Fotografowanie licznych zabytków, rozkoszowanie się kulinarnymi specjałami, zakupy do woli i odkrywanie tętniącej życiem nocnym metropolii – wypoczynek w mieście jest bardzo popularny. Przede wszystkim dlatego, że taki urlop łączy ze sobą wiele różnych doznań. Więc dlaczego nie dodać kolejnej atrakcji do urlopu? Wypoczynek w mieście i urlop narciarski w jednym – dzięki optymalnemu położeniu niektórych metropolii, można to znakomicie połączyć. Krótki urlop dwa w jednym sprawia, że podróżowanie staje się doświadczeniem samym w sobie.
Region Innsbruck (Austria)
Innsbruck oferuje nie tylko bogatą ofertę kulturalną i liczne tereny narciarskie w okolicy, ale także dogodne połączenia komunikacyjne. Do Olympia SkiWorld Innsbruck z 9 terenami narciarskimi i 214 kilometrami tras zjazdowych można dojechać bezpłatnym autobusem dla narciarzy. Tereny narciarskie wokół Innsbrucka oferują wszystko, czego mógłby zapragnąć miłośnik sportów zimowych: wieczorny zjazd na oświetlonej trasie na oddalonym o 18 km terenie narciarskim Rangger Köpfl, ekscytujące zjazdy poza trasami na terenie narciarskim Glungezer (15 km) czy też odwiedzenie raju dla freestylerów „Nitro Skylinepark Innsbruck” na terenie narciarskim Nordkettenbahnen Innsbruck? Miłośnicy sportów zimowych mogą również szybko i łatwo dotrzeć do terenów narciarskich Axamer Lizum (18 km), Muttereralm (10 km), Kühtai (40 km), Schlick 2000 (20 km) i Stubai Gletscher (30 km) ze stolicy Tyrolu. Ale to nie wszystko: urlopowicze mogą szybko dotrzeć samochodem do innych znanych miejsc. Arlberg jest oddalony tylko o około 100 km, Ischgl i Serfaus-Fiss-Ladis są także oddalone o 100 km, a Pitztal o 85 km. Dodatkowym atutem dla miłośników zimowego wypoczynku jest lotnisko, które znajduje się tylko ok. 5 km od centrum miasta – komfortowy dojazd gwarantowany.
Sam Innsbruck, jako metropolia, ma do zaoferowania nie tylko wyjątkową panoramę górską. Warte zobaczenia są na przykład Złoty Dach (das Goldene Dach) ozdobiony ponad 2 600 złoconymi gontami miedzianymi, gotyckie i barokowe fasady wielu domów, Hofburg i skocznia Bergisel, które przypominają podróżnym, że w Innsbrucku już dwukrotnie (1964 i 1976) odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Kolumna Anny (Annasäule) na wspaniałym bulwarze Innsbrucka, ulica Marii Teresy, twierdza cesarska i kościół dworski są kolejnymi obowiązkowymi punktami udanej podróży do tego uroczego miasta
Region Salzburg (Austria)
Salzburg jest oczywiście najbardziej znany jest jako miasto wirtuoza: Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dlatego też nie tylko słodkie Mozart-Kugel przyciągają turystów, ale także jego miejsce urodzenia i zamieszkania. Twierdza Hohensalzburg, katedra, pałac Hellabrunn, Muzeum Salzburskie – jest tu wiele do odkrycia. Nawet w bezpośrednim sąsiedztwie. Salzburger Sportwelt to nie tylko popularne tereny narciarskie takie jak Flachau/Wagrain (80 km) i Filzmoos (80 km), ale również część Ski amadé, ogromnej sieci 760 km tras narciarskich. Także Dolina Gastein z czterema terenami narciarskimi (110 km), Dolina Grossarl (85 km) i region Hochkönig (70 km do Mühlbach) są w zasięgu ręki. Można tutaj połączyć zwiedzanie miasta z urlopem narciarskim.
Region Wiedeń (Austria)
Jeśli zadowalają Państwa również mniejsze tereny narciarskie, można połączyć swój urlop narciarski z wycieczką do stolicy Austrii, Wiednia: po zwiedzeniu katedry św. Szczepana, pałacu Hofburg, pałacu Schönbrunn, Muzeum Sissi i Belvedere, można udać się na przykład do Unterberg (70 km), Ötscher (150 km), Annaberg (115 km) lub Semmering (100 km).
Region Monachium (Niemcy)
Istnieje kilka miast wartych zobaczenia, które oferują wiele możliwości miłośnikom sportów zimowych – i to nie tylko w Austrii. Zwiedzanie można rozpocząć już w Niemczech. Monachium, stolica Bawarii, jest nie tylko warta odwiedzenia podczas Oktoberfest. Milionowe miasto znajduje się na szczycie rankingu popularności wśród turystów. Spacery ekskluzywną Maximilianstraße, zwiedzanie centrum miasta z Viktualienmarkt, Frauenkirche z wieżą kościelną „Alter Peter”, z której rozciąga się spektakularny widok częściowo na Alpy. Muzea od BMW World po słynne das Deutsche Museum i muzea Pinakothek przyciągają miłośników kultury, a fani sportu mogą odwiedzić Olympiapark i Allianz Arena. A wieczorem dzień można podsumować przy obfitym, bawarskim posiłku, z kuflem piwa. Monachium zdobywa także punkty dzięki swojemu centralnemu położeniu przy górskich szczytach Bawarii i Tyrolu. Lista terenów narciarskich, do których można łatwo dotrzeć, jest długa. Zaczyna się w mniejszych niemieckich terenach narciarskich, takich jak Spitzingsee (60 km), Brauneck (60 km) lub Steinplatte (90 km). I rozciąga się na duże obszary Austrii, takie jak Wilder Kaiser (100 km), Ski Juwel Alpbachtal/Wildschönau (120 km) lub Zillertal (150 km).
Region Bolzano (Włochy)
Rozległy obszar Dolomitów otwiera się przed tymi, którzy spędzają swój urlop w południowotyrolskiej metropolii Bolzano. Miasto z jego włoskimi, austriackimi i niemieckimi wpływami jest uważane za bramę Dolomitów. A więc jest to również przepustka do najsłynniejszych włoskich terenów narciarskich – od rodzimego terenu narciarskiego Bolzano, Rittner Horn (15 km), do Cortina d’Ampezzo (100 km), Kronplatz (70-85 km w zależności od miejscowości), Alta Badia (65 km), Alpe di Siusi (27 km) i przełęczy Karer (30 km). W Bolzano, urlopowicze mogą poznać kogoś, kto znał góry o wiele wcześniej: Ötzi, mężczyznę ze śniegu, można zobaczyć w muzeum archeologicznym. A w zamku Sigmundskron muzeum Messner Mountain również prezentuje tematy związane z górskim światem. Historyczne centrum miasta, a także Bozner Lauben zachęcają do spokojnego spaceru.
Region Grenoble (Francja)
Destynacją numer 1 dla fanów francuskich Alp jest Grenoble, miasto, którego widok z panoramą gór Belledonne w tle sprawia, że serce każdego miłośnika sportów zimowych bije szybciej. Nie tylko liczne muzea sprawiły, że miasto stało się atrakcją dla turystów. Szczególnie warto wybrać się na wycieczkę kolejką linową do Bastylii, z której rozciąga się piękny widok na okoliczne pasma górskie. Tym samym najlepsze francuskie stoki są w zasięgu ręki: na przykład teren narciarski w Chamrousse (32 km), w Les 7 Laux (37 km), Super Devolùy (90 km) i Alpe d’Huez (65 km). Nawet słynny teren narciarski Les 2 Alpes oddalony jest o jedyne 68 km. Iście rajskie warunki!
Region Zurych (Szwajcaria)
Nie można zapomnieć o Szwajcarii. Również szwajcarskie tereny narciarskie cieszą się dużą popularnością. Na przykład Zurych z jeziorem Zuryskim, ulicą handlową Bahnhofstrasse, zoo i wąskimi alejkami Niederdorfu. Można stąd szybko dotrzeć do mniejszych terenów narciarskich, takich jak Flumserberg (90 km). Ale także większe z nich, takie jak raj dla freestylerów Laax (140 km), Grindelwald (135 km) czy Meiringen-Hasliberg (100 km) są niedaleko.
Region Berno (Szwajcaria)
Stolica Szwajcarii i otaczający ją region są zdecydowanie warte odwiedzenia. Podczas gdy w samym Bernie można odkryć wiele atrakcji kulturalnych, takich jak liczne muzea czy historyczne arkady starego miasta, miłośnicy sportów zimowych mogą liczyć na całe 958 kilometrów tras zjazdowych i 290 wyciągów narciarskich w kantonie Berno. Czy to niezwykle popularny teren narciarski Adelboden-Lenk (85 km), rozległy teren narciarski Grindelwald/First & Kleine Scheidegg/Männlichen (75 km) z 102 km tras zjazdowych, czy też przyjazny dla rodzin teren narciarski Meiringen-Hasliberg (90 km) lub też teren narciarski Gstaad Mountain Rides (86 km), położony na wysokości do 3 016 metrów – tutaj na pewno spełnią się wszystkie marzenia o sportach zimowych w połączeniu z doskonałym wypoczynkiem w mieście!
Region Genewa (Szwajcaria)
Szwajcarskie miasto Genewa (po francusku Genève) jest najbardziej znane z tego, że jest europejską siedzibą ONZ i producenta zegarków, takich jak Rolex. Dlatego też często określa się je mianem „Stolicy Pokoju” lub „Miasta Zegarków”. To wielokulturowe miasto, położone bezpośrednio nad brzegiem Jeziora Genewskiego, jest również drugim co do wielkości miastem w Szwajcarii. Około połowa jej mieszkańców pochodzi z innych państw.
Urlop w Genewie to niezapomniane przeżycie. Same możliwości przyjazdu i transportu są liczne, np. samolotem przez „Aéroport International de Genève” lub autobusem i pociągiem przez stację „Genève-Cornavin”. Jeśli jednak zdecydują się Państwo na przyjazd samochodem, można bezpiecznie zostawić go w „najmniejszej metropolii świata”, bo każdy, kto spędza się tutaj urlop w hotelu, schronisku młodzieżowym lub na polu namiotowym, otrzyma bezpłatnie „Geneva Transport Card”. Oprócz transportu publicznego w Genewie, karta ta pozwala również na korzystanie z taksówek wodnych (Mouettes) nad Jeziorem Genewskim, dając niepowtarzalną okazję do zwiedzania tego różnorodnego miasta.
Punkt charakterystyczny dla miasta znajduje się nad Jeziorem Genewskim, fontanna wodna „Jet d’eau” o imponującej wysokości 140 metrów. Dla tych, którzy chcieliby podziwiać także historyczne stare miasto z innej perspektywy, wejście do „katedry św. Piotra” jest warte polecenia. Z tego miejsca rozciera się fantastyczny widok, również na francuską panoramę alpejską, w tym na największą górę Europy – Mont Blanc (4 810 m).
Miłośnicy sportów zimowych znajdą śnieżną frajdę na pobliskich terenach narciarskich, takich jak oddalony o około 80 km teren narciarski Évasion Mont-Blanc z 468 kilometrami tras i gwarancją śniegu, teren narciarski Grand Massif (55 km) z 265 kilometrami tras zjazdowych, teren narciarski Espace Diamant (80 km) z 192 kilometrami urozmaiconych stoków dla wszystkich poziomów zaawansowania oraz w oddalonym o około 50 km terenie narciarskim La Clusaz-Manigod z 132 kilometrami tras dla narciarzy i snowboardzistów.
Region Chur (Szwajcaria)
Zwolennikom mniejszych miast może spodobać się wyjazd do Chur. Stolica kantonu Graubünden może również poszczycić się zabytkami – od starego miasta z zamkiem biskupim po Muzeum Przyrodnicze Graubünden i bar zaprojektowany przez zdobywcę Oscara H. R. Gigera, ale przede wszystkim ze względu na bliskość gór. Teren narciarski Arosa-Lenzerheide oddalony jest mniej niż 20 lub 30 km, Davos Klosters o 25 km i St. Moritz lub Corviglia o 86 km.
Zwiedzanie, rozrywka i sporty zimowe – lepszego urlopu nie można sobie wymarzyć.