Rękawice narciarskie są co prawda tylko niewielką częścią sprzętu narciarskiego, ale warto podkreślić ich znaczenie na stoku. Utrzymują nasze ręce w odpowiedniej temperaturze nawet w najzimniejszych warunkach – takie jest ich podstawowe zadanie. SnowTrex zebrał fakty, na które miłośnicy sportów zimowych powinni zwracać uwagę przy wyborze rękawic do jazdy na nartach lub snowboardzie.
Zapięcie na rzep
Zapięcie na rzepy na rękawicach jest niezbędne przy jeździe na nartach, a zwłaszcza na snowboardzie: ten rodzaj elastycznego pasa nie tylko zapobiega ucieczce ciepła z rąk, ale także zapobiega przedostawaniu się śniegu do rękawic na przykład w razie upadku. Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż zimna, mokra podszewka rękawic.
Długość mankietu
Długość mankietów rękawic można wybrać pomiędzy krótkim i długim. Krótkie mankiety mogą być noszone pod rękawem kurtki, dzięki czemu do nadgarstków nie dostaje się zimne powietrze. Długie rękawki są noszone na rękawie kurtki. Z reguły można je zapiąć oddzielnie. Aby rękawica i kurtka idealnie do siebie pasowały, w rękawach kurtki powinny być dziurki na kciuki.
Izolacja
Izolacja rękawic ma kluczowe znaczenie dla ciągłej produkcji i utrzymania ciepła rąk. Jednocześnie rękawice powinny być wodoszczelne i oddychające, aby ręce nie pociły się, a wilgoć nie powodowała efektu przeciwnego do zamierzonego, tj. marznięcia rąk. Idealnie byłoby, gdyby izolacja składała się z naturalnego puchu, ale z reguły jest to materiał syntetyczny. To właśnie tutaj producenci tacy jak Hestra, Ziener, Reusch, Leki & Co. wykorzystują swoje „tajne receptury”. Aby produkować ciepłe, ale jednocześnie poręczne rękawice, producenci często polegają również na mocniejszej izolacji grzbietu rękawic niż ich powierzchni. Każdy, kto szybko marznie, powinien sięgnąć po najnowszy trend: rękawice, które generują ciepło przez baterie. Ten wydatek naprawdę się opłaca!
Wyściółka wewnętrzna
Wnętrze rękawic jest zazwyczaj puszyste i pochłaniające wilgoć. W ten sposób nawet spocone dłonie nie ulegają wychłodzeniu. Przy zakładaniu rękawic należy zwrócić uwagę na grubość podszewki: ręka musi być jeszcze w stanie chwycić kij narciarski. Niektóre rękawice mają również wyjmowaną podszewkę. Jest to praktyczne na dwa sposoby: po pierwsze, można je szybko zmyć. Z drugiej strony, można zmieniać grubość rękawic w zależności od pogody i temperatury.
Ochrona
Przede wszystkim w gondoli kilkakrotnie bierze się narty lub snowboard do ręki. Bez rękawic można się zranić na ostrych krawędziach. Szczególnie na dłoniach, jak również na opuszkach palców, rękawice powinny być wzmocnione jakimś dodatkowym materiałem, który jest bardziej odporny na przecięcia niż zwykły materiał.
Właściwie wyprofilowane palce
Tylko precyzyjnie uformowane palce, które dobrze, ale nie za ciasno zamykają się wokół własnych palców, umożliwiają rękawicy spełnienie jej zadania. Dlatego należy zwrócić uwagę na idealne dopasowanie i wybrać odpowiednie rękawice dla mężczyzn i kobiet. Zbyt ciasne rękawice nie tylko ograniczają zręczność manualną, ale także przepływ krwi, a tym samym możliwość wytwarzania ciepła.
Wkładka do wycierania okularów/nosa
Wiele rękawic posiada zamszową wkładkę na kciuku lub palcu wskazującym. Pozwala to na szybkie wytarcie śniegu z okularów narciarskich – lub na wytarcie cieknącego nosa. Do wycierania nosa warto jednak użyć chusteczki.
Rękawice jednopalcowe
Jeśli bardzo cierpisz z powodu zimnych rąk, powinieneś zainwestować w rękawice jednopalcowe do jazdy na nartach lub snowboardzie. Nie są one tak elastyczne jak tradycyjne rękawice, ale mają tę zaletę, że palce mogą się wzajemnie ogrzewać.
Cienkie rękawice
Cienkie rękawice bez izolacji są szczególnie odpowiednie dla freestylowców, którzy ćwiczą swoje sztuczki w snowparku i potrzebują jak największej swobody ruchów i zręczności w rękach. Dla narciarzy i snowboardzistów są one szczególnie polecane, gdy na górze jest bardzo ciepło, ale i tak chce się trochę chronić ręce.
Kieszonki
Niektóre rękawice mają małe kieszenie na górze. Przydadzą się do włożenia karnetu narciarskiego lub małego podgrzewacza do rąk. Jeśli nic do nich nie wkładamy, możemy je zostawić otwarte. Pomaga to w cyrkulacji powietrza wewnątrz rękawic.
Zamknięcie na klips
Małe klipsy na obu rękawiczkach pozwalają na spięcie ich razem po dniu spędzonym na nartach. Zapobiega to przypadkowemu zgubieniu jednej rękawicy, zawsze mamy też pewność, że na stok zabieramy obie rękawice.