Sprzęt do uprawiania sportów zimowych, od nart po buty, wymaga odpowiedniej konserwacji, aby pozostał w nienagannym stanie przez długi czas i był gotowy do jazdy na stoku po zakończeniu letnich miesięcy. SnowTrex przedstawia najważniejsze zasady pozwalające zadbać o cenny sprzęt.
Nadrzędna zasada
Każdy sprzęt wymaga regularnej pielęgnacji, aby służył przez długi czas. Nawet jeśli nie jest często używany. Sprzęt narciarski jest narażony na silne oddziaływanie czynników takich jak zimno, wilgoć i uderzenia. Regularna pielęgnacja nart jest zatem niezbędna. Podczas urlopu narciarskiego codziennym zadaniem jest przynajmniej suszenie nart i butów. Najpóźniej jednak po zakończeniu sezonu, narty, deski, odzież i buty należy wyczyścić, wysuszyć, odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać.
Zabezpiecz krawędzie i podstawę
Przed przechowywaniem nart i desek należy je odpowiednio przygotować. W tym celu należy usunąć z nart grubsze zabrudzenia i wysuszyć je. Następnie krawędzie należy przeszlifować szlifierką do krawędzi, aby nie były podatne na rdzę nalotową. Ponadto pod koniec sezonu należy odnowić podkład i naprawić drobne zadrapania i rowki. Jeśli na koniec bieżnik zostanie ponownie pokryty woskiem na gorąco, zostanie on optymalnie zabezpieczony na miesiące letnie (nie należy go szczotkować!). Jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu tej pracy lub nie posiadasz odpowiedniego sprzętu w domu, najlepiej zanieść narty do specjalistycznego sklepu w celu ich serwisowania. SnowTrex szczegółowo wyjaśnia, jak działa woskowanie i szlifowanie nart oraz jakie rodzaje wosku są dostępne.
Nie zapomnij też o dokręceniu hamulców nart za pomocą gumowych opasek, aby nie tracić stopniowo naprężenia nart.
Pielęgnacja wiązań
Brud może wpływać na sprężyny wiązań narciarskich, a tym samym zmieniać stopień wypięcia, dlatego przed przechowywaniem wiązania należy oczyścić je wodą. Aby zadbać o mechanizm, można go również spryskać specjalnym sprayem. Przed ponownym użyciem wiązania powinny być wyregulowane przez profesjonalistę.
Czyszczenie butów narciarskich i snowboardowych
Buty narciarskie i snowboardowe również muszą być całkowicie czyste i suche przed przechowywaniem. Kto chciałby znaleźć pleśń w swoim wewnętrznym bucie po lecie? Dlatego należy wyjąć but wewnętrzny z buta zewnętrznego i pozostawić go do wyschnięcia na kilka dni. Jeśli chcesz, możesz także spryskać podeszwę i but wewnętrzny środkiem dezynfekującym w sprayu. But zewnętrzny również powinien zostać oczyszczony z ziemi, soli drogowej i innych zanieczyszczeń. Dopiero gdy wszystkie elementy buta są czyste i suche, można je ponownie złożyć i przechowywać z zamkniętymi klamrami lub zamocowanym sznurowaniem.
Prawidłowo przechowuj sprzęt
Sprzęt narciarski lub snowboardowy powinien być zawsze przechowywany w suchym i ciemnym pomieszczeniu. Najlepsze są suche pomieszczenia piwniczne lub strychy. Szopy ogrodowe lub garaże nie są zalecane. W pomieszczeniach o dużych wahaniach temperatury istnieje ryzyko skraplania się pary wodnej na sprzęcie i powstawania rdzy. Tworzywa sztuczne reagują na promieniowanie UV, dlatego podczas przechowywania należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło.
Narty można przechowywać pojedynczo lub związać je specjalnymi paskami neoprenowymi, które umieszcza się między stalowymi krawędziami dwóch nart, co zapobiega uderzaniu nart o siebie. Najlepiej, żeby narty spędzały lato w pozycji stojącej.
Prawidłowo przechowuj akcesoria
Sprzęt ochronny, taki jak kask, gogle narciarskie i rękawice, również wymaga troski. Zanim kask zniknie w szafie lub piwnicy, należy go dokładnie wyczyścić, a najlepiej zdezynfekować. W niektórych modelach można zdjąć wkładki i wyprać je osobno.
Gogle narciarskie należy czyścić wyłącznie ściereczką z mikrofibry. Powłoka przeciwmgielna na wewnętrznej stronie powinna być jak najmniej ścierana. W przypadku rękawic ze skórzanym wykończeniem zaleca się regularną pielęgnację skóry.
W przypadku każdego sprzętu ochronnego należy zwracać uwagę na drobne pęknięcia lub uszkodzenia, które mogą osłabić ochronę. Kask z pęknięciem na skorupie powinien być zdecydowanie wymieniony.
Pielęgnacja odzieży narciarskiej
Odzież narciarska może być prana w pralce lub w pralni chemicznej. Dotyczy to również kurtek i spodni „trzeciej warstwy”, które nie przylegają bezpośrednio do skóry. Do prania należy używać wyłącznie delikatnych detergentów i w żadnym wypadku środków zmiękczających tkaniny.
W przypadku kurtek i spodni typu hardshell impregnację należy odświeżyć po praniu. Istnieją specjalne detergenty do tkanin, które zawierają już ochronę impregnacyjną. Jednakże, w zależności od materiału zewnętrznego i producenta, zaleca się oddzielną impregnację sprayem impregnacyjnym, a następnie utrwalające suszenie.
Sprzęt jest już wysuszony, oczyszczony i bezpiecznie przechowywany w piwnicy lub na strychu. Świetnie! Ale letni sen dla nart i butów może być krótki. W niektórych ośrodkach narciarskich na lodowcu w Alpach istnieje możliwość zabawy na nartach nawet latem.