„Dobrze utrzymane narty są niezwykle istotne podczas jazdy i łatwiejsze do kontrolowania”, mówi Andreas König, ekspert ds. bezpieczeństwa Niemieckiego Związku Narciarskiego (DSV). Dlatego też każdy miłośnik sportów zimowych powinien sprawdzić, czy jego narty lub snowboard nadają się do jazdy na stoku już przed urlopem narciarskim. SnowTrex pokazuje, jak prawidłowo naprawiać powierzchnie nart, szlifować krawędzie i woskować narty.
Dlaczego pielęgnacja nart jest ważna? Instrukcje i wskazówki
Jeśli chcesz uniknąć stresu w pierwszym dniu urlopu, musisz koniecznie zadbać o „deski” już przed wyjazdem. Odpowiedni serwis narciarski do woskowania i konserwacji nart w specjalistycznym sklepie nigdy nie zaszkodzi: naprawa powierzchni nart, woskowanie i szlifowanie krawędzi. Ale dzięki odpowiedniemu wyposażeniu możesz to zrobić sam. Najważniejsze kroki powinny i tak zostać opanowane do regularnych napraw. Powód: szczególnie w przypadku stosowania sztucznego śniegu, stoki są często tak twarde, że przyczepność na krawędziach zmniejsza się po kilku przejażdżkach. Sztuczna nawierzchnia śniegu zachowuje się jak papier ścierny w stosunku do nawierzchni narty, która staje się włóknista, utrudniając jazdę. Eksperci zalecają więc, abyś co trzy dni w czasie urlopu woskował narty. Dzięki temu narty są szybsze i bardziej zwrotne. Efekt hamowania stępionych nart lub snowboardów wzrasta, szczególnie w przypadku świeżego śniegu. Zużyte krawędzie zmniejszają również przyczepność na oblodzonych i twardych zboczach.
Etap 1 pielęgnacji nart: naprawa powierzchni nart
Przy odrobinie praktyki i odpowiednim materiale każdy może samodzielnie zadbać o swoje narty, nawet naprawiając drobne uszkodzenia, takie jak ślady lub zadrapania na powierzchni nart. Jeśli takowe istnieją, to powinien to być pierwszy krok w pielęgnacji nart.
Materiał niezbędny do naprawy nart
- Płaska powierzchnia do przechowywania nart, idealnie z możliwością zamocowania
- Specjalna włóknina BaseTex lub papier do pieczenia
- Środek do czyszczenia osadów narciarskich lub benzyna czyszcząca
- Ścierka
- Sztyft lub świeca do naprawy nart
- Palnik płomieniowy lub zapalniczka
- Cienki papier ścierny
- Ostrze skrobakowe lub nóż tnący
- Mała guma mocująca lub guma do użytku domowego
- Kawałek drewna odpadowego
- Szczotka miedziana
Jak naprawić uszkodzenie?
- Umieść narty na płaskiej, dużej powierzchni.
- Użyj ostrza skrobaka/noża, aby usunąć wszelkie nierówności wokół uszkodzenia.
- Usuń wióry wewnątrz uszkodzenia nożem tnącym.
- Zaciśnij hamulec narciarski za pomocą gumy mocującej.
- Oczyść powierzchnię narty szmatką i środkiem czyszczącym.
- Umieść pozostałości drewna na nieuszkodzonym podłożu narciarskim (służy jako ochrona) i odkryj tylko uszkodzony obszar.
- Podgrzej krótko uszkodzony obszar palnikiem/zapalniczką (Uwaga, zbyt długie nagrzewanie powoduje uszkodzenie powierzchni narty!).
- Zapal świecę naprawczą/sztyft tak, aby materiał się stopił.
- Stopniowo nakładaj wosk na uszkodzony obszar. Pozostaw do stwardnienia na około 10-20 minut.
- Ostrożnie odetnij nożem utwardzony nadmiar materiału.
- Delikatnie zeszlifuj uszkodzony obszar drobnym papierem ściernym lub pilnikiem. Podczas korzystania z pilnika: zawiń pilnik w papier do pieczenia i wytnij małe okienko, aby wypełnić tylko obszar, który ma być poddany obróbce.
- Za pomocą szczotki miedzianej ponownie przetrzyj powierzchnię narty i usuń wszelkie pozostałe zabrudzenia.
Etap 2 pielęgnacji nart: Szlifowanie krawędzi
Po wypełnieniu uszkodzeń i woskowaniu nart następuje szlifowanie krawędzi.
Materiał niezbędny do szlifowania krawędzi
- Płaska powierzchnia do przechowywania nart, idealnie z możliwością zamocowania.
- Strug do powierzchni bocznych
- Szlifierka do kantów
- Pilnik
- Pilnik diamentowy
- Kamień szlifierski z tlenku glinu
Procedura szlifowania krawędzi
- Umieść narty na płaskiej, dużej powierzchni.
- Użyj kamienia szlifierskiego, aby lekko wypolerować powierzchnię krawędzi.
- Usuń fragment krawędzi bocznej za pomocą struga.
- Dopasuj szlifierkę do kąta nachylenia krawędzi i zaciskaj pilnik pod kątem tak, aby mimo talii narty wszędzie sięgał stalowej krawędzi (Kąt nachylenia krawędzi nie jest znany? – W powyższym filmie wideo znajduje się wskazówka pozwalająca ustalić ten szczegół.).
- Użyj szlifierki do krawędzi (w razie potrzeby kilkukrotnie), kierując się od przodu do tyłu.
- Na koniec wypoleruj krawędzie pilnikiem diamentowym.
Wskazówki
Istnieje również ekspresowe rozwiązanie do szlifowania krawędzi: z gumą ścierną możesz już trochę pomóc.
Etap 3 pielęgnacji nart: samodzielne woskowanie nart
Fakt, że narty muszą być woskowane, można rozpoznać po odczuciu jazdy na nartach lub po kolorze powierzchni: dobrze nawoskowana powierzchnia nart ma intensywny kolor. Jeśli stanie się on „blady”, nadszedł czas, by uzupełnić braki.
Materiał potrzebny do woskowania nart
- Płaska powierzchnia do przechowywania nart, idealnie z możliwością zamocowania.
- Wosk narciarski (uniwersalny wosk; patrz również nasze „Wskazówki” poniżej)
- Mała guma mocująca lub guma do użytku domowego
- Środek do usuwania wosku lub benzyna do czyszczenia
- Stara szmata
- Żelazko (żelazka parowe nie nadają się do woskowania; zamiast tego ważne jest, aby temperatura była regulowana, a przede wszystkim stała. Idealnie byłoby, gdybyś użył żelazka do wosku)
- Specjalna włóknina BaseTex lub papier do pieczenia
- Ostrze z tworzywa sztucznego
- Szczotka miedziana
- Szczotka z nylonu lub włosia końskiego
Jak woskować narty
- Umieść narty na płaskiej, dużej powierzchni.
- Zawsze szczotkuj narty w kierunku jazdy, tzn. od końca do końca.
- Usunąć stary wosk narciarski i inne pozostałości za pomocą środka do usuwania wosku/benzyny do czyszczenia i szmatki.
- Roztopić woskowy blok z żelazkiem. W przypadku używania żelazka domowego najlepiej jest najpierw użyć ustawienia „wełna/jedwab”. Jak tylko wosk narciarski zacznie topić, obniż temperaturę.
- Pozwól, aby niewielka ilość wosku narciarskiego kapała na całą powierzchnię narty, a następnie równomiernie rozprasuj ją żelazkiem. Ważne: optymalna temperatura wynosi 120 stopni Celsjusza. Jeśli żelazko jest zbyt gorące lub nie utrzymuje stałej temperatury, powierzchnia narty może ulec uszkodzeniu. Podczas prasowania wosku nie należy wywierać zbyt dużego nacisku. Żelazko powinno być prowadzone równomiernie po powierzchni ruchem okrężnym.
- Ponownie przejedź żelazkiem po nartach, tym razem jednak ze specjalnym materiałem i/lub papierem do pieczenia jako podkładem. Prowadzi to do powstania równomiernej warstwy woskowej.
- Następnie pozostaw wosk narciarski do ostygnięcia i utwardzenia na co najmniej 30 minut.
- Usuń nadmiar wosku z powierzchni i krawędzi w kierunku jazdy – od przodu do tyłu.
- Odsłoń strukturę nart lub snowboardu za pomocą szczotki miedzianej.
- Wypoleruj sprzęt szczotką nylonową/z końskiego włosia.
- Usuń kurz szmatką.
Wskazówki dotyczące woskowania nart
Ważne jest, aby narty nie były zbyt zimne podczas woskowania. Jeśli, na przykład, są przechowywane w chłodnej piwnicy, powinny być wniesione do ciepłego mieszkania kilka godzin wcześniej. Tylko wtedy, gdy jest ciepło, pory materiału otwierają się tak, że wosk narciarski może wniknąć wystarczająco głęboko.
Podstawowym pytaniem jest również to, który wosk narciarski jest właściwy. Przy dokonywaniu wyboru należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: wilgotność, rodzaj śniegu i temperaturę. Dlatego też na opakowaniach woskowych znajdują się informacje o temperaturze. Zazwyczaj istnieją 3 typy: dla temperatur ciepłych wokół punktu zamarzania, dla temperatur medium do -10 stopni, a nawet dla temperatur chłodniejszych. Jeśli chcesz woskować narty na jakiś czas przed urlopem, możesz dla bezpieczeństwa wybrać wosk narciarski do średnich temperatur lub uniwersalny wosk. W razie wątpliwości należy zwrócić się do specjalisty w sklepie!
Oprócz klasycznego gorącego wosku, jest również zimny płyn i ekspresowy wosk do szybkich napraw pomiędzy nimi. Oczywiście można je stosować szybciej i z mniejszą ilością sprzętu. Wadą jest jednak to, że zużywają się one szybciej i nie odpowiadają odporności na ścieranie gorącego wosku.
Wniosek
Wypełnianie uszkodzeń, woskowanie i szlifowanie krawędzi: przy odrobinie praktyki, odpowiednim materiale i odrobinie cierpliwości, każdy może samodzielnie woskować i konserwować swoje narty. W razie potrzeby w sklepach sportowych znajdują się również specjaliści od serwisu narciarskiego. Ważne jest również to, czy narty lub snowboard są nie tylko właściwie woskowane, ale również odpowiednio zabezpieczane. Po użyciu, na przykład, powinny one być idealnie wysuszone bawełnianą szmatką. Jeśli używasz klipsów narciarskich lub pasków, zapobiegniesz ocieraniu się powierzchni narty. Warto pamiętać, że nie należy uderzać w koniec narty o ziemię, aby usunąć śnieg. Może to spowodować zadziory na końcu nart.