezpiecznie schowane w odzieży, aby nie zgubił się w przypadku zejścia lawiny. Przed użyciem detektora lawinowego, najpierw należy zrozumieć jego działanie i nauczyć się nim posługiwać. Tylko wtedy może on służyć jako urządzenie pomocnicze w szybkim ratowaniu zasypanej osoby.
Po zlokalizowaniu towarzysza z pomocą detektora, potrzebna jest sonda lawinowa. Składa się ona z kilku elementów i może być wykorzystana do określenia zarówno lokalizacji, jak i dokładnej głębokości śniegu. Sonda jest wprowadzana pionowo w śnieg, aż do osiągnięcia dna lub maksymalnej długości sondy. Przy odrobinie wprawy można szybko stwierdzić, czy zasypana osoba znajduje się w miejscu, w którym sonda została wprowadzona w śnieg.
Kolejnym zadaniem jest szybkie i precyzyjne działanie. Za pomocą łopaty należy szybko i jednocześnie ostrożnie odkopać zasypaną osobę. Ważne, aby używać łopaty aluminiowej. Zapewnia ona wytrzymałość na zimno, jest odporna na złamania, a także jest lekka, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla narciarzy skitourowych.
Plecak z lawinową poduszką powietrzną
Osoby uprawiające turystykę narciarską w pełnym słońcu i miękkim puchu mogą wywoływać lawiny. Aby zwiększyć szanse przeżycia w przypadku zejścia lawiny, należy zabrać ze sobą odpowiednio wyposażony plecak lawinowy. Z zewnątrz ma on taki sam kształt jak konwencjonalny plecak zimowy, ale wewnątrz znajduje się zintegrowany system poduszek powietrznych. Poduszka uruchamia się w momencie zejścia lawiny śnieżnej, napełnia się w ciągu 2-3 sekund, a narciarz utrzymuje się na powierzchni śniegu. W idealnym przypadku ofiara unika przysypania, a ryzyko uduszenia znacznie się zmniejsza.
Kask skitourowy
Jeżdżąc na nartach i snowbiardzie, kask jest absolutną koniecznością. Skitouring w żadnym wypadku nie powinien obejść się bez ochrony głowy. Specjalne kaski skitourowe chronią przed spadającymi kamieniami i lodem, a ponadto chronią głowę w razie upadku podczas zjadu. Oprócz funkcji ochronnej, takie kaski powinny być dobrze wentylowane i niezbyt ciężkie.
Narty skitourowe
Podobnie jak w przypadku klasycznych nart zjazdowych, waga i kształt mają kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiednich nart skitourowych. Przede wszystkim nie mogą być zbyt ciężkie. Waga 1,5 kg na nartę to rozsądny górny limit, ponieważ oprócz niej, skitourowiec musi również przesuwać but i wiązanie przy każdym kroku. Podczas długich wycieczek może to szybko doprowadzić do zmęczenia nóg. Kształt nart skitourowych jest równie ważny. Wąskie narty zapadają się w głębokim śniegu podczas zjazdu i lepiej sprawdzają się na twardym podłożu. Z kolei te szerokie nadają się doskonale na głęboki śnieg, ale nie są najlepszym rozwiązaniem na bardzo twarde nawierzchnie. Optymalnym kształtem są więc narty turystyczne o szerokości 85-95 mm. W przeciwieństwie do klasycznych nart zjazdowych, skitourowe mają stosunkowo szerokie łopaty i wąskie taliowanie, aby zapewnić wystarczającą siłę nośną w puchu.
Wiązania skitourowe są również ważną częścią wyposażenia. Różnią się od klasycznych jedną główną funkcją. Podczas podchodzenia wiązanie można wyregulować tak, aby but był przymocowany do wiązania tylko z przodu, ale pięta nie była zamocowana. Pozwala to skitourowcowi na podchodzenie pod górę z uniesioną piętą, bez konieczności podnoszenia narty przy każdym kroku. Producenci tacy jak Salomon czy Marker zaprojektowali swoje wiązania skitourowe z myślą o wydajności zjazdowej i mają szeroki zakres regulowania. Wartość Z, czyli wartość wypięcia wiązania narciarskiego, zależy od wzrostu i wagi sportowca zimowego oraz przyłożonej siły. Jednak w przypadku wiązań freeride’owych rama jest przymocowana do buta i musi być podnoszona przy każdym kroku, co znacznie utrudnia podchodzenie. W związku z tym, wybierając swój sprzęt, narciarze powinni być świadomi tego, co szczególnie cenią: przyjemne i jak najłatwiejsze podchodzenie lub maksymalną wydajność podczas zjazdu.
Foki narciarskie
Chociaż wielu entuzjastów sportów zimowych nie może się doczekać zjazdu, wspinaczka jest równie fascynującym doświadczeniem. Osoby, które chcą dostać się wysoko, potrzebują fok narciarskich. Powinny one mieć kilka ważnych cech. Foki narciarskie działają jako pomoc przy wspinaczce i zapobiegają poślizgnięciu się na stoku. Kluczowe znaczenie mają odpowiednie wymiary. Cała podstawa narty musi być pokryta foką, ale stalowe krawędzie muszą być odkryte, aby zachować przyczepność boczną nart skitourowych. Ponadto szczególnie ważny jest odpowiedni materiał. Angorska kozia skóra ma nie tylko wyjątkowo cienkie włosy, ale także najlepsze właściwości ślizgowe i przyczepność. Istnieje jednak również wiele fok wykonanych z poliestru. Skóry są mocowane do nart skitourowych za pomocą haków, uchwytów lub klipsów. Następnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjechać pod górę.
Kije skitourowe
Miłośnicy białego szaleństwa, którzy odważą się na skitouring, powinni używać odpowiednich kijków narciarskich. Kijki skitourowe powinny być nieco dłuższe niż klasyczne, aby można było optymalnie wykorzystać siłę ciągu podczas podchodzenia. Idealne są kijki teleskopowe wykonane z aluminium lub karbonu. Mają one regulowaną długość, dzięki czemu można je skrócić podczas zjazdu. Ponadto, kije skitourowe powinny być wyposażone w szerokie talerzyki na końcu, ponieważ nie zapadają się one tak łatwo w głębokim śniegu.
Sprzęt idealny do podchodzenie i zjazdu
Sprzęt skitourowy różni się w zależności od wymagań i potrzeb użytkownika. Istnieją skitourowcy nastawieni na podchodzenie, a także tacy, dla których istotniejsze są zjazdy. Odpowiedni sprzęt w szczególny sposób spełnia te specjalne wymagania w obu przypadkach. Aby podchodzenie było przyjemne, narty i wiązania powinny być zaprojektowane tak, aby były jak najlżejsze. Jednocześnie powinny być wystarczająco wytrzymałe do bezpiecznego zjazdu, ponieważ wybrane narty i wiązania muszą również wytrzymać zjazd w głębokim śniegu. Waga odgrywa ważną rolę we wszystkich elementach sprzętu, a przede wszystkim przy wyborze nart.
Ci, którzy wolą przyjemne i mniej męczące podchodzenie niż szybki zjazd w głębokim śniegu, mogą wybrać lżejsze wiązania o niższej wartości Z. Ultralekkie modele nie posiadają ram i składają się jedynie z przedniej i tylnej szczęki z PinTech. Dzięki tej technologii but narciarski jest utrzymywany w miejscu tylko przez dwa metalowe bolce, dzięki czemu pięta może poruszać się całkowicie swobodnie i jest mocowana tylko podczas zjazdu. Te specjalne wiązania wymagają jednak odpowiednich butów. W zależności od modelu, wiązania skitourowe ważą zaledwie ok. 350 gramów. To sprawia, że podchodzenie jest znacznie przyjemniejsze.
Również w przypadku wyboru butów narciarskich ważna jest jak najniższa waga, któa jednocześnie zapewni wystarczającą stabilnością podczas zjazdu. Mobilność jest szczególnie ważna podczas podchodzenia, dlatego większość butów skitouringowych lub freeride’owych posiada zintegrowany mechanizm ski-walk. Niektóre modele posiadają dodatkową dźwignię do poluzowania, a nawet obrócenia wału po zamknięciu. Dla późniejszego, bezpiecznego zjazdu, flex 130 nie powinien być podcinany.
Odpowiednia odzież
Nie należy zapominać o właściwej odzieży, która zapobiegnie zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu. Nie jest to takie łatwe, biorąc pod uwagę wysiłek związany z podjazdem i zimny wiatr podczas zjazdu. Dlatego najlepiej jest, aby turyści używali funkcjonalnej odzieży opartej na zasadzie warstwy cebuli. Odzież powinna być wodoodporna, oddychająca i niezbyt ciężka. Spodnie softshell wykonane z lekkiego materiału są dobrym wyborem, aby nogi mogły się swobodnie poruszać. Wodoodporne lub wiatroszczelne membrany, osłona przeciwśnieżna i zaawansowany system wentylacji są równie istotne. Warto spakować koszulkę na przebrania przed zjazdem.
W trakcie wspinaczki istotne są okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV, nakrycie głowy chroniące przed słońcem i cienkie rękawiczki. Z kolei podczas zjazdu niezbędne są gogle narciarskie, ciepła czapka, grube rękawice oraz odzież termoizolacyjna, chroniąca przed wiatrem. Na wycieczkę należy również zabrać wystarczającą ilość płynów i przekąsek dodających energii.
Nic nie stoi na przeszkodzie niezapomnianej przygodzie i doświadczeniu natury w górach. Należy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, zaplanować wycieczkę z dużym wyprzedzeniem lub dołączyć do profesjonalistów. Ponadto trzeba pamiętać o niebezpieczeństwach czyhających na turystów w terenie.
Wycieczki narciarskie dla początkujących
Wycieczki narciarskie mogą być czasami bardzo wymagające i trudne. Istnieją jednak sposoby dla początkujących, aby rozpocząć optymalny start w skitouringu. Przede wszystkim nowicjusze powinni być również wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Obejmuje to szerokie narty z foką, odpowiednie kijki i buty skitourowe, kask narciarski oraz plecak ze sprzętem ratunkowym i prowiantem. Odpowiednia odzież jest równie istotna. Dobrze znana „zasada cebuli” jest idealna do skitouringu i pozwala uniknąć wychłodzenia lub przegrzania.
Początkującym zalecamy zarezerwowanie na pierwszą wycieczkę przewodnika górskiego. Taka osoba nie tylko pomoże z odpowiednią techniką, ale także zaplanuje trasę i zagwarantuje niezbędne bezpieczeństwo. Może również udzielić niezbędnych instrukcji dotyczących korzystania ze sprzętu ochronnego. Po zaopatrzeniu się w odpowiednie sprzęt i odzież, następnym krokiem jest znalezienie optymalnej trasy narciarskiej dla początkujących. Wiele szkółek narciarskich oferuje warsztaty, kursy i wycieczki z przewodnikiem na różnych poziomach trudności. Specjalnie przeszkoleni przewodnicy górscy posiadają niezbędną wiedzę na temat sytuacji lawinowej, topografii i warunków na stoku, aby bezpiecznie prowadzić wycieczki narciarskie dla nowicjuszy.
Entuzjaści śniegu, którzy chcą spędzić kilka dni na nartach, zamiast jednodniowych wycieczek, mogą również zarezerwować obozy narciarskie. Uczą one początkujących i zaawansowanych narciarzy podstaw skitouringu i zapewniają cenne lekcje w doskonałym otoczeniu.
Obozy skitourowe ze SnowTrex i Skitourenwinter
Początkujący zdecydowanie nie powinni wyruszać na własną rękę! Oprócz wiedzy technicznej, skitourowcy powinni zawsze znać teren, w którym się zamierzają się poruszać oraz jego ukształtowanie, a także być w stanie ocenić zagrożenie lawinowe. Na szczęście istnieje wielu organizatorów (np. DAV lub Skitourenwinter), którzy specjalizują się w wycieczkach i obozy narciarskie z przewodnikiem. Z jednej strony umożliwiają one początkującym skitourowcom i entuzjastom przyrody doświadczyć tego wyjątkowego sportu. Z drugiej strony, doświadczeni narciarze mogą cieszyć się wycieczkami w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach.
Szeroka gama ofert jest dostępna na Skitourenwinter.com: Hans-Peter Kreidl i jego zespół oferują różne obozy skitourowe, jednodniowe i wielodniowe wycieczki, przejścia alpejskie, a także dni bezpieczeństwa dla wszystkich entuzjastów skitouringu. Program obejmuje materiały i wiedzę lawinową, wskazówki od profesjonalistów w dziedzinie skitouringu oraz wycieczki z przewodnikiem prowadzone przez certyfikowanych przewodników narciarskich i górskich w różnych regionach Austrii. Oprócz nauczania aspektów bezpieczeństwa, radość z doświadczania natury jest zawsze na pierwszym planie.
Do 2019 roku SnowTrex oferował obozy SnowTrex Ski Tour Camp, które odbywały się we współpracy ze Skitourenwinter. Uczestnikom oferowano 3,5-dniowe praktycznie szkolenie dla przewodników pod nadzorem certyfikowanych przewodników górskich i narciarskich. Odbywały się one w Neukirchen am Großvenediger w prowincji Salzburg. Uczestnicy spędzili noc w rustykalnej górskiej chacie Trattenbachalm na wysokości 1287 m n.p.m., z której roztacza się rozległy widok na Pinzgau, Alpy Kitzbühelskie i Wysokie Taury. Przytulna chata znajduje się w środku natury i można do niej dotrzeć tylko na nartach.
Miejsca do uprawiania skitouringu
Skitouring w Austrii
Prawdopodobnie najpopularniejszy kraj narciarski ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko mnóstwo zróżnicowanych kilometrów tras zjazdowych. Oprócz ośnieżonych szczytów, nietkniętego puchu i wyjątkowych górskich panoram, Austria zachwyca zróżnicowanymi terenami skitourowymi dla początkujących i profesjonalistów.
Dla początkujących idealnie nadaje się trasa narciarska Hinterjöchle/Brandnertal. Prowadzi ona przez Brandnertal wzdłuż Blankuskopf i Pfannenknecht. Tu na turystów czekają imponujące widoki na Brandnertal, a także Panüeler Kopf i Wildberg. Entuzjaści śniegu znajdą na Hoher Dachstein nieco bardziej wymagający obszar skitourowy. Popularna i stosunkowo długa trasa z ambitną wspinaczką na jedną z najwyższych gór Austrii jest odpowiednia dla zaawansowanych narciarzy. Trasa ta kończy się spektakularnymi, panoramicznymi widokami na szczycie. Na koniec wycieczki możliwy jest długi zjazd w głębokim puchu.
Skitouring w Niemczech
Na pięknym południu Republiki Federalnej Niemiec znajduje się kilka tenerów narciarskich, które oprócz pięknych panoram i spektakularnych podjazdów, mają wiele do zaoferowania. Jedna z najpopularniejszych tras narciarskich w Niemczech znajduje się w Alpach Chiemgau. Podjazd rozpoczyna się na płaskim terenie, a następnie kontynuowany jest pod górę wzdłuż stromego zbocza. Trasa ta staje się szczególnie trudna w przypadku twardego śniegu i lodu. Narciarze powinni być szczególnie uważni, ponieważ jest ona niezwykle wymagająca. Ze względu na nieaktywny wyciąg krzesełkowy, który biegnie obok stoku, na Unternberg można spotkać wielu narciarzy skitourowych. Entuzjaści śniegu, którzy wolą trochę ciszy i spokoju, wybierają podejście na Eisberg. Bez względu na wybór trasy, skitourowcy będą zachwyceni wyjątkowymi widokami.
Skitouring w Szwajcarii
Entuzjaści sportów zimowych, których przyciąga piękna Szwajcaria, mogą spodziewać się niezliczonych wspaniałych tras w pokrytych śniegiem górskich krajobrazach. Niezależnie od poziomu zaawansowania, każdy znajdzie trasę, która najbardziej odpowiada oczekiwaniom. Legendarną trasą narciarską jest Valais Haute Route. Pięciodniowa klasyczna trasa narciarska prowadz z Chamonix do Zermatt. Szwajcaria zaprasza na wspinaczkę na Col d’Argentière, zjazd przez szeroki płaskowyż Plateau du Trient do Col des Ecandies, wędrówki wzdłuż lodowca Glacier de Cheilon i Pigne d’Arolla. Ta trasa skitourowa ma wszystko i jest absolutną atrakcją dla każdego turysty.
Skitouring we Włoszech
Fantastyczne widoki i czarujące światy lodowców – to właśnie mają do zaoferowania tereny narciarskie we Włoszech. Na południe od Austrii i Szwajcarii znajduje się również kilka terenów z imponującymi i popularnymi trasami. Wysokogórska trasa narciarska wzdłuż Eisseespitze znajduje się w Alpach Ortler w dolinie Martell. Trwająca około czterech godzin trasa o raczej niskim poziomie trudności przebiega głównie po płaskim terenie. Zaczynając od Wendelplatz, trasa biegnie równolegle do strumienia, przez podstawę skalną i wzdłuż góry Langenferner. Następnie otwiera się piękny stok szczytowy Eisseespitze. Narciarze, którzy kontynuują jazdę pod górę, w końcu docierają do szerokiego i panoramicznego szczytu. Imponująca trasa narciarska jest zakończona długim, wyjątkowym zjazdem wzdłuż wzniesienia.
Lista rzeczy do spakowania na skitouring
Najważniejsze rzeczy w skrócie:
Sprzęt
- Plecak turystyczny lub lawinowy
- Narty skitouringowe
- Buty narciarskie skitouringowe
- Foki
- Kask narciarski
- Gogle narciarskie
- Okulary przeciwsłoneczne
- Kijki skitouringowe
- Czołówka
- Raki
Sprzęt lawinowy
- Łopata
- Sonda lawinowa
- Detektor lawinowy
- Plecak lawinowy z poduszką powietrzną
- Zestaw ratunkowy
Odzież
- Spodnie turystyczne i kurtka
- Cienkie rękawiczki na podjazd
- Rękawice narciarskie na zjazd
- Kurtka
- Bielizna termoaktywna
- Skarpety narciarskie
- Czapka lub opaska na głowę
- Szalik lub bandana
- Odzież na zmianę
Inne
- Mapy
- Raport o sytuacji lawinowej
- Telefon komórkowy
- Krem do opalania z wysokim filtrem ochronnym
- Balsam do ust z filtrem przeciwsłonecznym
- Butelka z wodą
- Przekąski / batony energetyczne
- Chusteczki do nosa
- Mały plecak
- Gotówka (w lokalnej walucie)
- Dowód tożsamości
- Karta członkowska klubu alpejskiego
- Dokumenty ubezpieczenia zdrowotnego za granicą
- Dokumenty podróżne i vouchery
- Powerbank
- Mały pojemnik na śmieci
Na nocleg w schronisku
- Śpiwór
- Obuwie domowe
- Zatyczki do uszu
- Torba na pranie
- Ręcznik
- Ubrania na zmianę
Najczęściej zadawane pytania dotyczące turystyki narciarskiej
Jak entuzjaści sportów zimowych rozpoczynają skitouring?
Oprócz odpowiedniego sprzętu, kluczowa dla początkujących jest odpowiednia odzież. Co więcej, początkujący powinni odbyć swoją pierwszą wycieczkę narciarską z przewodnikiem górskim. Na początku przewodnik może nie tylko pomóc we właściwej technice, ale także zaplanować trasę i zapewnić bezpieczeństwo podczas wycieczki.
Czy skitouring jest niebezpieczny?
Narciarstwo skiturowe wiąże się z pewnym ryzykiem, ale jest ono znacznie zmniejszone dzięki odpowiedniemu sprzętowi ochronnemu i niezbędnej wiedzy na temat raportów lawinowych i topografii obszaru wycieczkowego, a także uważnemu sprawdzaniu warunków na stoku.
Czego potrzebuję na wycieczkę narciarską?
Na wycieczkę narciarską, oprócz kasku skitourowego, potrzebne są odpowiednie narty z fokami, kijki skitourowe, plecak z poduszką powietrzną, a także detektor lawinowy, łopata i sonda.
Gdzie można wybrać się na narty?
Istnieją również zróżnicowane wycieczki narciarskie we wszystkich typowych regionach narciarskich. Oprócz Niemiec, Szwajcarii i Austrii, można również odkryć pierwszorzędne wycieczki we Włoszech.
Jaka jest różnica między nartami turystycznymi a klasycznymi?
Narty skitourowe są zazwyczaj lżejsze, szersze i mają mniejszą talię niż klasyczne narty zjazdowe. Narty skitourowe nigdy nie powinny być zbyt ciężkie i nie powinny ważyć więcej niż 1,5 kg na nartę. Powinny także mieć szerokość 85-95 mm. Jeśli tak jest, warunki są dobre do udanego podejścia i satysfakcjonującego zjazdu.
Kiedy uruchamia się lawinowa poduszka powietrzna?
Plecak lawinowy powinien zostać uruchomiony w momencie, gdy lawina śnieżna złapie narciarza. Poduszka powietrzna napełnia się w ciągu 2-3 sekund i idealnie zapewnia pozostanie na powierzchni śniegu, dzięki czemu ofiara nie zostanie przysypana.
Jakie foki narciarskie są dostępne?
Skóry mieszane wykonane z moheru i syntetyków są najczęściej zalecane do skitouringu, ponieważ oferują długą trwałość, a także dobrą przyczepność i właściwości ślizgowe.
Co wyróżnia kije skitourowe?
Kije skitourowe powinny być nieco dłuższe niż klasyczne kije narciarskie. Teleskopowe kije wykonane z aluminium lub włókna węglowego, które mają regulowaną długość, są idealne do zapewnienia dobrej wydajności podczas zjazdów.
Jaką odzież należy nosić podczas jazdy na nartach?
Najlepiej ubrać się „na cebulkę”. Odzież powinna być wodoodporna, oddychająca i niezbyt ciężka. Aby zapewnić mobilność nóg, dobrym wyborem są spodnie softshell wykonane z lekkiego materiału.